Rusya Federasyonu'nda 2021’de E-Vize İle Giriş Uygulaması

2021'den itibaren, birleşik elektronik vize Rusya tarafından tanınacak. Başbakan Mikhail Mişustin, vatandaşlarının e-vize alabileceği ülkeler listesini onayladı. Bu liste 52 ülkeyi içeriyor. Ülkeler arasında vizesiz rejim 23 Şubat 2020'den beri yürürlükte olduğu içinKatar listeye dahil edilmedi.

Pilot e-vize projesi 2017'de başlatıldı ve bazı kısıtlamalara sahipti. Bu tip bir vize taşıyan yabancı vatandaşlar sınırı ancak Uzak Doğu Federal Bölgesi olan St. Petersburg, Leningrad Bölgesi ve Kaliningrad Bölgesi'ndeki kontrol noktalarından geçebiliyordu. Ve ayrıca giriş yapan kişilerin bu bölgeleri terk etmemeleri gerekiyordu.

2021 itibariyle turist, iş, insani yardım ve misafir ziyaretleri için e-vizeler internet üzerinden verilecek. E-vize almak için herhangi bir şekilde davetiye belgesi, otel rezervasyonu veya seyahatin amacını belirten herhangi bir belge istenmeyecek. Konsolosluk ücreti 40 ABD doları olacaktır. 6 yaşın altındaki çocuklara e-vize ücretsiz olarak verilecek.

1

 Rusya'da birleşik e-vizenin uygulamaya konmasıyla, turizmin gelişmesine yardımcı olması, bölgelerin yatırım çekiciliğini artırması ve ekonominin genel büyümesine katkıda bulunması hedefleniyor.

e-vize Ülkeler Listesi

Avusturya

Hindistan

Kuzey Makedonya

Andorra

Endonezya

Norveç

Bahreyn

iran

Umman

Belçika

İrlanda

Filipinler

Bulgaristan

2

İzlanda

Polonya

Çin

İtalya

Portekiz

Hırvatistan

Japonya

 Romanya

Kıbrıs

Kuveyt

San Marino

Çek Cumhuriyeti

Letonya

Suudi Arabistan

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

Litvanya

Sırbistan

Danimarka

Lihteştayn

Singapur

Estonya

Luxembourg

Slovakya

Finlandiya

Malezya

Slovenya

Fransa

Malta

İspanya

Almanya

3

Meksika

İsveç

Yunanistan

Monako

İsviçre

Macaristan

Hollanda

Türkiye

Tayvan