Japonya'nın Kış Işıklandırmaları

Yılbaşı zamanı geldiğinde etrafımızı ışıklar sarmaya başlar. Bence yılbaşının getirilerinden en güzeli de bu ışıklardır. Aynı kar gibi o ışıklar da şehirlerin kötü yanlarını gizliyorlar.

Her yıl Japonya’da, alışılmışın dışında ışık gösterileri oluyor. Ülkede aralık ayından başlayarak birkaç hafta kadar varlığını devam ettiren milyonlarca LED ışık kuruluyor. Buna kış ışıklandırması anlamına gelen “winter illumination” deniyor. Yaklaşık 8 milyon LED kullanılan festivalin teması bu sene; Japonya’nın 2016 senesinde depremi yaşayan şehri Kumamoto çevresinde oluşturulmuş. Kumamoto’nun yeniden inşasına ışıklandırmalarla tanıtım yaparak yardımcı olmak niyetindeler.

Işıklar yaklaşık iki-üç hafta kadar kalıyorlar ve her akşam sadece birkaç saat açılıyorlar. Tabii bu kadar çok ışık yakılınca aklımıza “peki ya çevre?” sorusu gelebilir. Kış ışıklandırmasındaki ışıklar çevre dostu olmak için her sene biyokütle kaynaklı elektrikle yanıyorlar.

Şimdi bu kurulumlardan bazılarını heyecanla size anlatmak isterim.

İlk olarak Kobe Luminaire’den bahsetmemiz gerekir. Bu, Japonya’nın en eski kış ışıklandırması. 1995 senesinde Büyük Hanşin Depremi sonrasında başlamış ve o günden bu güne kadar her sene aralık ayında Kobe’de kuruluyor. Titreşimli ışık gösterisi Japon ve İtalyan sanatçılar tarafından mağdurları anmak ve iyileşme sürecindekilere de umut aşılamak amacıyla tasarlanmış.

Nabana No Sato adlı tesiste kurulan bu kışa özel ışıklar, Japonya’daki en büyük ışıklandırmalardan. Burada ışıklardan oluşturulmuş bir deniz ve ışıktan tüneller gibi aklınızı başınızdan alacak ışıklandırmalar oluyor. Denizin dalgalanmasını bile ışıklarla yapmışlar! Ayrıca bu ışıkları kuş bakışı görmek isterseniz diye bir de gözetleme kulesi bulunuyor.

Sagamiko Illumillion ile devam edebiliriz. Kanto bölgesindeki en büyük ışıklandırmalardan biri olan Sagamiko Işıklandırması, 6 milyon LED’e sahip. Dans eden fıskiye, ışık tünelleri, eğlence parkı gibi ışıklandırmalar yapılmış burada.

Ashikaga Flower Park’ta yapılan kış ışıklandırması, yine Kanto bölgesinin en büyük ışıklandırmalarından biri. 2016 senesinde Japonya’nın en iyi ışıklandırması seçilmiş. 4 milyon LED’in kullanıldığı ışıklandırmada yukarıdan sarkan ışıklar özellikle tüm görenleri büyülüyor. Aynı zamanda müzikle senkronize olarak ışık şovları da yapılıyor. Bu parkta 3 tane tema oluyor. Ekimin sonundan kasımın ortasına kadar “Işık ve Çiçek İşbirliği”, kasımın sonundan aralığın sonuna kadar “Çiçek Parkı Noel” ve 31 aralıktan 4 şubata kadar “Yeni Yıl Işıklandırması”.

Son olarak da Tokyo’nun Roppongi bölgesinde bulunan Tokyo Midtown’da “Starlight Garden” denilen ve yıldızların ışıklarından esin alınarak yapılmış kocaman bir bahçe üzerindeki ışıklara bakmaya doyamayacaksınız.

Etiketler