Teksas’taki bilinen ilk yerleşimin 12 bin yıl önce Llono medeniyetine ait olduğu tahmin edilmektedir. Tarih öncesi zamanlarda bölgede yaşamış olan yerliler, doğu ve batılarında yaşayan kabileler gibi gelişmiş sistemler oluşturamamışlardır. 16. yüzyıl başlarında Avrupalılar ilk kez bölgeye geldiklerinde, Yerliler sadece çömlek veya sepet yapımında biraz yol kat etmiş, tarımla ise en doğu ve kuzey doğu kesimler -muhtemelen Pecoların batısı- haricinde hiç ilgili olmayan bir durumdaydılar. Hala avcı-toplayıcı olarak yaşamaktaydılar. Amerika’nın güneybatısındaki ve Meksika’daki teknolojik anlamda gelişmiş topluluklardan çok az etkilenmişlerdir.

1519 yılında, Jamaika’dan yola çıkan Alonso de Pineda isimli İspanyol maceracının Teksas kıyılarını keşfeden ve haritasını çıkaran ilk kişi olduğu düşünülmektedir. 1528 yılında ise Cabeza de Vaca, bugünkü Galveston Adası olduğuna inanılan yerde gemi kazası yapmış ve burada ticaret yapmaya başlamıştır. Sonrasında Meksika’ya doğru giderken Teksas’ın iç kısımlarını da keşfetmiştir.

18. yüzyılda bölgeye gelen İspanyollar misyonlar kurmaya başladılar. Bunlardan biri 1718 yılında kurulan The Mission San Antonio de Valero olmuştur.1810 yılında Meksikalılar İspanya’ya karşı direndiler ve 1821 yılında Teksas Meksika’nın bir parçası haline geldi. Ancak, 1833 yılında Teksaslılar Meksika’dan bağımsız bir bölge olmayı talep ettiler ve 1835 yılında isyan çıktı. 1836 yılında Teksaslılar ile Meksikalılar arasında San Jacinto Savaşı yapıldı. Meksika başkanını esir alan Teksaslılar ona Teksas’a bağımsızlığını kazandıracak bir anlaşma imzalattılar. Bundan birkaç yıl sonra 1845 yılında, Teksas ABD’ye katılarak eyalet statüsü almıştır.