Google+

Manama

Manama05:46 AM
16℃
1 BHD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon16℃
 • Şubweather-icon18℃
 • Marweather-icon21℃
 • Nisweather-icon25℃
 • Mayweather-icon30℃
 • Hazweather-icon32℃
 • Temweather-icon34℃
 • Ağuweather-icon34℃
 • Eylweather-icon32℃
 • Ekiweather-icon29℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon20℃
Nüfus: 157,474/ Dil: Arapça / Para Birimi: Bahreyn Dinarı (BHD) / İklim: Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Manama-Bahrain.jpg

Orta Doğu’daki Bahreyn ülkesinin kuzeyinde yer alan yarımada şeklindeki Manama, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Acem Körfezi’nin en önemli limanına sahip olan şehrin 157,474 kişilik nüfusunda farklı kültürlerden insanlar yaşamaktadır.

9119508_142_z.jpg

Petrol yatakları, ağır endüstri ve inşaatçılığın gelişmesiyle gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı Manama, Bahreyn’in sadece başkenti değil, önemli de bir ekonomi merkezidir. Son yıllarda gelişen turizmi de bu konuda etkili olmaktadır.

Mimari açıdan hem tarihin hem de modernitenin bir araya geldiği Manama’da turistlerin ilgisini çeken pek çok güzergah bulunmaktadır. Yüksek sıcaklıkların yaşandığı ve kurak iklimin hakim olduğu Manama’ya gitmek için en uygun zaman, güneşin kavurucu sıcaklığının azaldığı ve sıcaklıkların çok düşük ya da yüksek olmadığı kış aylarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=vQgFfRQolzw

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yerleşik olan yabancı sayısının fazla olduğu Manama şehri, gezi ve alışveriş amaçlı gelen yabancı turistleri de sıkça ağırlıyor. Manama’da görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Manama El Fatih Camisi, Bahreyn Kalesi, Bahreyn Ulusal Müzesi, Barbar Tapınağı, Kraliyet Mezarlığı ve İnci Çıkarma Müzesi gezilmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Al-Fateh Camii

017 Kas 2016Gezilecek Yerler

Al-Fateh Camii dünyanın en büyük camilerinden biridir. 6500 metrekarelik bir alana yayılan camide yedi binden fazla kişi aynı anda namaz kılabilmektedir. Cami, merhum Şeyh Isa ibn Salman Al Khalifa tarafından 1987 yılında yaptırılmış ve Bahreyn’in kurucusu Ahmed Al Fateh’in ismi verilmiştir. 2006 yılında bu cami Bahreyn Ulusal Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Manama Gezilecek Yerler

Cami tüm Bahreyn’deki en büyük camidir. Tam yanında Kral Faysal Otoyolu vardır. Devasa kubbesi tamamiyle fiberglastan yapılmıştır. 60 megagramdan daha ağır tonajda olan bu kubbe dünyanın fiberglastan yapılmış en büyük kubbesidir.

Zemin döşemesinde kullanılan mermerler İtalya’dan, avizesi ise Avusturya’dan getirtilmiştir. Kapılar, Hindistan’dan getirtilmiş olan tik ağacından yapılmıştır. Caminin tüm duvarlarında Kufik tarzda kaligrafi mevcuttur. Şehrin en önemli turistik çekim noktalarından olan cami, modern İslam mimarisinin de mihenk taşı uygulamalarındandır. Mutlaka ziyaret edin.

Manama Gezilecek Yerler-1

Manama lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The flat with the homely feel, Downtown Rotana, Four Seasons Hotel Bahrain Bay. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Bahrain Plaza Hotel, Tariq Almoayed Tower gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Aspire Tower, The Domain Bahrain, President Heights otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Manama aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Coral Beach Club

017 Kas 2016Gezilecek Yerler

Manama’nın en meşhur plajı olan Coral Beach Club, şehir geziniz esnasında körfez denizinin tadını çıkartmak için uğrayabileceğiniz bir yer.

