Google+

Copacabana

Copacabana - : - / -
--℃
1 BOB=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon9.4℃
 • Şubweather-icon9.4℃
 • Marweather-icon9.3℃
 • Nisweather-icon8.6℃
 • Mayweather-icon7℃
 • Hazweather-icon5.5℃
 • Temweather-icon5.3℃
 • Ağuweather-icon6.3℃
 • Eylweather-icon7.7℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon9.6℃
 • Araweather-icon9.7℃
Nüfus: 6.000 / Dil: İspanyolca/ Para Birimi: Bolivyano (BOB) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

copacabana.jpg

Bolivya’nın sahil kenti Copacabana Titicaca Gölü’nün kıyısındadır. Aymara dilinde “kota kahuna” demek olan kentin ismi “gölün görünümü” anlamına gelmektedir. Fakat sosyal bilimci Mario Montano Aragon’un yaptığı incelemeler kentin ismiyle ilgili yeni bir yorumu da doğurmuştur. Buna göre şehrin ismi “kotakawana” kelimesinden gelmektedir. Bu ise Andean mitolojisinde Yunan mitolojisindeki Afrodit’e muadil fakat androjen bir tanrının ismidir ve bu tanrı Titicaca gölünde yaşamaktadır.

Bolivya’nın tarihi kenti Copacabana sadece göle kıyısı olması sebebiyle değil sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasla da hayli kıymetli bir kenttir. Tarih öncesi dönemde İnkalara da ev sahipliği yapan kentte İspanyol sömürgesi döneminden kalma pek çok kilise de bulunmaktadır.

Ekonomisinin önemli bir kısmı turizme dayanan kent tam Peru sınırında olduğundan pek çok turist tarafından hem bir geçiş hem de birkaç günlük dinlenme noktası olarak da değerlendirilmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Dünyanın en yüksekteki en büyük gölü Titicaca Gölü’nün kıyısındaki büyüleyici Copacabana’da hem gölün tadını çıkarabilir hem de zengin kültürel mirası keşfe çıkabilirsiniz.

Görülmesi gereken diğer yerler

Titicaca Gölü, Cerro Calvario

Copacabana Bolivya’nın batı ucundadır. Titicaca Gölü kıyısındaki bu küçük kent La Paz’a çok yakın olup, ülkenin Peru sınırının hemen yanındadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

489ca2_3f212b0974643dfab6d8f765c7faf575.jpg_srz_4000_3000_85_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz

Havanın genelde serin olduğu Copacabana’da hava sıcaklıklarında sene boyunca çok büyük değişiklikler yaşanmamaktadır. Subtropikal dağlık iklime sahip kentin güneşli gün sayısı fazladır ve hava genelde kurudur. Yıllık sıcaklık ortalamasının 15 derece olduğu kente gitmek için en ideal dönem hava sıcaklıklarının 15 ila 17 derece arasında seyrettiği Eylül Aralık arası dönemdir.

Türkiye’den Bolivya’ya direkt uçuşlar mevcut değildir. Bu yüzden Copacabana’ya gitmek için aktarma yapmanız gerekecektir. Bunun için öncelikle Amsterdam, Amerika, Lima ya da Peru üzerinden aktarma yapabilirsiniz. Eğer Peru üzerinden Capocabana’ya gitmeye karar verirseniz Peru’dan kente direkt hareket eden otobüsler olduğunu göreceksiniz. Peru’nun havaalanı Puno’dan otobüslere varmak 1 saat sürmektedir, sonrasında ise yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Copacabana’ya bu otobüslerle varabilirsiniz. Eğer diğer seçenekleriniz üzerinden aktarma yapacaksanız da La Paz kentinden Copacabana’ya varabilirsiniz. Ayrıca La Paz,  Copacabana, Puno ve Cusco arası doğrudan seferlerin olduğu otobüsleri https://www.boliviahop.com internet adresinden kontrol edebilirsiniz.

Copacabana oldukça küçük bir sahil kentidir. Dolayısıyla kent içinde yaya olarak çok rahat dolaşabilirsiniz. Ayrıca taksilerin de çokça kullanıldığı Copacabana’da şehirlerarası ve şehir içi otobüsler de mevcuttur. Fakat kentte dolaşırken toplu taşımaya çok da ihtiyaç duymayacaksınız. Ayrıca Isla del Sol ve Isla de la Luna adalarına günübirlik yolculuk etmek isterseniz sahilden hareket eden feribotları kullanabilirsiniz.

