Pandemi Döneminde Öğrenci Kabul Eden Ülkeler

Corona çoğu kişiyi etkilediği gibi yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencileri de etkiledi.  Salgın nedeniyle alınan kararlar neticesinde ülkeler öğrenci kabul etme kurallarını açıkladı. Biz de içeriğimizde “eğitim” dendiğinde akla gelen öncü 12 ülkenin corona döneminde öğrenci kabul şartlarını derledik. Keyifli okumalar.

Amerika Birleşik Devletleri

Yabancı dil ya da lisans eğitimini ABD’de almak ya da yüksek lisansını bu ülke sınırları içerisinde yapmak isteyenlerin ülkeden vize randevusu alması gerekiyor. Bu randevularda öncelik akademik eğitim almayı planlayan öğrencilere veriliyor. Vize sonuçlarını en hızlı açıklayan ülke olarak öne çıkan ABD’de Şikago ve Boston haricindeki şehirlere gidecek kişilerin 14 gün karantinada kalması gerekiyor. Boston’a uçacak kişilerdense uçuşlarından önceki 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi isteniyor.

1

İngiltere

İngiltere ve Türkiye arasındaki uçuşlarda bir aksaklık durumunun olmaması ve ülkede köklü üniversitelerin bulunması öğrencilerin eğitimlerini İngiltere’de alma isteğini de beraberinde getiriyor. Ülkede İngiltere’ye giden Türk öğrencilerin 14 gün karantinada kalması beklenirken PCR testi istenmiyor. Vizelerin çıkma süresi ise 2-3 hafta kadar vakit alıyor.

Kanada

Türkiye ve Kanada arasındaki uçuşlar incelendiğinde ülkenin yalnızca 18 Mart’tan önce eğitim izni alan kişiler için açık olduğu görülüyor. Kanada’da Türkiye’den giden kişiler için PCR testi istenmezken 14 gün karantina ise zorunlu oluyor. Ayrıca ülkeden online eğitim alacak kişiler için iki aşamalı vize uygulaması söz konusu. Dil eğitimi alacak kişiler için ise vize başvuruları hala açık olsa da vize işlemlerinin sonuçlanması 5 ay kadar sürebiliyor.

İrlanda

Ülkeye girişte PCR testi istenmiyor. Ancak diğer ülkelerde olduğu gibi İrlanda’da da 14 günlük karantina uygulaması zorunlu. Dil okuluna gitmek için vize başvuruları şu an kapalıyken lisans ve yüksek lisans için D tipi vize başvuruları devam ediyor. Başvuruların açıklanması ise 2-3 hafta sürüyor.

2

İtalya

İtalya’da da diğer ülkelerde olduğu gibi PCR testi istenmezken 14 günlük karantina ise zorunlu tutuluyor. Şu an dil eğitimi alacak kişiler için vize başvuruları kapalıyken lisans ve yüksek lisans yapacak kişiler içinse D tipi vize başvuruları devam ediyor. Başvuruların sonuçlanması için ise 2-3 hafta gerekiyor.

Avustralya

Şu an Türkiye ve Avustralya arasındaki uçuşlar kapalı olduğu için ülkeye öğrenci de kabul edilmiyor.

İspanya

İspanya öğrencilere hem zorunlu karantina uygulamıyor hem de onlardan PCR testi istemiyor. Dil eğitimi alacak kişiler için vize başvuruları kapalı iken lisans ve yüksek lisans öğrencileri D tipi vize başvurusu yapabiliyor. Başvuru sonuçları içinse 2-6 hafta kadar beklemek gerekiyor.

3

Almanya

Almanya’daki uygulamalar İspanya’daki ile tamamen aynı. Yalnızca D tipi vize alacak lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin sonuçlar için 4-6 hafta arası beklemeleri gerekiyor.

Hollanda

Hollanda’da da karantina ve PCR testi gerekmiyor. Ülkede lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi başvurular açık ve başvuruların sonuçlanması 1-3 hafta kadar sürüyor.

Fransa

PCR testi ve karantina istemeyen Fransa’da 90 günden kısa süreli vize başvuruları kabul edilmiyor. D tipi vizeler içinse bekleme süresi 2-4 haftayı buluyor.

4

Birleşik Arap Emirlikleri(Dubai)

Şu an iki ülke arasında uçuşlar kapalı olsa da Birleşik Arap Emirlikleri’ne aktarmalı uçuşlarla varmak mümkün. Dubai’de havaalanı kontrolleri sırasında riskli bulunan kişiler 1 gün gözetim altında tutulabiliyor. Uçuştan önceki 96 saat içerisinde yapılmış PCR testi isteyen ülkede zorunlu karantina ise gerekmiyor. Türk öğrenciler turistik ve 3 ay üzeri öğrenci vizesi başvurusu yapabiliyor. Vize sonuçlarının açıklanması içinse 2-3 hafta sürüyor.

Malta

Malta’nın eğitim alacak öğrenciler için şartlarını keşfetmek için “ Malta’da Türk Öğrenciler İçin Vize” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.