İlginç Seyahat Rotaları Bölüm 3: Yurt Dışı Gurme Turları

Dün Türkiye’mizdekiLezzet ve Kültür Turlarına göz attık. Elbette dünyanın çeşitli ülkelerine de bu turlar yapılıyor ve son yıllarda hayli ilgi de çekiyor. Kültür, tarih varlıkları ve doğal alanlarının yanı sıra mutfak özellikleri ve lezzetleriyle de ünlenmiş birçok ülke var. Bu gezilerde en ilginç lezzet mekânlarında çok özel lezzetlerle tanışacaksınız.


 

Yurt DışıGurme Turları şarap, zeytin ve zeytinayağı, peynir, çikolata gibi ünlü ürünleri ve gittiğimiz yerlerde yerel yemekleri tadacağımız restoranları ile tattığımız her lezzeti özel kılmaya çabalayarak aynı zamanda da ülkelerinin tanıtımını yapıyor ve ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Bir de son yıllarda çok popüler olan Michelin yıldızlı restoran ve şeflerin bulunduğu şehirler revaçta. Birkaç örnek vermek gerekirse:
 
İTALYA – Sanırım her konuda ilk sıraları alan bir ülke. Unesco Dünya Mirası listesinde ilk sırada. Tarih severlerin de favori ülkesi, ülkenin her köşesinden zaten tarih fışkırıyor. Gurme kısmına gelince damak tadına önem verenler için çok değerli. Mutfağı, peyniri, şarabı ile ünlü. Moda konusunda da tanınmış. Kısacası tarih, tabiat, damak tadı için bu ülkeye yapılacak seyahatler unutulmaz olacaktır.
 
Örneğin Toscana Bölgesi şarapları ile dünyaca ünlü. Bu bölgedeki (Siena) şarap fabrikalarında yapılan şarap bağları turları sırasında gurme restoranlarında hem çok lezzetli yöresel yemekler yiyebilir hem de şarap tadımı yapabilirsiniz. Toskana aynı zamanda da tarihi ve kartpostallardaki kadar güzel kasabaları ile size unutulmayacak anlar yaşatacak. (Şarap bağları ve tadım turları hakkında daha detaylı bilgi isteyenler şu yazımı okuyabilir.)

Parma şehri parmesan peyniri (Parmigiano Reggiano) ile dünyaca ünlü. Bu şehirde parmesan peyniri fabrikalarına yapılan turlarda peynir yapımı ile ilgili bilgi alabilir, peynir tadımları yapabilirsiniz.


 

İtalya bunlarla sınırlı değil elbette, İtalya’nın bambaşka, yemyeşil bölgelerine düzenlenen birçok  “kültür ve gurme” turlarından birine katılın, mutlu döneceğiniz, tekrar gitmek isteyeceğiniz kesin. İtalya’da küçücük bir kasabada rastgele bir Ristorante’de veya Trattoria’da bile çok lezzetli  yemekler yiyebilir, gurme restoranları aratmayacak sunumlar bulabilirsiniz.

İSPANYA – İtalya kadar köklü bir geçmiş ve tarihe sahip bu ülkeyi gurmeler, hem İspanyol yemek kültürü hem de Akdeniz yemek kültürü için tercih etmekte. Bunun nedenlerinden biri de Akdeniz ülkesi olarak deniz ürünlerinin bol olması ve tabii şarap konusunda gurme turları sıralamasında üst sıralarda olması. Özellikle 16 Michelin yıldızı, sayısız Pintxo (Basque bölgesine ait tapas benzeri minik yemekler) barları ile Avrupa'nın gurme merkezlerinden birisi kuzeyde San Sebastian bölgesini tavsiye ederim. Şaraplarıyla ünlü Rioja bölgesinde ise hem şarap tadımı yapar hem de yöredeki şatoların gizemli koridorlarında tarihin içinde bir geziye çıkabilirsiniz.

Ufak bir bilgi: İspanya’da yeme içme ve şarap fiyatları oldukça uygun, gündüzleri de tüm şehri dolaşan “hop on-hop off” otobüsleri ile şehirlerdeki tarihi yerleri çok rahat gezebilirsiniz. Otobüslerde her dilde bilgi veren yayını dinlemeniz için kulaklıklar var ve fiyata dahil. İsterseniz hiç inmeden gezebilir isterseniz istediğiniz durakta inerek gezebilir, yarım saat sonra gelecek otobüse binerek gezinize devam edebilirsiniz. (Sevilya notlarıma bu linkten ulaşabilirsiniz.)

FRANSA – Mutfağıyla dünya çapında ünlü ülke, her yıl milyonlarca gurme turiste ev sahipliği yapmakta ve elbette gurmelerin rotasında ilk sıralarda. Farklı lezzetlerin yanı sıra sizi yüzyıllar öncesine götürecek tarihi ve mimari eserleri, müthiş şatoları ve sanatsal yapıtları da görecek, tümüyle keyifli bir gezi yapacaksınız. Fransa denince aklımıza hemen şarap ve peynir geliyor. Ülke, şarap konusunda oldukça eski bir kültüre sahip. Tadım yapmak için doğru adresler ise dünyaca ünlü beyaz ve kırmızı bordo şarapları ile Bordeaux, St.Emillion ve Champagne ile Provence bölgeleri.

ŞİLİ – Şaraplarıyla dünyaca ünlü bir ülke de Güney Amerika’nın en kaliteli şarap üreticisi Şili. (Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc, Semillon ve Chardonnay) Birkaç sene önce gittiğim Veramonte bölgesindeki üzüm bağları gerçekten görülmeye değer. Kilometrelerce, cetvelle çizilmiş gibi sıra sıra üzüm kütükleriyle yemyeşil bağlar... Şarapları da oldukça kaliteli ve içimi çok güzel ve fiyatları da Avrupa’ya göre çok uygun, restoranlarda bile en pahalı şarap 15 Dolar civarında idi. Conchay Toro ile Santa Rita bölgelerindeki küçük aile işlemelerinin de her biri butik üreticiler.


 

Anlatmaya gayret ettiğim damak tadına özen gösteren ve sanırım özellikle de şarap ve peynir severlerin adreslerinden sadece bazıları. Benim gidip gezdiğim ve tattığım şaraplar bunlar. Şarap bağlarını gezmediğim Californiya’yı da unutmamak gerek.
 
Yarın ilginç tren turlarında buluşmak üzere.
Sevgiyle...

Etiketler

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.