Denver Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Colorado Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Denver, Güney Platte Nehri ve Cherry Deresi’nin kavşağında yer alır. Rocky Dağları’nın eteklerinde yer alan kent deniz seviyesinden 1636 metre yüksektedir. Denver’in diğer adı “Mile High City”dir. Şehir adını Colorado’nun bazı bölgelerini içine alan Kansas Bölgesi’nin valisi James W. Denver’dan almıştır. Buraya ilk yerleşimler 1858 yılında Cherry Deresi’nin kıyılarında altın keşfine çıkan maden avcıları tarafından yapılmıştır. 1870’lerde ve 1880’lerde altın ve gümüş madenlerinin bulunması bu büyüyen şehre refah getirmiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgede askerî üslerin kurulması hızlı bir büyümeyi de beraberinde getirmiştir.
 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Denver (Colorado) ile İlgili

Denver Nerededir?

Denver şehri, Amerika’nın merkezinde bulunan Colorado Eyaleti sınırları içinde yer alır. Rocky Dağı’nın eteklerinde bulunan kent deniz seviyesinden 1.636 metre yüksektedir. GüneyPlatte Nehri ile Cherry Deresi’nin kesiştiği bir konumdadır.

Denver’a Nasıl Gidilir?

İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Denver’a aktarmalı uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Maalesef ülkemizden buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Minimum 15 saatlik uçuştan sonra Denver Uluslararası Havalimanı’na varabilirsiniz.

Denver’a Ne Zaman Gidilir?

Denver’a gelen ziyaretçiler için en büyük sürpriz iklimidir. Kurak bir iklime sahip olan kent yıl boyunca çok az miktarda yağış alır. Miami’den daha fazla güneş alan Denver’da bir yılda 300’den fazla gün güneşlidir. En sıcak aylar haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Kış sporları için en uygun dönem ocak, şubat ve mart aylarıdır. Mart ayında ortalama kar kalınlığı 28 santimetredir.

Kış aylarında ortalama günlük sıcaklık 7 derece olmasına rağmen sıcaklığın 15 dereceye kadar arttığı da görülür. Kar, Denver’da varlığını uzun süre koruyamaz bu sebeple golf sahaları ve kafeler yıl boyunca açıktır.

Yaz aylarında düşük neme sahip olan kent, güneş dolu günler ve ılık akşamlar geçirir. Ağustos ayında ortalama günlük sıcaklık 26 derecedir ancak şehir yüksek bir irtifaya sahip olduğu için kavurucu sıcaklıklar yerine ılık esintiler hâkimdir. Kenti ziyaret etmek için kötü bir zaman dilimi yoktur. Kalacağınız mevsime göre Denver’da yapılacak onlarca şey mevcuttur.

Eğer tutkulu bir kayakseverseniz kasım sonları ve mart sonları arasındaki dönem en iyi zamandır. Yürüyüşçüler, dağ bisikletçileri ve raftingciler için en uygun ziyaret dönemi mayıs ve ekim ayları arasındadır. Ziyaret için en iyi zaman en yoğun zaman anlamına gelir, bu yüzden kalabalıktan ve yüksek fiyatlardan kaçınmak isteyebilirsiniz. Eğer nisan-mayıs ve eylül-ekim aylarında kenti ziyaret ederseniz hem güzel havalardan faydalanabilir hem de nispeten ucuz Denver’ın tadını çıkarabilirsiniz.

Denver’da Nerede Kalınır?

Denver, 300’den fazla güneşli güne, mükemmel restoranlara ve dost canlısı insanlara sahip bir şehir. Rocky Dağları’yla çevrili kent, tarihî ve modern mimariye sahip Downtown, LoDo ve Central Business District gibi birçok dinamik bölgeye sahiptir. Bu bölgeler Denver’ın turistik mekânlarının birçoğuna yakındır. Eğer lüks bir tatil planına sahipseniz, ağaçlarla dolu sokaklarda gezintiye çıkabileceğiniz, mükemmel alışveriş ve yemek seçeneklerine sahip Cherry Creek North bölgesine gitmelisiniz. Denver’ın birçok oteli hayvan dostudur. İster düşük bütçeli tatil arayışında olun ister lüks, Denver tüm gezginler için birçok alternatife sahiptir.

