Google+

Arama formu

TOULOUSE'DA MUTLAKA YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY

Bu yazı Gezimanya üyesi Cemre Yücekök tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Toulouse'da yapmadan dönmemeniz gereken şeyler var. Haute-Garonne bölgesinin merkezi olan kiremit renkli Toulouse'a uğrayıp da, Capitole'ü görmeden, yerel lezzetlerini tatmadan, Garonne kıyısında serinlemeden, menekşeleriyle ilgili bilgi edinmeden ve Cité de l'Espace'ı ziyaret etmeden dönmeyin. Yazımızın devamında daha detaylı bilgiye sahip olabilir ve Toulouse için biletinizi araştırmaya başlayabilirsiniz!

1. Capitole Meydanı'nı ziyaret edin.

Bu kesinlikle yapılması gereken bir ziyaret. Orta-Pirenelerin başkentinin tartışmasız sembolü burası. İlk etapta herkes gibi burcunuzu, yeri süsleyen haç üzerindeki noktalardan bulmaya çalışın. Ardından başınızı yukarı kaldırın ve Fransa'nın en güzel belediye binalarından birine bakmanın tadını çıkarın. Bazı odaların ziyaret edilebildiği binaya girmeyi denemenizi tavsiye ederim. 

TOULOUSE'DA MUTLAKA YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY

2. Garonne'un kıyısında serinleyin.

Garonne'un kenarında Fransız usülü bir piknik yapmaya ne dersiniz? Canal du Midi adıyla da bilinen Garonne'a gidip su sporlarını deneyimleyebilir ve harika bir gün geçirebilirsiniz.

TOULOUSE'DA MUTLAKA YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY-1

3. Yerel lezzetleri tadın.

Toulouse'un yerel ve bölgesel lezzetlerini Toulouse pazarlarında tatmak isteyeceğinize eminiz. Yalnız bu pazarların yalnızca öğleye kadar açık olduğunu ve pazartesi günü pazar kurulmadığını bilmenizde fayda var. Özellikle Victor Hugo ve Des Carmes pazarların gidip bir Toluouse'lu gibi alışveriş yapmaktan keyif alacağınıza inanıyoruz. Gitmişkten ünlü Toulouse sosisini denemek isterseniz üzerinde «véritable saucisse de Toulouse» yazıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle ördek ve kanatlı hayvanlardan yapılan çok fazla yemek bulunmakta. Bunların arasında en çok tüketilen Fransız lezzetleri kaz ciğeri ve magret adı verilen marine edilmiş ördek göğsü. Tatlı olaraksa le fénétra'yı ya da Octave'da dondurma yemenizi öneriyoruz.Cassoulet yeme fırsatınız olursa tabi ki ona da bir şans verin!

TOULOUSE'DA MUTLAKA YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY-2

4. Menekşeler hakkında daha fazla şey öğrenin.

Menekşeler şehrine gelmişken hakkında daha fazla şey öğrenmeden dönmek olmaz. Şehrin sembolü olan menekşeyi tatmak, koklamak ve hakkında az bilinenleri öğrenmek için péniche Maison de la Violette'e muhakkak uğramalısınız. Dönüşte üzerinde menekşeler olan hediyelik ürünlerden almayı da unutmayın.

TOULOUSE'DA MUTLAKA YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY-3

5. Cité de l'Espace'ı gezin.

Her ne kadar Toulouse kiremit rengiyle ve cassoulet'yle anılsa da aynı zamanda uzay bilimleri alanında önde gelen şehirlerden biri. Toulouse şehri, havacılık ve uzay anlamında bir Avrupa başkenti. Tema parklarına benzeyen Cité de l'Espace'ta sonsuzluk ve sonrası hakkında bilgilerinizi artırabilirsiniz.

TOULOUSE'DA MUTLAKA YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY-4