Keşfetmek İsteyenlere: İstanbul'da 10 Bisiklet Rotası

1. Büyükada

Büyükada bisiklet denince akla ilk gelen yerlerden. Birçoğumuzun bisiklet turu için hususi olarak gittiği yer. Doğasıyla, kendine has dokusuyla, faytonlarıyla bir meditasyon merkezi, klasiklerin kraliçesi. Baharla birlikte canlanan adaya deniz otobüsü ya da vapurla ulaşabilirsiniz. Adada bisiklet sürebilmeniz için iki ayrı tur bulunmakta. İskeleden başlayıp ormanın içinden adanın etrafını dolaşabileceğiniz büyük tur yaklaşık 12 kilometre. Yokuşları zorlasa da sıkı bir spor yapmanız için ideal bir rota. Bisikletinizi kendiniz getirebileceğiniz gibi adada bulunan birçok kiralama noktasından da alabilirsiniz.

1

2. Belgrad Ormanı

İstanbul sınırları içinde kalıp orman havası almak isteyenler için en güzel yerlerden biri Belgrad Ormanı. Yaklaşık 16 km’lik parkuru, eğimli yolları doğayla iç içe size sakin, huzurlu bir tur sunuyor.  

3. Rumeli Feneri - Kilyos

İstanbul’un bir ucu olan Rumeli Feneri, kalesi ile meşhur bir balıkçı kasabası. Garipçe yakınında olan bu köyden Kilyos’a kadar bisiklet sürebiliriz. 

4. Polonezköy

Hafta sonu gezisi için İstanbullular'ın uğrak yeri olan Polonezköy, harika doğası, temiz havası ile dikkat çekiyor. Yürüyüş ve bisiklet için orman içinde ayrılmış parkurları bulunmakta. Kendi bisikletinizi getirebileceğiniz gibi oradan da kiralayabilirsiniz. Parkurun engebeli olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. 

2

5. Caddebostan Sahili

Fenerbahçe’den Kartal’a kadar uzanan rotanın bir kısmı. Sahil boyunca bisiklet yolu ile turunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca bisiklet dışında yürüyüş, kaykay, paten de yapabilirsiniz. 

6. Bostancı-Kartal

Caddebostan sahil yolunun devamı niteliğinde olan bu yol Kartal’a kadar uzanmakta. Caddebostan’a göre daha sakin olan yol sahil boyunca güvenli bir sürüş yapabilmeniz için şeritlenmiş. 

7. Haliç-Balat

İstanbul içinde, tarih kokan Balat manzarası eşliğinde bisiklet sürebileceğiniz bir yer. Bu rota için sabahın erken saatlerini tercih etmeniz daha rahat bir sürüş yapmanızı sağlayacaktır. 

3

8.Ortaköy-Bebek

İstanbul’un en güzel manzarasını sahip yerlerinden biri olan bu sahilde Boğaz havası eşliğinde bisiklet sürebilirsiniz. Buraya da tenha olan sabah saatlerinde gitmekte fayda var.

9. Bakırköy-Zeytinburnu

Bakırköy-Zeytinburnu sahil şeridinde yer alan 7 km’lik bisiklet yolu Avrupa yakasında oturanlar için ideal bir parkur. 

10. Florya-Yeşilköy

Gün geçtikçe artan bisiklet yollarından biri de Florya-Yeşilköy güzergahında yer alan bu bisiklet yolu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu yakasında Kadıköy-Kartal sahilinden sonra hizmete açtığı bu bisiklet yolu yaklaşık 6 km.

4