Teksas’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

park-967983_960_720.jpg

Yaklaşık 800 bin nüfusu olan Austin, Teksas’ın başkenti ve dördüncü büyük şehridir. Travis Country’de bulunan Austin, yıl boyunca country, rock, rap veya alternatif müzik gibi tarzlarda çok sayıda canlı müzik etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Teksas eyaletinin en büyük şehri Houston, 2 milyonu geçen nüfusu ile Harris Country’de bulunmaktadır. Space Center HoustonNASA’nın resmi ziyaret merkezidir ve uzay araçları, simülatör ve geçici astronotluk olanakları sunmaktadır. Houston’ın parklarından Hermann, Mermorial ve Sam Houston halkın sıkça gittiği yerler arasındadır. Hermann Park, Houston Botanik Bahçesi ve Doğa Merkezi’ni bünyesinde barındırırken, Sam Houston Park’ta savaş kahramanları anıtları vardır ve belediyenin sanatsal projeleri burada gerçekleştirilir.

Bexar Country’de yer alan San Antonio1,3 milyon nüfusu ile Teksas’ın ikinci büyük kentidir. Basketbol meraklılarının yakından bileceği üzere, Amerika Ulusal Basketbol Ligi’nin (NBA) büyük takımlarından San Antonio Spurs’e ev sahipliği yapmaktadır. San Antonio’nun en meşhur yerlerinden River Walk (Paseo del Rio olarak da bilinir), şehrin diğer sokaklarına göre daha alçak bir seviyeye sahiptir. Düzenli olarak yapılan rehberli turlara katılabilir, şehir merkezinde alışveriş yapabilir veya sadece nehrin kenarında yürüyerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Eyaletin üçüncü büyük şehri 1,2 milyon nüfusu ile Dallas’tır. Müziğin önemli yer tuttuğu şehirde, Gilley’de country müzikten Deep Ellum mahallesinde blues müziğe her alanda karşınıza çıkabilir. Gündüzleri East Dallas’ta bulunan White Rock Lake kenarında yürüyüş yapabilir veya Mesquite Championship’e katılıp rodeo gösterisi izleyebilirsiniz.

Teksas’ın 5. Büyük şehri (741 bin) Forth Worth, Tarrant Country’de yer almaktadır. Şehir müzelerin ve gösteri merkezlerinin bulunduğu Cultural, Stockyard ve şık restoranlar ile mağazaların bulunduğu Sundance Square olmak üzere 3 bölgeye bölünmüştür.

Teksas 4 bölgeye ayrılmaktadır: Great Plains, North Central Plains, Mountains and Basins, Coastal Plains.