Minneapolis, Amerika Birleşik Devletleri'nin Orta Batı Bölgesi’nde, Minnesota eyaleti içinde yer alan bir şehirdir. Doğusunda olan ve yan yana bulunduğu St. Paul kenti ile birlikte, Twin Cities (ikiz şehirler) olarak bilinir. 2012 yılında yapılan sayıma göre şehrin nüfusu 393.000 olarak belirlenmiştir. Canlı bir kültürel hayata sahip olan Minneapolis, birçok ünlü sanayi kuruluşunun da merkezi olma özelliğini taşır. Minneapolisnüfusu tarih içinde ağırlıklı olarak İskandinav ve Alman kökenli göçmenleri barındırmış olsa da günümüzde bu tabloya başta Somali ve Vietnam kökenliler dâhil olmak üzere birçok değişik etnik grup eklenmiştir. Dolayısıyla şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Şehir aynı zamanda ülkenin öğrenci nüfusu bakımından en büyük okullarından biri olan Minnesota Üniversitesi'nin ana kampüsünün bulunduğu yerdir. Şehirde öğrenci nüfus oldukça yoğun olduğu için şehrin dokusu oldukça renkli ve canlı bir hale gelmiştir.

Minneapolis şehri toplamda 5 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler arasında Minneapolis Merkez, Minneapolis Güneybatı Bölgesi, Minneapolis Kuzey Bölgesi, Minneapolis Kuzeydoğu Bölgesi ve Minneapolis GüneydoğuBölgesi’dir. Merkez bölgesi genellikle ticaretin ve iş merkezlerinin yoğunlaştığı bölgedir. Bunun yanında Loring Park, Elliot Park ve tarihî Missisipi kalıntıları da yine şehir merkezinde yer alan ziyaret yerleridir. Kuzeydoğu bölgesi ise ünlü Aziz Anthony’nin doğum yeri olarak bilindiği için birçok kişi tarafından özel bir değere sahiptir. Gerek dinî gerek turistik açıdan bölgeye sıklıkla geziler düzenlenmektedir.

Minneapolis tarihî açıdan da oldukça eski bir geçmişe sahiptir. 1680 yılında Fransız kâşifLouis Hennepin tarafından keşfedilen bölge, bulunduğu tarihten itibaren ticaret merkezi özelliği ile ön plana çıkmıştır. 1870 yılındaki West Bank ve St. Anthony East Bank bölgenin en önemli yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Şehir adının ise “su şehri” olarak çevrildiği görülmektedir. Minne anlamına gelen su, Antik Yunan’da “polis” olarak bilinen “şehir” kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir isme sahiptir. Minneapolis, toplamda 22 göle sahiptir. Bu yüzden şehre aynı zamanda “göller şehri” adı da verilmektedir. Bunun yanında şehir, doğal güzellikleri, yürüyüş alanları ve bisiklet parkurları ile ülkenin en ünlü şehirlerinden birisidir.

Minneapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli yerleşim yerleri arasında yer alır. Bunun nedeni, şehrin ekonomik olarak ülkeye yaptığı katkıdır. Öyle ki Minneapolis, kimi zaman bağlı olduğu eyalet Minnesota’dan dahi önde kabul edilir. Şehir, kurulduğu dönemde John Stevens ve de Franklin Steele tarafından kalkındırılmaya çalışılmıştır. Şehir ekonomi merkezine dönüşme konusunda bu iki kişi tarafından beslenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli ekonomik merkezleri arasında yer alan Minneapolis, ülkenin orta batısı nazara alındığı vakit, en büyük ikinci ekonomi merkezidir. İlk sırada Illinois eyaletinin en gözde şehri Chicago yer alır. Şehir sahip olduğu sayısız gökdeleni ile ünlüdür. Şehirde dış ticaret bölümü de oldukça aktiftir.

Minneapolis çevresindeki diğer şehirlere kıyasla en fazla modern yapının ve gökdelenin yapıldığı yerlerden birisidir. Bölge her ne kadar yeşillik bir alan olarak imaj yaratsa da aslında Minneapolis son dönemde gittikçe artan konut projeleri yüzünden bu imajın gerisinde kalmaktadır. Buna rağmen bölge oldukça fazla turist çekmektedir. Minneapolis’in sahil şeridi olan Marine, turistlerin en fazla vakit geçirdiği yerlerden birisidir. Gündüz saatlerinin dışında olağanüstü bir aydınlatma sistemi ile ışıklandırılan şehir, görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Minneapolis, ticaretin önemli bir bölümünün gerçekleştiği yerlerden biri olması sebebi ile oldukça kalabalık ve yoğun bir trafiğe sahiptir. Fakat trafikte vakit kaybetmek istemeyenler için özel bisiklet alanları oluşturulan bölgede sizler için bir alternatif zaman ve mekân yaratılmıştır. Bunun yanında bölge ekonomik olarak ülkeye büyük bir oranda gelir getirse de turizm açısından da ülke için oldukça büyük katkılara sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı Minneapolis, her zaman yatırım açısından desteklenen ve geliştirilen bir şehir olmuştur.

Minneapolis halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlüdür. Bu samimi karşılamadan sonra Minneapolis, dünyanın birçok ülkesine göre nezaket ve hoşgörü anlamında ilk sıralarda yer almaktadır diyebiliriz. Bunun yanında Minneapolis halkı oldukça temiz ve titiz bir yapıya sahiptir. Bunun yanında şehir oldukça güvenli yapısı ile de karşımıza çıkmaktadır. Şehri istediğiniz saatler aralığında rahatlıkla gezebilirsiniz. Kısacası Minneapolis, tatilinizi ve zamanınızı en verimli ve aktif bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz turistik mekânlardan birisidir. Şehrin kalabalığından ve yaratmış olduğu huzursuzluktan kaçıp kurtulmak isteyenler için Minneapolis oldukça ideal bir dinlenme bölgesidir.

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı