Google+

Arama formu

KIRGIZİSTAN'IN KEŞFİ

Bu yazı Gezimanya üyesi MURAT Z. ÖZBİLGİ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Takip edenler bilir, geçtiğimiz sene 3-8 Eylül 2016 tarihleri arasında “World Nomad Games”, yani “Dünya Göçebe Oyunları”nı yakından izlemek için Kırgızistan’ı ziyaret etmiştik. Eğer siz Kırgızistan'a gitmeyi planlıyorsanız, Göçebe Oyunları'na denk gelmeseniz dahi Karakol gibi şehirlerde göçebe hayatın izlerine rastlayabilir ve keyifli bir Kırgızistan gezisinin tadını çıkarabilirsiniz. Bizim çok büyük beklenti ile gitmediğimiz Kırgızistan, bizi en çok şaşırtan ülkelerden biri olmuştu. Neye şaşırdınız derseniz, sıralayacak o kadar çok şey var ki...

KIRGIZİSTAN'IN KEŞFİ

Ruh Ordo’da karşılaştığımız Atatürk Heykeli’nden tutun da, Kırçın Yayla’daki göçebe hayata, Issık Göl Kıyısı boyunca karşılaştığımız envai çeşit bitkilerden, dünyanın en büyük ceviz ormanlarına, Karahanlı devletinin bıraktığı eserlerden, UNESCO Kültür Mirasları listesinde yer alan Süleyman Dağı’ndan etkilenmemek mümkün değil.

KIRGIZİSTAN'IN KEŞFİ-1

En önemli noktalardan biri ise farklı dil konuşuyor olsak bile kelimelerdeki benzerlikler nedeniyle kolaylıkla anlaşabilmemiz.

KIRGIZİSTAN'IN KEŞFİ-2

Yüzde doksanı dağlık olan Kırgızistan’a ilk seyahatimizde yemyeşil yaylalarda göçebe yaşama tanıklık etmiş, göçebe kültüre ait olan oyunları izlemiş, Manas Destanı’nın temsilini seyretmiş, Türk medeniyetinin İslam öncesi ve sonrasına ait pek çok eserini ziyaret etmiştik.

KIRGIZİSTAN'IN KEŞFİ-3

Oradaki deneyimlerimizi anlattığımız kısa videomuz, göreceklerinizin sadece küçük bir kısmını içeriyor.

Dediğim gibi ülke oldukça büyük o nedenle tek seferde her yerini gezmek mümkün olmamıştı. Bu nedenle de tekrar Kırgızistan’ı ziyaret etme konusu aklımızın bir kenarında kalmıştı. Ne yapıp edip tekrar ziyaret etmek, göçebe kültürü biraz daha yakından tanımak, Son Köl çevresinde at ile gezinmek, vadilerinde yürüyüş yapmak, çarşılarında yerel halkla kaynaşmak, yaylada göçebe çadır kurmak, yerel halkın yaptığı el sanatlarını öğrenmek gerekiyordu.

KIRGIZİSTAN'IN KEŞFİ-4

O nedenle tekrar Kırgızistan’ı ziyaret etmeye karar verdik. 2-8 Haziran 2017 tarihleri arasında Kırgızistan’ı daha iyi anlamak ve sizlere daha yakından tanıtmak için Kırgızistan’da olacağız. Seyahat süresince bize eşlik etmek isterseniz oradan yapacağımız yayınlara aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

https://www.facebook.com/Gezimanya/

https://twitter.com/gezimanya

https://www.instagram.com/gezimanya/

Canlı yayınlarda görüşmek üzere :)