Google+

Arama formu

Manaus Gezilecek Yerler

Manaus Gezilecek Yerler
amazonexploring.com

Manaus'da gezilip görülebilecek yerler genellikle ekolojik alanlardır. Kent merkezi zengin ve kozmopolit bir dokuya sahiptir. Özellikle kauçuk ticareti nedeniyle 20. yy'ın başında Kuzey Brezilya'nın ihtişamlı kentlerinden biri olmuştur. Bu durumdan etkilenen kentte bulunan tarihi binalar genellikle Avrupa mimarisinden etkilenerek yapılmıştır. Bina inşasında kullanılan malzemelerde genellikle Avrupa kökenlidir.
 
Serbest ticaret bölgesi olan kentin kıyısına kurulduğu nehirlerde turistlerin akınına uğramaktadır. Manaus'a yakın mesafede bulunan yağmur ormanlarında bulunan yerli kabileleri ve otantik oteller turistler tarafından rağbet görmektedir. Ama nehirlerde düzenlenen bot gezilerine hazırlıklı gitmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle uzun süre kalacakların yanında hamak olmasında fayda var.
 
Manaus, 2014 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Brezilya'da maç organizasyonu düzenlenen kentlerden biri olarak seçilmiştir. Dünya ilk olarak Manaus'u "Mister No" çizgi romanlarında tanımıştır.
 
Birincil turizm faaliyeti yağmur ormanları gezisi olan Manaus'da sömürge döneminden kalma
binalarda ilgi çekmektedir. 

Manaus gezilecek yerler:

RİO NEGRO VE SOLİMOS NEHİRLERİ (ENCONTRO DAS AGUAS)

Manaus lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hostel Tupi, Hospedagem Amazonas, Loft Alvorada. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ajuricaba Suítes 8, Apartamento Joao Paulo II gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Semear Hostel, Quarto Praça Laranjeiras, Hotel Adrianópolis All Suites otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Manaus aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Manaus Gezilecek Yerler-1
awesci.com

Manaus'da bot gezileri oldukça ilgi çekicidir. Bu gezilerden en çok rağbet göreni ise Rio Negro ve Solimos nehirlerinin kesiştiği bölüme olanıdır. Siyah çayı andıran rengiyle Rio Negro ile kahverengi Solimos'un kesiştikleri noktada suları birbirine karışmamakta ve yaklaşık 20 km de bu şekilde akmaktadır.
 
TEATRO AMAZONAS

Manaus Gezilecek Yerler-2
aender.com.br

Şehrin en ünlü binası Rönesans etkilerini barındıran opera evidir. Açılış tarihi 1896 olan bina şu an ulusal anıt olarak kullanılmaktadır. Binanın yapımı için büyük çaba harcandığı belirtilmektedir. Binada kullanılan birçok malzeme Avrupa ülkelerinden getirilmiş, yerel kaynaklar çok az kullanılmıştır. Teatro Amazonas'ın kubbesi 20. yy'da tamamlanmıştır. Bina 1980'lerde restore edilmiştir.

  • Adres: Avenida Eduardo Ribeiro, Centro, Manaus - AM, 69025-140, Brezilya
  • Çalışma saatleri: 09.00 - 17.00

ANAVİLHANAS ADALARI

Manaus Gezilecek Yerler-3
paradiseintheworld.com

Manaus ile Novo Airao arasında Rio Negro nehri üzerinde yer alan Anavilhanas adaları çeşitlilik bakımından zengindir. Anavilhanas adaları dünyadaki en büyük nehir adaları topluluğudur. 400 ada ve adacıktan oluşan takımada yüzlerce göl, akarsular ve sualtı ormanlarından oluşmaktadır. Anavilhanas bölgesi 350 bin hektarlık bir alandan oluşur.  Kasım ve Nisan ayları arasında nehir yükseldiğinde çoğu ada tamamıyla su ile kaplanır.
 
MERCADO ADOLPHO LİSBOA PAZARI

Manaus Gezilecek Yerler-4
vejanoitebusca.abril.com.br

Mercado Adolpho Lisboa, Rio Negro nehrinin kıyısında yer almaktadır. Bina ulusal anıt olarak koruma altına alınmıştır. Binanın yapımında Paris'teki Les Halles örnek alınmıştır.  Binanın bazı parçaları Gustava Eiffel'in Paris atölyesinde yapılmıştır. Pazar olarak kullanılan bina ayrıca kalabalık etkinliklerde de kullanılmaktadır. Manaus sakinleri giysi, yiyecek ve içecek almak için sıklıkla buraya uğrarlar. Burada ucuza yerel yiyecekleri tadabilirsiniz. 

  • Adres: Bar Street, n ° 46 - Centro - Cep 69005-020  Manaus, AM

JANAUARİ EKOLOJİK PARKI

Manaus Gezilecek Yerler-5
wievtheworld.net

688 hektar büyüklüğündeki Janauari Ekolojik Parkı, Manaus'dan 45 dakikalık bot yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Park ekolojik olarak oldukça zengin. Parkta alüvyal ovalar ve bataklık ormanları bulunmaktadır. Küçük motorbotları ile parkın karışık su ağı gezilebilir. Rengarenk bitki örtüsü oldukça kısa ömürlüdür. Bu nedenle park renkten renge girer. Parkta çok sayıda kuş türü de yaşamaktadır.

  • Adres: Adres: Iranduba - AM, Brezilya                   

PALÁCİO RİO NEGRO

Manaus Gezilecek Yerler-6
contioutra.com

Oldukça görkemli saray 1903'de Alman deri tüccarı Waldemar Scholz tarafından inşa ettirildi. 1997'de kültürel merkeze çevrildi. Ana binaya ve bitişiğindeki sanat galerisine turlar düzenlenmektedir. 

  • Adres: Avenida 7 de Setembro, Manaus, Amazonas 

MANAUS HAYVANAT BAHÇESİ

Manaus Gezilecek Yerler-7
amazonexploring.com

Amazon'a özgü hayvan popülasyonu görmek istiyorsanız Manaus Hayvanat Bahçesi'ne gitmelisiniz. Ordu tarafından vahşi doğada savaş eğitimi vermek için kurulan tesis Manaus Hayvanat Bahçesi olarak ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 2 Real olan hayvanat bahçesinde puma, jaguar, timsah, yılan ve maymun gibi hayvanlar görülebilir.  Manaus Hayvanat Bahçesi'ne giren bir kişiye maksimum 90 dakika izin veriliyor.

  • Adres: Av. São Jorge, 750 - São Jorge, Manaus - AM, 69033-000

Manaus gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.