Manama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manama-Bahrain.jpg

Orta Doğu’daki Bahreyn ülkesinin kuzeyinde yer alan yarımada şeklindeki Manama, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Acem Körfezi’nin en önemli limanına sahip olan şehrin 157,474 kişilik nüfusunda farklı kültürlerden insanlar yaşamaktadır.

9119508_142_z.jpg

Petrol yatakları, ağır endüstri ve inşaatçılığın gelişmesiyle gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı Manama, Bahreyn’in sadece başkenti değil, önemli de bir ekonomi merkezidir. Son yıllarda gelişen turizmi de bu konuda etkili olmaktadır.

Mimari açıdan hem tarihin hem de modernitenin bir araya geldiği Manama’da turistlerin ilgisini çeken pek çok güzergah bulunmaktadır. Yüksek sıcaklıkların yaşandığı ve kurak iklimin hakim olduğu Manama’ya gitmek için en uygun zaman, güneşin kavurucu sıcaklığının azaldığı ve sıcaklıkların çok düşük ya da yüksek olmadığı kış aylarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=vQgFfRQolzw

Manama ile İlgili

Manama Nerededir?

Orta Doğu’daki Bahreyn ülkesinin kuzeyinde yer alan yarım ada şeklindeki Manama, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir.

Manama’ya Nasıl Gidilir?

Manama’ya gitmek için, kentin hemen batısında yer alan Muharraq'taki Uluslararası Bahreyn Havalimanı’na uçmak gerekir. Buraya Türkiye’den direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Manama’ya Ne Zaman Gidilir?

Manama’da kurak iklim hakimdir. Ülkenin diğer bölgelerine göre, iklimin özellikleri estreme bir şekilde yaşanmaktadır. Yaz aylarında sıcaklıklar 48 dereceye kadar çıkmaktadır. Kış aylarında ise 7 dereceye düşmektedir. Ortalama sıcaklık ise 17 derece civarındadır. Bu yüzden Manama’ya gitmek için en uygun zaman güneşin kavurucu sıcaklığının azaldığı ve sıcaklıkların çok düşük ya da yüksek olmadığı kış aylarıdır.

Manama’da Nerede Kalmalı?

Manama’nın merkezi sayılan Government Caddesi üzerinde farklı bütçelere uygun pek çok otel seçeneği mevcuttur. Ulaşım araçlarına yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen oteller burada yer alır. Eğer yüksek bütçeli ve kaliteli bir tatil seçeneği arıyorsanız Muharraq Adası ve Seef çevresinde ise çok lüks oteller yer almaktadır. Düşük bütçeli ziyaretçiler için ise şehrin hemen her yerinde bulabileceğiniz çok sayıda pansiyon ve hostel bulunuyor.

Manama Gezilecek Yerler

Yerleşik olan yabancı sayısının fazla olduğu Manama şehri, gezi ve alışveriş amaçlı gelen yabancı turistleri de sıkça ağırlıyor. Manama’da görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Manama El Fatih Camisi, Bahreyn Kalesi, Bahreyn Ulusal Müzesi, Barbar Tapınağı, Kraliyet Mezarlığı ve İnci Çıkarma Müzesi gezilmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Yıl içerisinde birçok etkinliğin yapıldığı kent, tüm gün süren dinamizmi ile her daim canlı ve eğlencelidir. Renkli kent yaşantısı, günümüze kadar korunmuş tarihi yapısı, körfez manzarası, yerel ve dünya mutfaklarından en leziz tatları ve zengin alışveriş seçenekleri ile Manama, ziyaretçilerine keyifli dakikalar vaat ediyor.

Manama’da görülmesi gereken diğer yerler

Khamis Camii, Bab el-Bahrain Souk, Qalat al Bahrain, Royal Camel Farm, La Fontaine Centre of Contemporary At, Al Dar Adaları, Coral Beach.

 Manama Şehir İçi Ulaşım

al-manama-taxi.jpg

Hem Manama’da havanın çok sıcak olması hem de fiyatlarının yüksek olmamasından dolayı çoğu kişi şehirde taksiyle yolculuk etmektedir. Bu araçların hem konforlu hem de dış görünüşlerinin çok sempatik olduklarını söyleyelim. Talep edenler için sürekli çalışan şehir otobüsleri de mevcuttur. Bazı otellerde talep edenler için bisiklet kiralaması da yapılmaktadır.