The Art, şehrin en yeni otellerinden biridir. Capitol Hill’de bulunan ve Colorado StateCapitol, Civic Center Park ve Denver Sanat Müzesi’ne yürüme mesafesindeki bu butik otel, cam odaklı mimarî tasarımıyla bir sanat eserini andırıyor. Tarihî dokuya sahip lüks otel seçeneği için LoDo’daki Oxford Hotel klasik bir seçenektir. Merkezi bir konumda bulunan otel, Colorado Rockies beysbol takımının maçlarını oynadığı Coors Field’a ve Denver UnionStation’a yürüme mesafesindedir. Avrupa’ya ait antika mobilyalara sahip otel eski ile yeninin mükemmel bir karışımıdır. Denver Union Station içinde yer alan Crawford Hotel bir diğer butik otel seçeneğidir. Havalimanından trenle buraya ulaşabilirsiniz. Bu otelin odalarında çağdaş dekorların yanı sıra banyolarında küvet ve yağmur duşları bulunmaktadır. Rocky Dağı manzarasına sahip nadide otellerden biridir.

Denver şehir merkezinde düşük bütçeli pek fazla otel bulunmamaktadır ancak orta sınıf fiyatlara sahip birçok otele sahiptir. Grand Hyatt Denver Downtown, şehrin kalbinde, ortalama fiyatlara lüks hizmet veren otellerden biridir. 16. Street Mall ve LoDo’ya yürüme mesafesinde olan otel, kule benzeri bir binada şık ve çağdaş odalara sahiptir. Orta bütçeli tatilciler için önerebileceğimiz diğer seçenekler ise TheHampton Inn & Suites ve Fairfield Inn & Suites’tir.

Denver’da çok az sayıda kaliteli ucuz otel bulunmaktadır. Mevcut ucuz oteller ise Denver Uluslararası Havalimanı civarında bulunmaktadır ancak şehir merkezinin yakınlarında birkaç iyi otel de bulabilirsiniz. Bunlardan biri şehir merkezinin hemen batısında bulunan ve kolay ulaşılabilen Mainstay Suites’tir. Güler yüzlü personele, temiz ve yeni odalara sahip olan bu otel özellikle aileler için güzel bir seçenektir. Yine şehir merkezinin dışında ancak havalimanına yakın olan La Quinta Inn & Suites Denver Gateway Park, bir diğer iyi seçenektir. Bu otel Denver’ın kuzeydoğusundaki Montbello semtindedir. Sıcak yemek seçeneklerine sahip olan otelin fiyatlarına kahvaltı dâhildir.

Denver çiftlere romantik bir tatil sunmayı ihmal etmeyen şehirlerdendir. Eski tarz romantizm için şehir merkezindeki The Brown Palace Hotel & Spa güzel bir seçenektir. 1890’larda inşa edilen otel kentin en eski oteli olup zarif bir atmosfere sahiptir. Şehir merkezindeki HotelTeatro romantizm ve tiyatro odaklı paketler sunmaktadır. Cherry Creek’te yer alan HALCYON, romantik çiftlerin şehirden uzak ancak alışveriş ve doğa ile iç içe bir tatil için tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Şık odalara sahip olan tesis “vintage” plakçalarlar gibi orijinal sanata ve “retro” dokunuşlara sahiptir.

Denver Gezilecek Yerler

Orta Amerika’nın turistik merkezi Denver’da her kesime hitap eden turistik seçenekler mevcuttur. The Mile High City’de müzelerden eğlence alanlarına, tarihî bölgelerden doğa parklarına gezilip görülecek onlarca destinasyon bulunuyor.

Denver, sakinleri ve ziyaretçileri için dinlenme olanakları sağlayan pek çok parka sahiptir. Bunlardan bazıları Evans Park, Washington Park, Red Rocks Park, manzarası ve Red Rocks Amfitiyatrosu ile ünlü bir dağ parkıdır. Aynı zamanda Denver Botanik Bahçesi de bütün gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir bahçedir. Denver’daki kültürel yaşam Denver Sanat Müzesi, Kirkland Dekoratif ve Güzel Sanatlar Müzesi, Ellie Caulkins Opera Binası ve LoDogibi sanat galerilerinin yanı sıra çok sayıdaki kültürel etkinlikleriyle öne çıkmaktadır. Denver Hayvanat Bahçesi, Denver Union Station, Denver Doğa ve Bilim Müzesi ile Clyfford Still Museum da buraya gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Adını andığımız yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Denver Şehir İçi Ulaşım

Denver’da şehir içi ulaşım oldukça kolay ve kullanışlıdır. Kentte toplu ulaşım için en çok kullanılan araçlar otobüsler ve trenlerdir. Otobüs ağı oldukça gelişmiş olan Denver’da, 1.000’den fazla otobüs ve otobüs durağı bulunmaktadır. Aynı zamanda 125’ten fazla otobüs güzergâhı bulunmaktadır. Otobüs ücretleri yolculukların bölgesel veya yerel olmasına göre değişmektedir. Çocuklar ve yaşlılar için bilet indirimi uygulanmaktadır. Yolculuğunuzu yaparken ücreti şoföre nakit olarak ödeyebilir veya günlük biletlerden satın alabilirsiniz. Havalimanından, King Soopers ve Safeway marketlerinden, RTD (Regional Transportation District) şubelerinden biletleri edinebilirsiniz.

Denver büyüyen bir demir yolu ağına sahiptir. Şehir merkezinde ve şehir merkezinin kuzeyinde hizmet veren demiryolu ulaşımıyla Curtis Park, Denver Union Station ve Central Business District gibi önemli yerlere kolaylıkla gidebilirsiniz. Demir yolu hatları şehrin önemli spor merkezlerinin yanı sıra Denver Üniversitesi, Denver Sahne Sanatları Kampüsü, Colorado Kongre Merkezi ve Elitch Gardens Eğlence Parkı gibi noktaları birbirine bağlar.

Tek yönlü biletlerin fiyatları mesafeye göre 2,60 ve 9 dolar arasında değişmektedir. Eğer günlük sınırsız ulaşım hakkına sahip olmak istiyorsanız günlük biletlerden satın almanızı öneririz. Yerel bölgede ulaşım yapacaksanız günlük bilet ücreti 5,20 dolardır. Havalimanını da kapsayan bölgesel yolculuklarda ise bu ücret 9 dolardır.

Bisikletle ulaşımın Denver’da önemi büyüktür. Halka açık bisiklet paylaşım sistemini ABD’de uygulayan ilk kent Denver’dır. 80’den fazla bisiklet kiralama istasyonuna sahiptir. Dilerseniz siz de bisiklet kiralama noktalarından kiraladığınız bisikletle şehri gezebilirsiniz, parklara gidebilirsiniz.

*Kur fiyatları nisan 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.

Denver Mutfağı

Coğrafi olarak Amerika’nın orta kesiminde yer alan ancak Batı Amerika kültüründen de bir hayli etkilenen Denver, mutfaktaki yaratıcı özgürlüğünü çeşitli kaynaklardan alan bir kenttir. Denver’ın yiyeceklerine sadece et ve patates merceğinden bakmak haksızlık olur. Turistlerin çoğu Denver mutfağını Rocky Dağı istiridyeleri, steakhouse klasikleri ve isimsiz omletleri ile ansa da Colorado geniş bir mutfak kültürüne sahiptir. Gelin Denver şehir merkezinde yer alan restoranların en lezzetli yiyeceklerine göz atalım.

