Google+

Arama formu

PARİSLİ GİBİ HİSSETMEK İÇİN MUTLAKA GİTMENİZ GEREKEN 5 MEKÂN

Bu yazı Gezimanya üyesi Cemre Yücekök tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Paris'te geçirdiğim üç senenin ardından fark ettim ki; Paris'te yemek-içmek demek, yalnızca Eiffel Kulesi'nin veya Notre Dame Katedrali'nin çevresindeki turistik mekânlarda takılmak demek değil. Parislilerin uğrak mekânları, turistlerinkinden oldukça farklı. Eğer yolunuzu Paris'e düşürmeyi planlıyorsanız aşağıdaki alternatif mekânlara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. 

1. Café des Chats 

Parisli hayvanseverlerin buluşma noktası Café des Chats, Bastille’de bulunuyor. 10’dan fazla kediye ev sahipliği yapan kafeye girerken ellerinizi mutlaka sterilize etmeniz gerekiyor. Kedileri tutup kucağınıza almanız yasak fakat onlar kucağınıza kendileri gelmek isterse uzun uzun sevebilirsiniz. Hayvanların rahatsız edilmemesi Café des Chats personeli için gerçekten önemli yoksa sizi ikâz etmekten çekinmeyeceklerdir. Café’nin beyaz Ankara kedisi “İzmir”i sevmeden dönmemenizi ve üç çeşit tatlıyla gelen kahveyi yani “café gourmand”ı sipariş etmenizi tavsiye ediyorum.

Adres: 9 Rue Sedaine, 75011

PARİSLİ GİBİ HİSSETMEK İÇİN MUTLAKA GİTMENİZ GEREKEN 5 MEKÂN

2. Péniche Antipode 

Burası Paris’teki en uygun fiyatlı kafe-restoran-barlardan biri, üstelik nehre demirlenmiş küçük bir gemicik ve alt katında bir gösteri salonu bulunmakta. Yani eğer şanslıysanız tapasınızı yedikten sonra konser dinlemek için gemiciğin alt katına inip şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka tapas tepsisi sipariş edin ve güleryüzlü garsonları ve müdavimleriyle sohbet edin.

Adres: 55, quai de la Seine, 75019

PARİSLİ GİBİ HİSSETMEK İÇİN MUTLAKA GİTMENİZ GEREKEN 5 MEKÂN-1

3. Pavillon des Canaux

Hazır Antipode’a gitmişken hemen karşısında bulunan Pavillon des Canaux’ya mutlaka uğramalısınız. Burası kitsch eşyaların bulunduğu hipster tarza sahip bir mekân. Odaları tıpkı bir evin odaları gibi dizayn edilmiş. Yani gidip küvete oturarak kahvenizi yudumlamanız mümkün.  Yemeklerin fiyatları 9-15 euro arasında değişiyor ama ben hafta sonu brunch’a gitmeniz konusunda ısrar ediyorum. Brunch fiyatı 24 euro.

Adres: 39 Quai de la Loire, 75019

PARİSLİ GİBİ HİSSETMEK İÇİN MUTLAKA GİTMENİZ GEREKEN 5 MEKÂN-2

4. Comptoir Général

République ya da Jacques Bonsergent durağında inin ve Paris’in her ne kadar en havalı yerlerinden biri olsa da müthiş salaş ve vintage mekânı Comptoir Général’e doğru yol alın. Alicia Keys, Victor Kiswell, DJ Vadim gibi isimlerin konserler verdiği Comptoir Général’de kendinize Hindistan cevizli ya da mangolu tropik içki bir ısmarlayın ve rahat kanepelerin tadını çıkarın. Haftanın yedi günü açık olan mekânda pazar sabahları brunch için yer bulmak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Adres: 80 quai de Jemmapes, 75010

PARİSLİ GİBİ HİSSETMEK İÇİN MUTLAKA GİTMENİZ GEREKEN 5 MEKÂN-3

5. Rosa Bonheur

Paris’in bence en güzel parkı olan Buttes-Chaumont’un içerisinde bulunuyor Rosa Bonheur. Parkta yaptığınız keyifli bir piknikten sonra Rosa Bonheur’de şampanyanızı yudumlayın. Özellikle hafta sonları uzun kuyrukların oluştuğu mekânda hem içeride hem dışarıda oturmak mümkün. Ama ben tabii ki dışarıda oturup insanlarla tanışmanızı öneririm.

Adres: Parc des Buttes Chaumont, 2 Allée de la Cascade, 75019

PARİSLİ GİBİ HİSSETMEK İÇİN MUTLAKA GİTMENİZ GEREKEN 5 MEKÂN-4