Google+

Arama formu

Manama Gezilecek Yerler

Yerleşik olan yabancı sayısının fazla olduğu Manama şehri, gezi ve alışveriş amaçlı gelen yabancı turistleri de sıkça ağırlıyor. Manama’da görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Manama El Fatih Camisi, Bahreyn Kalesi, Bahreyn Ulusal Müzesi, Barbar Tapınağı, Kraliyet Mezarlığı ve İnci Çıkarma Müzesi gezilmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Yıl içerisinde birçok etkinliğin yapıldığı kent, tüm gün süren dinamizmi ile her daim canlı ve eğlencelidir. Renkli kent yaşantısı, günümüze kadar korunmuş tarihi yapısı, körfez manzarası, yerel ve dünya mutfaklarından en leziz tatları ve zengin alışveriş seçenekleri ile Manama, ziyaretçilerine keyifli dakikalar vaat ediyor.

#!!#gorse#!!#https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/Manama,_Bahrain_Dece...

Manama şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Four Seasons Hotel Bahrain Bay, The Grand Apartment, The Merchant House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Bahrain Plaza Hotel, Infinity Suites & Infinity Tower, Le Vondome Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz AL Sahab Tower, The Juffair Grand Hotel, Bahrain hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Manama aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Manama’da görülmesi gereken diğer yerler

Khamis Camii, Bab el-Bahrain Souk, Qalat al Bahrain, Royal Camel Farm, La Fontaine Centre of Contemporary At, Al Dar Adaları, Coral Beach.

Al-Fateh Camii

Al-Fateh Camii

Al-Fateh Camii dünyanın en büyük camilerinden biridir. 6500 metrekarelik bir alana yayılan camide yedi binden fazla kişi aynı anda namaz kılabilmektedir. Cami, merhum Şeyh Isa ibn Salman Al Khalifa tarafından 1987 yılında yaptırılmış ve Bahreyn’in kurucusu Ahmed Al Fateh’in ismi verilmiştir. 2006 yılında bu cami Bahreyn Ulusal Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Cami tüm Bahreyn’deki en büyük camidir. Tam yanında Kral Faysal Otoyolu vardır. Devasa kubbesi tamamiyle fiberglastan yapılmıştır. 60 megagramdan daha ağır tonajda olan bu kubbe dünyanın fiberglastan yapılmış en büyük kubbesidir.

Zemin döşemesinde kullanılan mermerler İtalya’dan, avizesi ise Avusturya’dan getirtilmiştir. Kapılar, Hindistan’dan getirtilmiş olan tik ağacından yapılmıştır. Caminin tüm duvarlarında Kufik tarzda kaligrafi mevcuttur. Şehrin en önemli turistik çekim noktalarından olan cami, modern İslam mimarisinin de mihenk taşı uygulamalarındandır. Mutlaka ziyaret edin.

Coral Beach Club

Manama’nın en meşhur plajı olan Coral Beach Club, şehir geziniz esnasında körfez denizinin tadını çıkartmak için uğrayabileceğiniz bir yer.

Oteller bölgesi ve tarihi eserlerin çoğuna çok yakın. Beach Club denilince geniş ve uzun bir sahil göreceğinizi sanmayın, cennet ülkemizin sahillerinden gelen alışkanlıkla... Buranın küçük bir ada ülkesi olduğunu gözden kaçırmayın.

Coral Beach Club

Küçük ve dar bir sahile bitişik yemek, spor salonu ve yüzme havuzundan oluşan bir sahil tesisi burası. Ama Manama’daki diğer mekanlar gibi burası da son derece temiz ve kalitesi yüksek hizmetin sunulduğu bir mekan. Tüm gününüzü rahatlıkla sıkılmadan geçirebileceğiniz bir tesis olduğunu söyleyebiliriz. Burada Basra Körfezi’nin bol tuzlu sularında yüzme zevkini ve deneyimini yaşadıktan sonra kıyıda güneşten korunarak dinlenin. Ama gerçekten güneşten iyi korunduğunuza emin olun. Çünkü sıcak sıcak esen rüzgar size fark ettirmeden yakıyor teninizi ve kendinizi sürekli esen bu rüzgarda dev bir fön makinasının karşısında oturuyormuş gibi hissederken güneş yanıklarından kaçamayabiliyorsunuz.

Coral Beach Club-1

Bahreyn Ulusal Müzesi

Bahreyn Ulusal Müzesi, ülkedeki en büyük ve en eski ulusal müzelerden biridir. 1988 yılında açılan müzenin binası tam Kral Faysal Otoyolu kenarındadır. Bu merkezi konumu ile ulaşımı son derece kolay olan müzenin yapım maliyeti 30 milyon dolardır. 27 bin 800 metrekarelik bir alana yayılan müze, iki binadan oluşur. Müzenin tam yanında Bahreyn Ulusal Tiyatrosu yer alır.

Müzenin, Bahreyn’in antik arkeolojik geçmişine dair zengin bir koleksiyonu vardır. Bunların çoğunun nalımı 1988 yılından sonra yapılmıştır. Bahrey’in 5000 yıllık tarihini kapsayan koleksiyonun üç salonluk bölümü antik Dilmun medeniyetine ve arkeolojiye adanmıştır.

Bahreyn Ulusal Müzesi

Diğer iki salonda ise Bahreyn’in endüstriyelleşme öncesi döneminin kültürü ve yaşam tarzı üzerine sergilemeler vardır. Müze koleksiyonundaki en kaydadeğer parçalardan biri Durand Taşı’dır. Bu uzun siyah bazalt parça Babil dönemine dayanır. Antik tarih bölümünde sergilenenler arasında gerçek bir defin tepeciği de vardır ki bu bulunduğu yerden müzeye getirilerek tekrar burada birleştirilmiştir.

Bir başka önemli eser de Gılgamış destanından bir sahneyi tasvir eden tablodur. 1993 yılında başka bir salon daha eklenir müzeye. Bu salona Doğal Tarih Salonu denir. Bu bölüm Bahreyn’in doğal yapısına odaklanmaktadır. Ülkenin flora ve faunasından çeşitli parçalar sergilenmektedir.

Bahreyn Ulusal Müzesi-1

Al Dar Adası

Al Dar Adası, Manama civarındaki adacık grubuna ait sayfiye takım adalarından biridir. Manama’nın ve Sitra marinasının 12 kiloemetre açıklarında yer alırlar.

Adalarda yaşam yoktur. Ancak ziyaretçilerin gelebilmesi için küçük bir iskele yapılmıştır. Teknelerle yakşaşık 10 dakikada ulaşım mümkündür. Plaj kısmında bir de tesis bulunmaktadır. Burada günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek her şeyi bulmak mümkündür. Ancak girişler ücretlidir. Evcil hayvan kabul etmediklerini de hatırlatalım.

Al Dar Adası