Avanti’de usta şeflerin hazırladığı ve Venezuela lezzetleriyle harmanlanmış lezzetli quiero arepas yemeğini mutlaka denemelisiniz. Glütensiz mısır ekmeğinden yapılan bu yemeğin içinde siyah fasulye, avokado ve bir muz türü olan plantain’in tadını çıkarabilirsiniz. Bastien’s restoranında kalın kesilmiş tatlı bifteği deneyerek meşhur Denver etlerini yiyebilirsiniz. Eğer yazın sıcağında serinlemek istiyorsanız en güzel çözüm Bones’taki churro’lu dondurmalı sandviçlerdir. İspanyolların ünlü tatlısı churro’larınarasına konulan vanilyalı dondurmanın tadına asla doyamayacaksınız. Meksika mutfağına ait yemeklerin bir hayli meşhur olduğu Denver’da denemek isteyebileceğiniz diğer yemeklerin başında ise Meksika hamburgeri ve burrito geliyor. Her ne kadar Denver mutfağını Meksika yemekleri ele geçirmiş gibi görünse de Güney Amerika’nın diğer lezzetli yemeklerini de bulabilirsiniz. Arjantin’den kent mutfağına giren maria empanada bunlardan biridir. Kurutulmuş biftek, kırmızı biber, yumurta ve yeşil soğandan yapılan bu katı yemeği deneyebilirsiniz. Denver’daki en iyi orta bütçeli restoranların başında Mercantile Dining & Provision, Acorn ve Fruition Restaurant gelmektedir.

Denver’da Alışveriş

The High Mile City” Denver’da alışveriş yapmak istiyorsanız birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Kentin çeşitli bölgelerinde bulunan ünlü alışveriş merkezlerinde kente özgü alışveriş yaşamını deneyimleyebilirsiniz. Denver’dan şans bileklikleri, oyuncak hayvanlar, minyatür biblolar, çeşitli şekillerde dekore edilmiş içki şişeleri, spa ürünleri ve son moda kıyafetler alabilirsiniz.

Larimer Street üzerinde bulunan Larimer Square bunlardan biridir. Bu tarihî semtin kentsel stili ve sofistike havasıyla yarının trendlerini ve yerli halkın alışveriş yaşamını görebilirsiniz. El yapımı mücevherlerden şık çantalara kendi stilinizi yaratabileceğiniz çok çeşitli butiklere ve alışveriş merkezine ev sahipliği yapan Larimer Square ziyaret edilecek yerlerin başında geliyor. Bölgenin ünlü tasarımcılarına ait dükkanlarda çeşitli giyim ve aksesuar ürünleri bulabilirsiniz. Kentin alışveriş ve yemek için en çekici yerlerinden bir diğeri ise Cherry Creek North’tur. Romantik ve tarihî atmosferi eşliğinde güzel bir akşam yemeği yemeden önce bölgedeki alışveriş dükkânlarından, hediyelik eşyalardan butik ürünlere birçok ürünü elde edebilirsiniz. Denver Tramway binasında bulunan REI Denver sporseverler için cennet niteliğinde bir alışveriş merkezidir. Tırmanma, yürüyüş, kamp, bisiklet ekipmanları ve kürek sporuna ait ürünleri bulabileceğiniz bu alışveriş merkezinde tırmanma teknikleri, bisiklet bakımı ve akıllı telefon fotoğrafçılığı gibi çeşitli etkinlikler de sunulmaktadır.

Kentin en meşhur alışveriş noktalarından biri de Denver Union Station’dır. Binlerce kilometrekarelik alana sahip olan bu tesis alışveriş merkezlerine sahip olmasının yanı sıra hâlâ aktif olarak işleyen bir tren istasyonudur. Her tarzda ve çeşitte ürüne ulaşabileceğiniz burada çok sayıda perakende mağaza bulunuyor. Bu mağazalardan en popülerleri Tattered Cover Bookstore, 5 Green Boxes ve Bloom’dur. Yine burada yer alan Mercantile Dining & Provision ise hem Avrupa tarzı restoran hem de “eski dünya” marketi özelliklerine sahip bir alışveriş noktasıdır. Denver’da alışveriş yapabileceğiniz diğer bölgelerin arasında sanata dair ürünlerin satıldığı Santa Fe’deki Art District ve çok sayıda ünlü mağazaya ev sahipliği yapan 16th StreetMall gösterilebilir.