Manama Mutfağı

Bahreyn yemek kültürü Arap, Fars, Hindistan, Afrika ve Avrupa kültürlerinden etkilenmiştir. Yemek, onlar için önemli bir kültürel özelliktir. Balık, pirinç, et ve hurmayı çok fazla kullanırlar.

En çok karşılaşılan yemeklerden biri “Biryani”dir. Bol baharatlı pirinçle hazırlanan pilava tavuk ya da kuzu eti ilave edilir.

“Firga’a”, beyaz pirinç, domates, patates ve patlıcanla tavada pişirilerek hazırlanır.

“Mumawwash”, pirincin yeşil mercimek ile pişirilir. Kimi zaman üzerine karides konularak servis edilir. “Mutabbaq samak”, bol baharata bulanmış herhangi bir balık türünün pirinçle birlikte pişirilmesiyle hazırlanır.

Popüler restoranlar

Haji Gahwa, Masso, Bushido, La Fontaine, Rayes, Isfahani, Rasoi by Vineet.

Bahşiş

Bahreyn’de eğer hizmetten memnun kaldıysanız toplam hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakmanız uygun olacaktır.

Manama’da Alışveriş

Her ne kadar Manama’da geniş bir AVM kültürü olsa da, turistler daha çok açık pazarlara ya da kapalı çarşılara gitmeyi tercih eder. Çünkü bu noktalarda yöresel ürünler bulunmaktadır.

Bu çarşılar arasında en çok öne çıkanı, Manama Souq’tur. İçerisinde baharattan elektronik eşyaya, kıyafetten altına kadar her şey mevcuttur.

Eğer alışveriş merkezi tercih ediyorsanız, şu AVM’lere uğrayabilirsiniz: Al A'Ali, Bahreyn AVM, Dana AVM, Marina AVM, Seef AVM.

Manama Gece Hayatı

Manama’da gece hayatı için seçenekler mevcuttur. Özellikle Adliya, Hoora ve Juffair bölgeleri bunun için idealdir. Gold Club’da geleneksel Arap kültürüne dair müzikler ve danslar izleyebilirsiniz. Crowne Plaza’da yer alan Harversters, klasik bir İngiliz pubıdır.

Özellikle yabancıların tercih ettiği iki mekan vardır: Warbler’s ve Wrangler’s. İkisinde de iyi içki, iyi müzik ve dans bulmanız mümkün.

Manama Festivaller

Muharraq Yaz Festivali (Haziran)

Uluslararası Bahreyn Kitap Fuarı (Mart)

Formula 1 Yarışı (Nisan)

Takı Fuarı (Kasım)

Sonbahar Alışveriş Festivali (Ocak-Şubat)

Manama Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Aşure Günü*

Hz. Muhammed’in Doğumgünü (12 Aralık)

Ulusal Gün (16-17 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Manama İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Manama Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Manama’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Bahreyn vizesini sınır kapısında alabilirsiniz.

Manama Türkiye Dış Temsilciliği

MANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: T.C. Büyükelçiliği Villa No:924, Road No: 3219, Bu Ashira, Block 332 Manama - Kingdom of Bahrain

Telefon: 00 973 17 533 448

Faks: 00 973 17 536 557

[email protected]

http://www.manama.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bahreyn

Manama Para Birimi

Bahreyn sınırları içerisinde yer alan Manama şehrinin para birimi Bahreyn Dinarı’dır (BHD). 1 TL yaklaşık 0,12 Dinar’dır.

Manama Resmi Dili

Bahreyn sınırları içerisinde yer alan Manama’nın resmi dili Arapça’dır. Ancak ülke genelinde çok fazla İngilizce de kullanılır. Bunun dışında Farsça, Nepal dili, Hintçe ve Tamil dili de konuşulmaktadır.

Manama Saat Farkı

Manama (GMT +3) ile Türkiye (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.

Manama Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 18oC
  • Mar 21oC
  • Nis 25oC
  • May 30oC
  • Haz 32oC
  • Tem 34oC
  • Agu 34oC
  • Eyl 32oC
  • Eki 29oC
  • Kas 24oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa

Nüfus: 157,474/ Dil: Arapça / Para Birimi: Bahreyn Dinarı (BHD) / İklim: Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün