İbiza'da Yapmanız Gereken 9 Şey

Eğer yaz tatilinizi İspanya'nın turistik adası İbiza'da geçirmeye karar verirseniz, sizin için hazırladığımız listeye bir göz atmanızı ve ona göre program yapmanızı tavsiye ederiz. Zira kaçırılmaması gereken şeylerin hepsi listemizde. 

1- Plajların tadını çıkarın.
Cala Bassa ve Cala Conte başta olmak üzere adanın 50 küsur plajından birini seçin ve ardından güneş kreminizle plaj havlunuzu çantanıza atın. Şehir merkezine yakın olan Figueretas plajını da yorucu bir günün ardından değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

2- Hippie pazarının statlarına göz atın.
İbiza’daki hippie pazarları arasında en çok ilgi çekenlerden biri olan Las Dalias olmazsa olmazlardan. Dekorasyon, müzik, sanat, takı ve kıyafet satın alabileceğiniz bu Pazar adeta bir renk cümbüşü sunuyor.
Saatleri: Her Cumartesi 10.00’dan 20.00’ye kadar açık. Temmuz ve Ağustos aylarında pazartesi ve salı akşamları saat 19.00’dan itibaren ziyaret edilebilir.

3- Şehrin eski sokaklarında gezintiye çıkın.
Unesco’nun Dünya Mirasları listesinde bulunan tarihi meydanında bir yürüyüş yapmadan İbiza’da bir gün geçirmeniz düşünülemez. Kentin yukarı bölgesi Dalt Vila’nın sokaklarında canlı atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Şehrin çok iyi korunmuş surlarını ve eski kapılarını görmeden İbiza’dan dönmeyin.

4- Almudaina Şatosu’nu ziyaret edin.
16. yüzyılda yapılmış olan Almudaina Şatosu zengin bir şekilde dekore edilmiş birçok odası bulunuyor. Kayalıkların üzerinden sahil şeridine bakmanız için bu tarihi şatoyu es geçmemenizi tavsiye ederiz.

5- Plaza Reina Sophia’da ve Plaza del Sol’de yürüyüş yapın.
50 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğindeki Portal Nou tüneliyle bağlanan meydanları aynı anda keşfedebilirsiniz. İbiza’da bir turistten ziyade yerlisi gibi hissetmeniz için bol bol yürüyüş yapmanız şart. Zaten çok da büyük olmayan ada size yormayacaktır.

6- Santo-Domingo Kilisesi’ni ziyaret edin.
12. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kilise, üç çeşit mimari stilin karışmasından oluşsa da daha ağırlıklı olarak barok tarzını yansıtmakta. Dalt Vila bölgesine uğradığınızda, kiliseye girmeyi ve güzel dileklerde bulunmayı ihmal etmeyin.

7- İbiza Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edin.
Ada hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve gezinizi deniz-kum-güneş üçgeninden çıkarmak için bu müzeye uğrayabilirsiniz. Dalt Vila mahallesinde, la Plaça de la Catedral meydanında bulunan müzede tarih öncesi dönemden dahi kalıntılar bulabilirsiniz.

Kış Saatleri: Salı-Cumartesi 9.30-15.00, Pazar 10.00-14.00
Yaz Saatleri: Salı-Cumartesi 10.00-14.00 ve 18.30-21.00, Pazar 10.00-14.00
Giriş Ücreti: 2,40 € / 1,20 €

8- Pacha Club’da eğlenin.
İbiza’da unutulmaz bir tatil için adanın en eski kulübü Pacha Club’a gitmelisiniz. Dans şovları ve renkli DJ’leriyle harika bir gece geçirip, bol bol dans edeceğinize eminiz. Pacha’da yer bulamazsanız L’Amnésia’ya da bir göz atabilirsiniz.

9- Nefis paëlla’dan yiyin.
Tıpkı bir sanat eseri yapılırmışcasına özenle hazırlanan yöresel lezzet paëlla’yı yemeden dönmeyeceğinize eminiz. Restaurante El Carmen à Cala d’Hort ya da S’Illa des Bosc à Cala Conte restoranlarını önerebiliriz ama özellikle turizm sezonunda rezervasyon yaptırmadan gitmemenizi tavsiye ederiz.