Oteller bölgesi ve tarihi eserlerin çoğuna çok yakın. Beach Club denilince geniş ve uzun bir sahil göreceğinizi sanmayın, cennet ülkemizin sahillerinden gelen alışkanlıkla... Buranın küçük bir ada ülkesi olduğunu gözden kaçırmayın.

Manama Gezilecek Yerler-2

Küçük ve dar bir sahile bitişik yemek, spor salonu ve yüzme havuzundan oluşan bir sahil tesisi burası. Ama Manama’daki diğer mekanlar gibi burası da son derece temiz ve kalitesi yüksek hizmetin sunulduğu bir mekan. Tüm gününüzü rahatlıkla sıkılmadan geçirebileceğiniz bir tesis olduğunu söyleyebiliriz. Burada Basra Körfezi’nin bol tuzlu sularında yüzme zevkini ve deneyimini yaşadıktan sonra kıyıda güneşten korunarak dinlenin. Ama gerçekten güneşten iyi korunduğunuza emin olun. Çünkü sıcak sıcak esen rüzgar size fark ettirmeden yakıyor teninizi ve kendinizi sürekli esen bu rüzgarda dev bir fön makinasının karşısında oturuyormuş gibi hissederken güneş yanıklarından kaçamayabiliyorsunuz.

Manama Gezilecek Yerler-3

Bahreyn Ulusal Müzesi

017 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bahreyn Ulusal Müzesi, ülkedeki en büyük ve en eski ulusal müzelerden biridir. 1988 yılında açılan müzenin binası tam Kral Faysal Otoyolu kenarındadır. Bu merkezi konumu ile ulaşımı son derece kolay olan müzenin yapım maliyeti 30 milyon dolardır. 27 bin 800 metrekarelik bir alana yayılan müze, iki binadan oluşur. Müzenin tam yanında Bahreyn Ulusal Tiyatrosu yer alır.

Müzenin, Bahreyn’in antik arkeolojik geçmişine dair zengin bir koleksiyonu vardır. Bunların çoğunun nalımı 1988 yılından sonra yapılmıştır. Bahrey’in 5000 yıllık tarihini kapsayan koleksiyonun üç salonluk bölümü antik Dilmun medeniyetine ve arkeolojiye adanmıştır.

Manama Gezilecek Yerler-4

Diğer iki salonda ise Bahreyn’in endüstriyelleşme öncesi döneminin kültürü ve yaşam tarzı üzerine sergilemeler vardır. Müze koleksiyonundaki en kaydadeğer parçalardan biri Durand Taşı’dır. Bu uzun siyah bazalt parça Babil dönemine dayanır. Antik tarih bölümünde sergilenenler arasında gerçek bir defin tepeciği de vardır ki bu bulunduğu yerden müzeye getirilerek tekrar burada birleştirilmiştir.

Bir başka önemli eser de Gılgamış destanından bir sahneyi tasvir eden tablodur. 1993 yılında başka bir salon daha eklenir müzeye. Bu salona Doğal Tarih Salonu denir. Bu bölüm Bahreyn’in doğal yapısına odaklanmaktadır. Ülkenin flora ve faunasından çeşitli parçalar sergilenmektedir.

Manama Gezilecek Yerler-5

Manama Turistik Gezi Biletleri

Manama şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Orta Doğu’daki Bahreyn ülkesinin kuzeyinde yer alan yarım ada şeklindeki Manama, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir.

Geolocation

Manama’da kurak iklim hakimdir. Ülkenin diğer bölgelerine göre, iklimin özellikleri estreme bir şekilde yaşanmaktadır. Yaz aylarında sıcaklıklar 48 dereceye kadar çıkmaktadır. Kış aylarında ise 7 dereceye düşmektedir. Ortalama sıcaklık ise 17 derece civarındadır. Bu yüzden Manama’ya gitmek için en uygun zaman güneşin kavurucu sıcaklığının azaldığı ve sıcaklıkların çok düşük ya da yüksek olmadığı kış aylarıdır.

