Google+

Arama formu

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1

Seyahatlerimi planlarken görülecek tarihi ve turistik mekanları araştırdıktan sonra sıra görülecek kafelere, gidilecek restoranlara gelir. Bunların çoğunu gitmeden önce ya internet ya da arkadaş tavsiyesiyle bulmuş olurum. Bazen de sokaklarda dolaşırken karşıma çıkanlar olur. Bence siz de seyahatinizi planlarken her şehre fazladan bir gün verin ve o günü sokaklarda dolaşarak ya da kaybolarak geçirin. Eminim çok hoş mekanlara rastlayacaksınız.

St. Petersburg, gezdiğim şehirler arasında gittiğim kafe ve restoranlarla aklımda en çok kalan şehir oldu. Şehirde çok fazla temalı kafe ve restoran var.

Bunların en başında ise Küba'da bile bulamayacağınız kadar Kübalı bir restoran olan O! Cuba Restoran geliyor.

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-1

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-2

O! Cuba Restoran, Küba'ya hiç gitmemiş olanların bile kendini Küba'da hissedeceği, Küba ruhunu dekorasyondan menüye kadar herşeyiyle yansıtan bir mekan. 

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-3

Dekorasyonda kullanılan objeleri toplamak için sahibi bir kaç kez Küba'ya gidip gelmiş. Kafanızı çevirdiğiniz her noktada Küba kültürünün temel ögelerine rastlıyorsunuz; Fidel Castro'nun sözleri, devrim yazıları, Che posterleri gibi.

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-4

Küba, İspanyol ve Karayip adalarının mutfaklarından genellikle deniz ürünleri ağırlıklı bir menüsü bulunuyor. İçki olarak Mojito ve Daiquiri gibi Küba'ya özgü kokteylleri de bulabilirsiniz.

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-5

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-6

Bu klasik Amerikan arabanın içindeki masada için çok önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. 

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-7

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-8

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-9

Restoranı 3D tur ile kendim göreyim derseniz:

http://lookoncity.ru/Places/Tour/1995-OKuba_O_cuba-Virtualynyy_tur_sentyabry_2012/

http://www.o-cuba.ru/default.aspx 
 
St. Petersburg’a giderseniz mutlaka uğramanızı önereceğim bir diğer kafe-restoran Teplo. 

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-10

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-11

Teplo, çok uzun bir süre Trip Advisor'ın bir numarasında kaldı. Ev konforu verilmeye çalışılmış ve gayet de başarılı olunmuş. Gidilesi, görülesi bir mekan.

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-12

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-13

Girişte ayakkabılarınızı çıkarıp, terliklerinizi giyerek, battaniyenizle arka odalardaki kanepe ya da koltuklara geçebileceğiniz gibi, ön tarafta bulunan masalarda da ev rahatlığını bulabilirsiniz. 

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-14

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-15

Siz masalardan birine oturur oturmaz ikram ettikleri sıcak meyve şuruplarını çok seveceksiniz. Bu kafede saatlerce kalınabilinir, tekrar tekrar gelinebilir. Giderseniz görmeden gelmeyin!

Duvardaki dünya haritasında Türkiye'ye bir bayrak daha eklemeyi de unutmayın.

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-16

Restoranı biraz daha yakından tanımak isterseniz.
http://www.v-teple.ru/photogallery/interior/

Moskova ve St. Petersburg’da belki de Tokyo’da bulamayacağınız kadar çok sayıda sushi restoranı mevcut. O kadar ki gittiğiniz en sade kafenin menüsünde bile en azından bir iki çeşit sushi bulunuyor.

Tabii sushi kültürü bu kadar gelişmiş olunca çok iyi sushi restoranı bulmak da çok zor olmuyor. Eğer siz de bir sushi-severseniz, Moskova ve St. Petersburg'da yirmiye yakın şubesi olan Dve Palochki’ye uğrayın derim. Hatta sushi sevmeseniz de nefis kremalı çorbalarından deneyebilirsiniz. 

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-17
google images 

Menüye göz atmak isterseniz: http://dvepalochki.ru/en/ 

St. Petersburg’a yaz aylarında gitmişseniz en çok keyif alabileceğiniz restoranların başında The Flying Dutchman geliyor. The Flying Dutchman, Neva nehri üzerinde bir gemi-restoran.

DÜNYADAN KAFE & RESTORANLAR - 1-18
google images

Çok özenle, çok şık dekore edilmiş bir mekan. Şehirdeki restoranlara göre biraz daha pahalı bir menüsü var. St. Petersburg’a yaz aylarında giderseniz The Flying Dutchman’ın güvertesinde bir kahve ya da yemek eşliğinde şehir manzarasının keyfini çıkarın. 

Daha fazla bilgi ve adres için: http://www.dutchman.ru/fotogallereya