Google+

Dead Sea

Dead Sea - : - / -
--℃
1 JOD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon9℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon15℃
 • Araweather-icon10℃
Nüfus: / Dil: Arapça / Para Birimi: Ürdün Dinarı (JOD) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Dead-Sea-3.jpg

Dead Sea, Türkçe’de Lut Gölü olarak adlandırılır. Ölü Deniz olarak da ifade edilen Lut Gölü dünyanın en alçak enlemine sahip noktasıdır. Son derece tuzlu olan sularının şifalı gücü, ve göl tabanındaki tuzlu kilin şifalı mineral yapısı sebebiyle kozmetikte kullanılan “Ölü Deniz minerali” ve “Ölü Deniz kili” adı verilen ürünler Lut Gölü’nden elde edilir. Lut Gölü, doğuda Ürdün, batıda İsrail ve Filistin tarafından çevrelenmektedir. Yüzeyi deniz seviyesinin 429 metre altındadır. Dünyanın en tuzlu suları içinde en derin olanıdır.

Yüksek tuzluluk oranı etrafında flora ve fauna gelişmesine engel olmuştur. Ölü Deniz adını buradan alır. 50 kilometre uzunluğunda ve en geniş noktasında 15 kilometre genişliğindedir. Ürdün Nehri’nin sularıyla beslenir. İncil’de Kral David’in düşmanlarından saklandığı yer olarak geçen Lut Gölü, Akdeniz havzasının en çok ziyaretçi alan yerlerinden biridir. Dünyanın ilk sağlık resortlarından giri Lut Gölü kıyısında Büyük Herod döneminde kurulmuştur. Mısırlıların mumyalama için kullandığı kimyasallar Lut Gölü’nden elde edilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=5QZSwUWIGA0

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Dead Sea’yi Ürdün içinde ziyaret ediyorsanız, göl dışında çeşitli arkeolojik alanlara, doğal güzelliklere sahip şelalere uğrayarak da vakit geçirebilirsiniz.

Baptism Site

521 Eki 2016Gezilecek Yerler

Baptism Site

Ürdün Nehri’nin doğu kıyısında yer alan bu arkeolojik alan, Lut Gölü’nün 9 kilometre kuzeyindedir. Bölge 2 farklı alandan oluşur Tell Al-Kharrar, ya da diğer adıyla Jabal Mar-Elias yani Elijah’ın Tepesi ve göl kenarındaki Azİz John Kilisesi. Bu alan İsa’nın Aziz John tarafından vaftiz edildiği yer olarak bilinir. Bu yüzden Hristiyan hac noktalarından biridir.

-

Ölü Deniz Müzesi

321 Eki 2016Gezilecek Yerler

Ölü Deniz Müzesi

Bölgenin tarihi ve jeolojisine dair her türlü bilgiye sahip olmak için bu müzede bir saatinizi geçirin. Sabah saat 8 ile akşam üstü 4.30 arası açık olan müzede dokunulmasına izin verilen kutsal taşlar bulunmaktadır. Müze Dead Sea Resorts kompleksinin 10 kilometre güneyinde yer almaktadır.

-
Dead Sea şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kudüs'ten: Bethlehem, Jericho, Qumran ve Ölü Deniz Turu (73.32 €), Tel Aviv'ten Bethlehem, Ölü Deniz, Jericho ve Qumran Turu (73.32 €), Netanya / Herzliya / Tel Aviv'den Bir Gün Dead Sea Tur (73.32 €), Kudüs: Küçük Grup Tam Gün Turu (71.68 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Hammamat Ma’in

621 Eki 2016Gezilecek Yerler

Hammamat Ma’in

Ölü Denize bakısı olan tepelerden birinde yer alan ve yöredeki en meşhur termal kaynarcanın çıktığı bu spa Wadi Zarqa Ma’in bölgesinde yer alır. Suyun sıcaklığı 45-60 derece arasında değişmektedir. Tepeden akan şelalelerde de aynı şifalı su bulunmaktadır. Bölgeye giriş ücreti kapsamında şifalı suların üzerine kurulan Roma hamamlarında banyo yapmak da dahildir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Lut Gölü, doğuda Ürdün, batıda İsrail ve Filistin tarafından çevrelenmektedir. Yüzeyi deniz seviyesinin 429 metre altındadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Akdeniz iklimine benzer bir iklim yapısına sahip olan Dead Sea’de ilkbahar aylarında sıcaklıklar 30 dereceyi bulur. Yaz ayları ise ortalama 40 derecedir. Bu yüzden Dead Sea’yi ziyaret etmek için en uygun dönem bahar aylarıdır.

Dead Sea’ye Ürdün ülkesindeki Amman ve Aqaba şehirlerinden günlük turlar düzenlenmektedir. Dilerseniz bireysel olarak otobüs ya da taksiyle de gidebilirsiniz. Göl, Amman’dan 57 kilometre uzaklıktadır. 

Dead Sea çevresinde daha çok SPA otelleri bulunmaktadır. Bunlar çoğunlukla 5 yıldızlı uluslararası zincir otellerdir. Kamp alanları ve uygun bütçeli otellerin sayısı ise azdır.

Lut Gölü’nü Ürdün tarafından ziyaret ediyorsanız, göl çevresinde bulunan restoran sayısı oldukça seyrektir. Yine göl çevresindeki girişi paralı olan turistik tesislerde açık büfe hizmeti verilmektedir. Ancak hem bu restoranlarda hem de yakındaki şehirlerde ülkeye özgü lezzetler bulmanız mümkündür. Falafel, humus ve tabulet gibi başlıca Arap yemeklerinden deneyebilirsiniz. Daha çok koyun ve tavuk etinden hazırlanan et yemeklerinin yanında pilav ve lavaş servis edilir. “Shwarma”, lavaş arasında servis edilen özel terbiye edilmiş koyun etinden hazırlanan bir yemektir. “Mansaf” da koyun eti ve pilavla hazırlanmaktadır.

Daha çok gündüzleri ziyaret edilen ve sağlık turizmine yönelik olan Dead Sea çevresinde gece hayatı yoktur.

Dead Sea Çamur Festivali (Mayıs-Haziran)

Dead Sea turistik bir alan olduğundan çevresinde pek çok hediyelik eşya satan dükkan ya da tezgah görmek mümkündür. En çok satılan ürünse, gölden toplandığı iddia edilen mineralli çamurdur. Bunun dışında yine gölün minerallerine sahip olduğu söylenen pek çok kozmetik ürün de satılmaktadır.

Dead Sea (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Ürdün sınırları içerisinde yer alan Dead Sea’nin para birimi Ürdün Dinarı’dır. 1 TL yaklaşık 0,24 Ürdün Dinarı’dır.

Gölün Ürdün sınırları içerisinde yer alan bölgesinde Ürdün resmi dili olan Arapça konuşulur.

AMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: ABBAS MAHMOUD AL-AQQAD ST.31 P.O.BOX 2062 JABAL AMMAN 11181 AMMAN-JORDAN

Telefon: 00 962 – 6- 500 23 25-26-27-28

Faks: 00 962-6 461 23 53

embassy.amman@mfa.gov.tr

http://amman.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ürdün

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (25 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Peygamber’in Doğum Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dead Sea’nin Ürdün’deki bölümüne gitmek için vize almaları gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu  hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.