Copacabana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

copacabana.jpg

Bolivya’nın sahil kenti CopacabanaTiticaca Gölü’nün kıyısındadır. Aymara dilinde “kota kahuna” demek olan kentin ismi “gölün görünümü” anlamına gelmektedir. Fakat sosyal bilimci Mario Montano Aragon’un yaptığı incelemeler kentin ismiyle ilgili yeni bir yorumu da doğurmuştur. Buna göre şehrin ismi “kotakawana” kelimesinden gelmektedir. Bu ise Andean mitolojisinde Yunan mitolojisindeki Afrodit’e muadil fakat androjen bir tanrının ismidir ve bu tanrı Titicaca gölünde yaşamaktadır.

Bolivya’nın tarihi kenti Copacabana sadece göle kıyısı olması sebebiyle değil sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasla da hayli kıymetli bir kenttir. Tarih öncesi dönemde İnkalara da ev sahipliği yapan kentte İspanyol sömürgesi döneminden kalma pek çok kilise de bulunmaktadır.

Ekonomisinin önemli bir kısmı turizme dayanan kent tam Peru sınırında olduğundan pek çok turist tarafından hem bir geçiş hem de birkaç günlük dinlenme noktası olarak da değerlendirilmektedir.

Editörün Kaleminden

Copacabana’ya Ne Zaman Gidilir?

489ca2_3f212b0974643dfab6d8f765c7faf575.jpg_srz_4000_3000_85_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz

Havanın genelde serin olduğu Copacabana’da hava sıcaklıklarında sene boyunca çok büyük değişiklikler yaşanmamaktadır. Subtropikal dağlık iklime sahip kentin güneşli gün sayısı fazladır ve hava genelde kurudur. Yıllık sıcaklık ortalamasının 15 derece olduğu kente gitmek için en ideal dönem hava sıcaklıklarının 15 ila 17 derece arasında seyrettiği Eylül Aralık arası dönemdir.

 Copacabana Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Bolivya’ya direkt uçuşlar mevcut değildir. Bu yüzden Copacabana’ya gitmek için aktarma yapmanız gerekecektir. Bunun için öncelikle Amsterdam, Amerika, Lima ya da Peru üzerinden aktarma yapabilirsiniz. Eğer Peru üzerinden Capocabana’ya gitmeye karar verirseniz Peru’dan kente direkt hareket eden otobüsler olduğunu göreceksiniz. Peru’nun havaalanı Puno’dan otobüslere varmak 1 saat sürmektedir, sonrasında ise yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Copacabana’ya bu otobüslerle varabilirsiniz.

Devamını Oku

Copacabana’da Nerede Kalmalı?

Copacabana’da pahalı olmayan ve çok fazla sayıda hostel vardır. Örneğin kentin göl manzaralı otellerinden Hotel Chasqui d'Oro’nun gecelik fiyatı 10 dolar civarındadır, en lüks otellerinden her odası göl manzaralı ve içinde bir de küçük müze ve restoran bulunan Hotel Rosario del Lago’nun tek kişilik fiyatı ise 45 dolar civarındadır. Kent genelde hafta sonları daha kalabalık olduğundan hafta içi gittiğinizde çok daha uygun fiyatlı seçenekler de karşınıza çıkacaktır. Genellikle wi-fi seçeneğinin sınırlı olduğu Copacabana’da bazı otellerde su sorunu da yaşama ihtimaliniz vardır. Bu yüzden rezervasyon yaptırırken bu ikisini mutlaka sorun. Kentteki otellerin fiyatları sahil kıyısına yaklaştıkça doğal olarak artmaktadır.

 Copacabana Şehir İçi Ulaşım

Copacabana oldukça küçük bir sahil kentidir. Dolayısıyla kent içinde yaya olarak çok rahat dolaşabilirsiniz. Ayrıca taksilerin de çokça kullanıldığı Copacabana’da şehirlerarası ve şehir içi otobüsler de mevcuttur. Fakat kentte dolaşırken toplu taşımaya çok da ihtiyaç duymayacaksınız. Ayrıca Isla del Sol ve Isla de la Luna adalarına günübirlik yolculuk etmek isterseniz sahilden hareket eden feribotları kullanabilirsiniz.

Copacabana Mutfağı

Copacabana bölgesinde balık çokça tüketilmektedir. Özellikle alabalığı çok seven Copacabanalılar pizza ve makarnayı da mutfaklarından eksik etmezler. Kente özgü devasa boyutlardaki tatlı patlamış mısırlar özellikle sahilin favori yiyeceğidir.

Popüler restoranlar

Devamını Oku

Copacabana Gece Hayatı

Copacabana’nın özellikle kıyı şeridinde pek çok gece kulübü ve bar alternatifi mevcuttur. Bunlar arasında en popüler mekânlar aynı zamanda restoran olarak da hizmet veren Pueblo Viejo, şehrin en iyi barı olarak da kabul edilen Akwaaba ve çeşitli gece yarısı aktiviteleriyle de bilinen Waykys gelmektedir.

Copacabana’da Alışveriş

Kentte özellikle Avenida 6 de Agosto hattı boyunca pek çok alışveriş dükkânı bulabilirisiniz. Genellikle yerli halkın el yapımı ürünlerinin satıldığı dükkânlarda etnik desenli şal ve giysi seçenekleri ile Bolivya’nın kendine özgü şapkaları oldukça cazip seçenekler arasındadır. Ayrıca Copacabana’da çokça rastlayacağınız alpaka yünündengiysiler de oldukça popüler alternatifler arasında. The Spitting Llama Bookstore and Outfitter kitapçısı ise kentin sembollerinden biridir. Oldukça fazla çeşitte yabancı kitabın olduğu kitapçıdan harita ve ücretsiz rehber de edinebilirsiniz.

 Copacabana Saat Farkı

Copacabana (UTC -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Copacabana’dan 7 saat ileridedir.

 Copacabana Resmi Dili

Bolivya kenti Copacabana’nın resmi dili İspanyolcadır. Fakat kentte Aymara dili ve Quechua gibi yerli dillerinin de konuşulduğunu duyarsınız. Ayrıca son dönemde yabancı dil olarak İngilizce de yaygınlaşmaya başlamıştır. 

Copacabana Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (8 Şubat)

Kutsal Cuma (25 Mart)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Corpus Christi (26 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (6 Ağustos)

Azizler Günü (1 Kasım)

Noel Günü (25 Aralık)

Copacabana Vize İşlemleri

Bolivya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 gün olmak koşulu ile vizeden muaftır.

Copacabana Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9.4oC
  • Şub 9.4oC
  • Mar 9.3oC
  • Nis 8.6oC
  • May 7oC
  • Haz 5.5oC
  • Tem 5.3oC
  • Agu 6.3oC
  • Eyl 7.7oC
  • Eki 9oC
  • Kas 9.6oC
  • Ara 9.7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 6.000 / Dil: İspanyolca/ Para Birimi: Bolivyano (BOB) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün