Google+

Arama formu

​GÜNEY KORE’DE AKŞAM PAZARI KÜLTÜRÜ

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Akşam pazarı kültürü Güneydoğu Asya’da oldukça popüler bir kültürdür. Asya’nın bölgesel ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bu kültür, Güney Kore’de de yaygındır. Özellikle Seul’da güneş battığı zaman ünlü pazar yerleri ve çarşılar canlanmaya başlar. Karanlık çöktüğünde buralarda alışverişten yemek yemeye kadar her şey daha eğlenceli hale gelir. Güney Kore kültürünü anlamak ve yaşamak için harika bir fırsat olan akşam pazarlarında her kesimden insanı görmek mümkün. Alışveriş esnasında yapılan küçük bir pazarlık bile kocaman bir dünyayı keşfetmek için ipucu olabilir.

​GÜNEY KORE’DE AKŞAM PAZARI KÜLTÜRÜ

Güney Kore’nin en ünlü pazaryerlerinden biri Dongdaemun’dur. Seul’da bulunan bu alanda binlerce mağaza bulunuyor. Güneşin kaybolmasıyla birlikte aniden hareketlenen Dongdaemun bulunduğu muhiti de canlandırıyor. Farklı amaçlarla bir araya gelen binlerce insan… Kimi alışveriş yapmak için kimi eğlenmek için burayı ziyaret ediyor. Bu yönüyle harika bir gece hayatı deneyimi de sunuyor. Metro sayesinde çok kolay ulaşılan Dongdaemun’da teknoloji, giyim, kozmetik, hediyelik eşya ile ilgili her türlü ürünü bulabilirsiniz. Pyeonghwa Fashion Town ve Designer Club gibi merkezleri de gezebilirsiniz. Ancak her şeyden önemlisi Güney Kore’nin tüm lezzetlerini burada bulacaksınız. Bunun için rotanızı Meokja-golmok pasajına çevirmeniz gerekiyor. Onlarca restoranın yanı sıra her köşe başında sokak satıcıları göreceksiniz. Ayrıca lunapark gibi birçok eğlence merkezi de bulunuyor.

Keyifli bir akşam geçirmek istiyorsanız turunuza Kore mutfağının lezzetli yemeklerini yiyerek başlamak iyi bir seçim olabilir. Dongdaemun 30 binin üzerinde mağazaya sahiptir. Zamanınızı verimli kullanabilmek için gezmeye başlamadan önce Dongdaemun Market Turist Bilgilendirme Merkezi’ne uğramanızı öneririz.

​GÜNEY KORE’DE AKŞAM PAZARI KÜLTÜRÜ-1

Seul’un en eski alışveriş merkezi olan Gwangjang da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Geleneksel Kore kıyafeti olan ’hanbokların burada satılmasıyla ünlüdür. Ancak Gwangjang ile ilgili düşülmesi gereken en önemli not şehrin en iyi yemeklerinin inanılmaz ucuz fiyatlara satılıyor olması. Kore’ye özgü bir yemek olan ‘bindaetteok’un en lezzetli örneklerini burada bulabilirsiniz. Bindaetteok maş fasulyesinden yapılan bir çeşit kreptir. Ayrıca geleneksel Kore pirinç şarabını da deneyebilirsiniz. Akşam pazarlarında dolaşırken saatinizi sürekli kontrol etmenizi öneririz. Çünkü zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Bir gecede keşfi mümkün olmayan bu pazaryerlerine biraz daha vakit ayırabilirseniz harika anılar biriktirmek hiç de zor olmayacak.

​GÜNEY KORE’DE AKŞAM PAZARI KÜLTÜRÜ-2

Akşam pazarları sıradan alışveriş merkezi işlevinin ötesinde kültür tanıtımının da önemli bir parçasıdır. Pazar alanlarında kültürel gösterilerle karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman müzik ve dans gösterilerine sahne olan pazaryerlerinde el sanatlarına dair çok çeşitli ürünler satılıyor. Hanji olarak bilinen ve geleneksel Kore kağıdından yapılan yelpazeler bunların en güzel örneklerinden. Harika nakışlara sahip geleneksel Kore giysisi olan hanboklar da bu kültürün en önemli parçalarındandır.
Sevdiklerinize hediye seçerken zorlanacağınız akşam pazarlarında sağlık ve kozmetik ile ilgili ürünler bulmak da çok kolay. Güney Kore kozmetiğinin ünü tüm dünyaya yayılmış durumda. Herkes Korelilerin pürüzsüz cildinin sırrını merak ederken bunun cevabı ise pazaryerlerinde bulunan kozmetik marketlerinde gizli. Geleneksel tıbbi yöntemleri kullanarak önemli bir medikal turizm merkezi haline gelen ülkede envaiçeşit şifalı bitki ve karışım satılıyor. Kırmızı Kore ginsengi bunlardan biridir. Pazar alanlarında bulunan aktarları da rota listenize ekleyebilirsiniz.

​GÜNEY KORE’DE AKŞAM PAZARI KÜLTÜRÜ-3

Eğer daha farklı bir gece geçirmek istiyorsanız sizi Noryangjin Su Ürünleri Toptan Pazarı’na (Noryangjin Fisheries Wholesale Market) alalım. Burası ülkenin en büyük deniz ürünleri pazarlarından biridir. Burada herhangi bir deniz mahsulünü canlı veya yeni yakalanmış olarak satın alabilirsiniz. Istakoz, kral yengeci ve muhtemelen ilk defa göreceğiniz çeşitli su ürünleri… Noryangjin’i ziyaret etmek için en uygun vakit akşam saatleridir. Çünkü balık satan tezgâhlar bu saatlerde pişirme hizmeti de veriyor.  Yemeğinizi afiyetle yerken Kore’ye özgü içecekler olan soju ve makgeolli siparişleri de verebilirsiniz.