Google+

Manama

Manama - : - / -
--℃
1 BHD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon16℃
 • Şubweather-icon18℃
 • Marweather-icon21℃
 • Nisweather-icon25℃
 • Mayweather-icon30℃
 • Hazweather-icon32℃
 • Temweather-icon34℃
 • Ağuweather-icon34℃
 • Eylweather-icon32℃
 • Ekiweather-icon29℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon20℃
Nüfus: 157,474/ Dil: Arapça / Para Birimi: Bahreyn Dinarı (BHD) / İklim: Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Manama-Bahrain.jpg

Orta Doğu’daki Bahreyn ülkesinin kuzeyinde yer alan yarımada şeklindeki Manama, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Acem Körfezi’nin en önemli limanına sahip olan şehrin 157,474 kişilik nüfusunda farklı kültürlerden insanlar yaşamaktadır.

9119508_142_z.jpg

Petrol yatakları, ağır endüstri ve inşaatçılığın gelişmesiyle gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı Manama, Bahreyn’in sadece başkenti değil, önemli de bir ekonomi merkezidir. Son yıllarda gelişen turizmi de bu konuda etkili olmaktadır.

Mimari açıdan hem tarihin hem de modernitenin bir araya geldiği Manama’da turistlerin ilgisini çeken pek çok güzergah bulunmaktadır. Yüksek sıcaklıkların yaşandığı ve kurak iklimin hakim olduğu Manama’ya gitmek için en uygun zaman, güneşin kavurucu sıcaklığının azaldığı ve sıcaklıkların çok düşük ya da yüksek olmadığı kış aylarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=vQgFfRQolzw

Yerleşik olan yabancı sayısının fazla olduğu Manama şehri, gezi ve alışveriş amaçlı gelen yabancı turistleri de sıkça ağırlıyor. Manama’da görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Manama El Fatih Camisi, Bahreyn Kalesi, Bahreyn Ulusal Müzesi, Barbar Tapınağı, Kraliyet Mezarlığı ve İnci Çıkarma Müzesi gezilmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Orta Doğu’daki Bahreyn ülkesinin kuzeyinde yer alan yarım ada şeklindeki Manama, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir.

Geolocation

Manama’da kurak iklim hakimdir. Ülkenin diğer bölgelerine göre, iklimin özellikleri estreme bir şekilde yaşanmaktadır. Yaz aylarında sıcaklıklar 48 dereceye kadar çıkmaktadır. Kış aylarında ise 7 dereceye düşmektedir. Ortalama sıcaklık ise 17 derece civarındadır. Bu yüzden Manama’ya gitmek için en uygun zaman güneşin kavurucu sıcaklığının azaldığı ve sıcaklıkların çok düşük ya da yüksek olmadığı kış aylarıdır.

Manama’ya gitmek için, kentin hemen batısında yer alan Muharraq'taki Uluslararası Bahreyn Havalimanı’na uçmak gerekir. Buraya Türkiye’den direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Manama’nın merkezi sayılan Government Caddesi üzerinde farklı bütçelere uygun pek çok otel seçeneği mevcuttur. Ulaşım araçlarına yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen oteller burada yer alır. Eğer yüksek bütçeli ve kaliteli bir tatil seçeneği arıyorsanız Muharraq Adası ve Seef çevresinde ise çok lüks oteller yer almaktadır. Düşük bütçeli ziyaretçiler için ise şehrin hemen her yerinde bulabileceğiniz çok sayıda pansiyon ve hostel bulunuyor.

Manama onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Manama Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Manama Otelleri

En Uygun Fiyatlı Manama Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Manama Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Manama Otelleri

al-manama-taxi.jpg

Hem Manama’da havanın çok sıcak olması hem de fiyatlarının yüksek olmamasından dolayı çoğu kişi şehirde taksiyle yolculuk etmektedir. Bu araçların hem konforlu hem de dış görünüşlerinin çok sempatik olduklarını söyleyelim. Talep edenler için sürekli çalışan şehir otobüsleri de mevcuttur. Bazı otellerde talep edenler için bisiklet kiralaması da yapılmaktadır.

Bahreyn yemek kültürü Arap, Fars, Hindistan, Afrika ve Avrupa kültürlerinden etkilenmiştir. Yemek, onlar için önemli bir kültürel özelliktir. Balık, pirinç, et ve hurmayı çok fazla kullanırlar.

En çok karşılaşılan yemeklerden biri “Biryani”dir. Bol baharatlı pirinçle hazırlanan pilava tavuk ya da kuzu eti ilave edilir.

Manama’da gece hayatı için seçenekler mevcuttur. Özellikle Adliya, Hoora ve Juffair bölgeleri bunun için idealdir. Gold Club’da geleneksel Arap kültürüne dair müzikler ve danslar izleyebilirsiniz. Crowne Plaza’da yer alan Harversters, klasik bir İngiliz pubıdır.

Özellikle yabancıların tercih ettiği iki mekan vardır: Warbler’s ve Wrangler’s. İkisinde de iyi içki, iyi müzik ve dans bulmanız mümkün.

Muharraq Yaz Festivali (Haziran)

Uluslararası Bahreyn Kitap Fuarı (Mart)

Formula 1 Yarışı (Nisan)

Takı Fuarı (Kasım)

Sonbahar Alışveriş Festivali (Ocak-Şubat)

Her ne kadar Manama’da geniş bir AVM kültürü olsa da, turistler daha çok açık pazarlara ya da kapalı çarşılara gitmeyi tercih eder. Çünkü bu noktalarda yöresel ürünler bulunmaktadır.

Bu çarşılar arasında en çok öne çıkanı, Manama Souq’tur. İçerisinde baharattan elektronik eşyaya, kıyafetten altına kadar her şey mevcuttur.

Manama (GMT +3) ile Türkiye (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.

Bahreyn sınırları içerisinde yer alan Manama şehrinin para birimi Bahreyn Dinarı’dır (BHD). 1 TL yaklaşık 0,12 Dinar’dır.

Bahreyn sınırları içerisinde yer alan Manama’nın resmi dili Arapça’dır. Ancak ülke genelinde çok fazla İngilizce de kullanılır. Bunun dışında Farsça, Nepal dili, Hintçe ve Tamil dili de konuşulmaktadır.

MANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: T.C. Büyükelçiliği Villa No:924, Road No: 3219, Bu Ashira, Block 332 Manama - Kingdom of Bahrain

Telefon: 00 973 17 533 448

Faks: 00 973 17 536 557

embassy.manama@mfa.gov.tr

http://www.manama.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bahreyn

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Aşure Günü*

Hz. Muhammed’in Doğumgünü (12 Aralık)

Ulusal Gün (16-17 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Manama’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Bahreyn vizesini sınır kapısında alabilirsiniz.

Bahreyn Türkiye’ye vize uygulaması bulunan ülkeler arasındadır. Seyahatinizi öncesi Bahreyn vizesi almanız gerekirken, resmi pasaport sahipleri 90 günü aşmama koşuluyla Bahreyn vizesinden muaftır.