Kherson Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kherson, Ukrayna’nın güney bölümündeki bir şehirdir. Aşağı Dinyeper Nehri’nin sağında yer almaktadır. Kherson, ülkesinin sanayi, idari ve kültürel merkezi konumundandır. Ticaret yolları üzerinde bulunması dolayısıyla da ayrıca önemlidir. Ukrayna, 2012 yılından bu yana Türkiye’den yapılacak turistik seyahatler için vize istememektedir fakat bu 1 ay içerisinde tek girişlik seyahatler için geçerlidir. 

Kherson’a Türk Hava Yolları’nın direkt seferleriyle gidilebilmektedir. Türk Hava Yolları’nın her gün karşılıklı seferleri bulunmaktadır. Yolculuk 1 saat 5 dakika sürmektedir. Ayrıca Kiev, Odessa gibi kentlerden buraya otobüsle ya da trenle de ulaşılabiliyor.

Oleshky Kumları, Ukrayna’daki en büyük kum alanıdır. Bazılarının deyimiyle Avrupa’nın tek çölüdür. Bu alanda çöl safarisi yapılabilmektedir. Kumlar, Dinyeper Nehri’nin denizle buluştuğu yerlerde binlerce yıldır bulunmasına rağmen, Askania Nova vahşi yaşam koruma alanının kurucusu Baron Friedrich Falz-Fein’in bu alana yaklaşık 1 milyon adet koyun getirmesiyle bölgenin bitki örtüsü değişikliğe uğramıştır. Koyunların çimleri bitirmesi ve rüzgar erozyonunun da etkisiyle kum alanı genişlemiştir.

Ukrayna yemek kültürünün bir parçası olan Kherson şehrinde ekmek olmazsa olmaz bir konumdadır. Özellikle esmer ekmek tüketmeyi çok seven Ukraynalıların, çay saatlerini renkli kurabiye ve bol şekerli pastalarla öğünlerini ziyafete dönüştürdükleri bilinmektedir. Ayrıca Kherson’da deniz mahsulleri oldukça sık tüketilmektedir.

Chaika Köyü, Kherson ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Chaika'da, Ukrayna mimarisi ile dizayn edilmiş evlerde, Ukrayna'daki yerel yaşantıyla ilgili bilgiler anlatılmaktadır.

Dinyeper Nehri’nde yapılan keyifli bir kano turuyla bioçeşitlilik incelenebilir.

Nehir turu esnasında oldukça güzel yansıma fotoğrafları çekilebilir. Nehir turu, sazlıklar arasından oldukça etkileyici bir görsellik sunmaktadır.

Ukrayna’ya özgü yerel kıyafetlerde renkler ve işlemeler ön plandadır.

General Ivan Gannibal tarafından Rus ve Türk savaşı ardından 1781-1786 yılları arasında inşa edilen St. Catherine's Katedrali şehrin en önemli ibadethanelerinden biridir. Katedral, Ukrayna’nın en eski kiliselerinden biri olması dolayısıyla da önemlidir. Rus Devrimi sırasında Ateizm Müzesi’ne çevrilmiş olan yapı, 1991 itibariyle tekrar Rus Ortodoks Kilisesi’ne çevrilmiştir.

Katedral birçok düğüne ev sahipliği yapmaktadır.

Ukrayna’da birçok farklı dine mensup kişi yaşamaktadır. Tüm dinlere hoşgörü ile yaklaşılmaktadır.

Şehir merkezinde yeşil alanlar göze çarpmaktadır. Şehir merkezinde yer alan Park Glory, Kherson'un en büyük parkıdır.

Sokak müzisyenleri ziyaretçilere keyifli anlar yaşatıyor.

Sokak sanatı ise şehirde birçok yerde göze çarpıyor. Duvarların rengarenk halleri görenlere pozitif duygular yaşatıyor.

Kherson’da çay saatlerinde el yapımı tatlılar oldukça rağbet görüyor.

Kherson’da yer alan tersanede 42 ülke ile ticaret yapıldığı biliniyor. Kherson, ihracatta tahıl ve hurda demir ile ön plandadır.

Kherson Denizcilik Anıtı ise deniz taşımacılığına verilen önemin bir kanıtı niteliğinde.

Kherson Bölgesel Sanat Müzesi (Kherson Regional Art Museum) 1917 yılında kurulmuştur. Müze içerisinde Ukrayna ve Rus sanat ürünü olan koleksiyonlar görebilirsiniz. Ayrıca 17. ve 19. yüzyılları arasındaki Avrupa’yı yansıtan bir bölüm de bulunmaktadır. Burada birçok tablo, ikonik resim, el sanatı ürünleri ve heykel ile karşılaşacaksınız. Müzenin ziyaret günleri ve saatleri, Pazartesi ve Salı günleri hariç saat 09.00 ile 17.00 arasıdır.

Özlem Mete

Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar.