dallas-555778_960_720.jpg

Teksas (TX), 29 Aralık 1865 tarihinde 28. Eyalet olarak Birlik’e katılmıştır. 27,8 milyon nüfusu ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci en kalabalık ve toplam 695,674 km’lik alanıyla Alaska’dan sonra en büyük eyalettir.

“Teksas” ismi, Caddo dilinde arkadaş ve müttefik anlamına gelen “tavshas kelimesinden türetilmiştir. Eyaletin mottosu da buradan yola çıkarak “Friendship” (Arkadaşlık) olarak belirlenmiştir. Ayrıca, Eyaletin Takma adı “Lone Star State”, Tek/Yalnız Yıldız Eyaleti’dir. Teksas tarihi boyunca farklı savaşlarda çeşitli bayraklar kullanmıştır, ancak benimsenen her zaman “tek yıldızlı” bir bayrak olmuştur. Kimileri bu tek yıldızın pek çok Teksaslının Birleşik Devletler’de bir eyalet statüsü kazanma arzusundan geldiğini; kimleri ise bu yıldızın esasında Teksas’ın Meksika anayasası altında hakkını savunma çabasında olan tek Meksika eyaleti olmasını temsil ettiğini söylemektedir.

Teksas eyalet bayrağı, 1839 tarihli Teksas Cumhuriyeti ulusal bayrağıdır. Sol tarafta bayrağın uzunluğunun 3’te birine tekabül eden dikey, mavi bir çizgi; onun yanında ise üst taraftaki beyaz alt taraftaki kırmızı olan iki tane yatay çizgi yer almaktadır. Mavi çizginin ortasında 5 nokta beyaz bir yıldız bulunmaktadır. Bayrakta kullanılan mavi ve kırmızı renkler, ABD bayrağında kullanılan renklerin aynısıdır. Eyalet bayrağındaki kırmızı, beyaz ve mavi renkler sırasıyla yiğitlik, saflık ve sadakati temsil etmektedir.

Teksas’ın benzersiz tarihi sebebiyle yıllar boyunca resmi eyalet arması olarak çok farklı seçenekler kullanılmıştır: İspanyol arması, Meksika arması, Cumhuriyet armaları vb. 1836 ve 1839 yılında kabul edilen 5 nokta yıldız bugün hala kullanılmakta olandır.1845 yılında eyalet haline geldikten sonra, armadaki “Cumhuriyet” yazısı “Eyalet” ile değiştirilmiştir. Armada yer alan 5 nokta yıldızın etrafında üzerinde meyveleri olan birer zeytin dalı ve meşe ağacı dalı ile “State of Texas” yazısı bulunmaktadır.

Teksas’ta bulunan Yerlilerden en çok göze çarpanları Comanche (Komançi), Wichita (Viçita), Kiowa, Apache (Apaçi), Choctaw ve Cherokee (Çeroki) kabileleriydi. Günümüze kadar hayatta kalmayı başarabilen birkaç kabileden biri, Houston’ın kuzeydoğusunda bulunan Polk Country’de yaşayan Alabama-Coushatta kabilesidir. Bugün eyalette yaşayan Yerlilerin toplam nüfusu 100 bin civarındadır.

Teksat’ta yaşayan yaklaşık 30 farklı etnik grup olduğu belirtilmektedir. Orta Teksas’ın belirli bölgelerinde Alman ve Çek nüfusu yoğundur. Eyalette bulunan en büyük azınlık grubu 7 milyonu aşan nüfuslarıyla toplam nüfusun yaklaşık 1/3’ünden fazlasını oluşturan İspanyol ve Latin kökenli kişilerdir.

Teksas’ta en çok ziyaret edilen yerler, Austin, Dallas, Houston ve San Antonio’dur. Deniz sezonu için Galveston, Padre Island ve Corpus Christi ideal plajlara sahiptir. Çiftlik ve şarap turları için ise Hill Country ve Houston-Forth Worth bölgesi en popüler yerlerdir. Şehirden uzaklaşmak istendiğinde Panhandle (Amarillo, Lubbock, Pallo Duro State Canyon Park) veya West Texas (El Paso, Big Bend Milli Parkı, Davis Mountains bölgesi) tercih edilebilir.