Copacabana bölgesinde balık çokça tüketilmektedir. Özellikle alabalığı çok seven Copacabanalılar pizza ve makarnayı da mutfaklarından eksik etmezler. Kente özgü devasa boyutlardaki tatlı patlamış mısırlar özellikle sahilin favori yiyeceğidir.

Popüler restoranlar

El Condor and the Eagle Cafe: Copacabanada en iyi kahveyi içebileceğiniz bu kafe büyük kahvaltılarıyla da tanınmaktadır. Ayrıca burası için söylenen bir diğer şey ise Bolivya’nın en güzel sandviçlerine sahip olduğudur. Mekânın bir diğer özelliği de zengin İngilizce kitap arşivi ve bedava wi-fi imkânıyla pek çok e-book, audiobook ve müzik indirme imkânı tanımasıdır.

Kota Kauhana: Copacabana’nın en pahalı restoranı olan Kota Kauhana Hotel Rosario de Lago’dadır. Restoranda akşam yemeği fiyatı 10 dolardır.

Cafe Bistrót: Kentin füzyon mutfağı mekânı Cafe Bistrót’ta oldukça zengin bir menüye sahiptir.

Diğer restoranlar: KM Zero, La Nimbo, La Orilla, Pachamama, Mankha Uta, Kala Uta, Sujna Wasi

Bahşiş

Copacabanadaki restoranlarda beklenen bahşiş miktarı hesabın %10’u kadardır.

Copacabana’nın özellikle kıyı şeridinde pek çok gece kulübü ve bar alternatifi mevcuttur. Bunlar arasında en popüler mekânlar aynı zamanda restoran olarak da hizmet veren Pueblo Viejo, şehrin en iyi barı olarak da kabul edilen Akwaaba ve çeşitli gece yarısı aktiviteleriyle de bilinen Waykys gelmektedir.

Virgen de la Candelaria (2 Şubat)

Kentte özellikle Avenida 6 de Agosto hattı boyunca pek çok alışveriş dükkânı bulabilirisiniz. Genellikle yerli halkın el yapımı ürünlerinin satıldığı dükkânlarda etnik desenli şal ve giysi seçenekleri ile Bolivya’nın kendine özgü şapkaları oldukça cazip seçenekler arasındadır. Ayrıca Copacabana’da çokça rastlayacağınız alpaka yününden giysiler de oldukça popüler alternatifler arasında. The Spitting Llama Bookstore and Outfitter kitapçısı ise kentin sembollerinden biridir. Oldukça fazla çeşitte yabancı kitabın olduğu kitapçıdan harita ve ücretsiz rehber de edinebilirsiniz.

Copacabana (UTC -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Copacabana’dan 7 saat ileridedir.

Bolivya’ya bağlı Copacabana’nın para birimi Boliviano'dur.

Bolivya kenti Copacabana’nın resmi dili İspanyolcadır. Fakat kentte Aymara dili ve Quechua gibi yerli dillerinin de konuşulduğunu duyarsınız. Ayrıca son dönemde yabancı dil olarak İngilizce de yaygınlaşmaya başlamıştır. 

Lima Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510 San Isidro/Lima/PERU (Posta Kodu: Lima 27)

Telefon: +51-1-204 70 00, +51 1 421 63 04(Geçici telefon)

embajada.lima@mfa.gov.tr

http://lima.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Bolivya

LA PAZ FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Calle Benito Juárez Nº 48. Condominio Benito Juárez, Casa Nº 6. La Florida., 3-12138 La Paz, Bolivia

Telefon: +(591 2) 274 0279

Faks: +(591 2) 274 0279

consulado.turquia.bolivia@gmail.com

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (8 Şubat)

Kutsal Cuma (25 Mart)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Corpus Christi (26 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (6 Ağustos)

Azizler Günü (1 Kasım)

Noel Günü (25 Aralık)

Acil yardım: 911

Yangın: 119

Polis: 110

Bolivya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 gün olmak koşulu ile vizeden muaftır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, Vizesiz Bolivya'yı Ziyaret edebilirler.
 • Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 • Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.