Manama’ya gitmek için, kentin hemen batısında yer alan Muharraq'taki Uluslararası Bahreyn Havalimanı’na uçmak gerekir. Buraya Türkiye’den direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Manama’nın merkezi sayılan Government Caddesi üzerinde farklı bütçelere uygun pek çok otel seçeneği mevcuttur. Ulaşım araçlarına yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen oteller burada yer alır. Eğer yüksek bütçeli ve kaliteli bir tatil seçeneği arıyorsanız Muharraq Adası ve Seef çevresinde ise çok lüks oteller yer almaktadır. Düşük bütçeli ziyaretçiler için ise şehrin hemen her yerinde bulabileceğiniz çok sayıda pansiyon ve hostel bulunuyor.

al-manama-taxi.jpg

Hem Manama’da havanın çok sıcak olması hem de fiyatlarının yüksek olmamasından dolayı çoğu kişi şehirde taksiyle yolculuk etmektedir. Bu araçların hem konforlu hem de dış görünüşlerinin çok sempatik olduklarını söyleyelim. Talep edenler için sürekli çalışan şehir otobüsleri de mevcuttur. Bazı otellerde talep edenler için bisiklet kiralaması da yapılmaktadır.

Bahreyn yemek kültürü Arap, Fars, Hindistan, Afrika ve Avrupa kültürlerinden etkilenmiştir. Yemek, onlar için önemli bir kültürel özelliktir. Balık, pirinç, et ve hurmayı çok fazla kullanırlar.

En çok karşılaşılan yemeklerden biri “Biryani”dir. Bol baharatlı pirinçle hazırlanan pilava tavuk ya da kuzu eti ilave edilir.

Manama’da gece hayatı için seçenekler mevcuttur. Özellikle Adliya, Hoora ve Juffair bölgeleri bunun için idealdir. Gold Club’da geleneksel Arap kültürüne dair müzikler ve danslar izleyebilirsiniz. Crowne Plaza’da yer alan Harversters, klasik bir İngiliz pubıdır.

Özellikle yabancıların tercih ettiği iki mekan vardır: Warbler’s ve Wrangler’s. İkisinde de iyi içki, iyi müzik ve dans bulmanız mümkün.

Muharraq Yaz Festivali (Haziran)

Uluslararası Bahreyn Kitap Fuarı (Mart)

Formula 1 Yarışı (Nisan)

Takı Fuarı (Kasım)

Sonbahar Alışveriş Festivali (Ocak-Şubat)

Her ne kadar Manama’da geniş bir AVM kültürü olsa da, turistler daha çok açık pazarlara ya da kapalı çarşılara gitmeyi tercih eder. Çünkü bu noktalarda yöresel ürünler bulunmaktadır.

Bu çarşılar arasında en çok öne çıkanı, Manama Souq’tur. İçerisinde baharattan elektronik eşyaya, kıyafetten altına kadar her şey mevcuttur.

Manama (GMT +3) ile Türkiye (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.

Bahreyn sınırları içerisinde yer alan Manama şehrinin para birimi Bahreyn Dinarı’dır (BHD). 1 TL yaklaşık 0,12 Dinar’dır.

Bahreyn sınırları içerisinde yer alan Manama’nın resmi dili Arapça’dır. Ancak ülke genelinde çok fazla İngilizce de kullanılır. Bunun dışında Farsça, Nepal dili, Hintçe ve Tamil dili de konuşulmaktadır.

MANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: T.C. Büyükelçiliği Villa No:924, Road No: 3219, Bu Ashira, Block 332 Manama - Kingdom of Bahrain

Telefon: 00 973 17 533 448

Faks: 00 973 17 536 557

embassy.manama@mfa.gov.tr

http://www.manama.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bahreyn

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Aşure Günü*

Hz. Muhammed’in Doğumgünü (12 Aralık)

Ulusal Gün (16-17 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Manama’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Bahreyn vizesini sınır kapısında alabilirsiniz.

Bahreyn Türkiye’ye vize uygulaması bulunan ülkeler arasındadır. Seyahatinizi öncesi Bahreyn vizesi almanız gerekirken, resmi pasaport sahipleri 90 günü aşmama koşuluyla Bahreyn vizesinden muaftır.