Denver’da Gece Hayatı 

Bir zamanlar Denver’da mekânlar birkaç restoran ve gece kulübü dışında akşamüstü saatlerinde kapanırdı. Bugün inanması zor bir şekilde, Denver’ın hemen hemen her caddesi canlı renklerle, karakterlerle ve sofistike gece hayatı seçenekleriyle doludur. Salonlar, danskulüpleri, bira fabrikaları, şarap imalathaneleri gibi güneş battığında hayatın devam ettiği birçok buluşma noktasına sahiptir.

The Larimer Square bölgesi, Denver’ın tek şampanya barı olan Corridor 44 gibi mekânlara sahip, lezzetli kokteyl denildiğinde akla gelen yerlerdendir. Her kitleye hitap eden Denver gece hayatı ziyaretçilerine sayısız seçenekler sunar. Sakin ve romantik bir atmosfer arıyorsanız Green Russell tam size göre. Burada taze otlardan yapılmış birbirinden lezzetli ev yapımı kokteyllerin yanı sıra güzel tatlılar da yiyebilirsiniz. Pazar ve pazartesi akşamları canlı caz performanslarının sergilendiği bu mekanın konsept müzik türü cazdır. Sayısı altı kişiden fazla olan grupları kabul etmediğini hatırlatmakta fayda var. Infinite Monkey Theorem hafta sonları parti merkezi haline gelen bir şaraphanedir. RiNo Arts District’te yer alan bu mekân, satın aldığı üzümlerden lezzetli şaraplar üreten yetenekli şarap üreticilerine sahiptir. Her ayın ilk cuma gününde DJ partilerinin düzenlendiği Infinite Monkey Theorem reggae’den 80’ler müziğine birçok tarzda müzik çalınmaktadır.

Denver’da gece hayatının en ünlü bölgelerinden biri Soco Nightlife District’tir. Burada her biri kendi tarzını yansıtan birçok gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Club Vinyl ve The Church 18 yaş ve üstü ziyaretçilere hizmet verirken diğer mekanlarda bu sınır 21’dir. Funky Buddha happy hour kampanyaları ve late-night menüleriyle hesaplı bir gece geçirmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. The Living Room ise İspanyol mezeleriyle bezenmiş bir menüye sahiptir. Milk isimli mekân ise kendini ilan eden bir yeraltı kulübüdür. Eğer kalabalık bir gece hayatı deneyimi arıyorsanız ViewHouse’u tercih edebilirsiniz. Yedi bin metrekarelik verandalı bir çatı katında yer alan bu mekân müşterilerini canlı müzik ve DJ performanslarının yanı sıra yeşille de buluşturuyor. Burada voleybol, badminton ve bocce gibi oyunları oynayabileceğiniz çimden bir alan da bulunmaktadır. Farklı bir deneyim sunan bu mekânın açık ve kapalı alanları hem gündüz hem gece yeni insanlarla tanışmak için mükemmel seçeneklerden biridir. Coşkulu ve neşeli ambiyansıyla dikkat çeken Mercury Cafe, salıncak dansları ve Flamenko gibi dansların da yapıldığı eğlenceli bir mekândır ve kafede birkaç ayrı alan bulunmaktadır. Caz ve klasik müziğin hâkim olduğu Rose Dining Room ana yemek mekânıdır. The Jungle Dining Room ise topluluk tiyatrosu, opera, şiir ve İndi grupların performanslarının sergilendiği yerdir. Mekânın üst katında ise salsa, tango ve samba performanslarının sergilendiği dans salonu bulunmaktadır. Denver gece hayatına renk katan diğer mekânların başında ise Grizzly Rose, Peaks Lounge ve Trve Brewing gösterilebilir.

Denver Festivalleri

Denver’da yıl boyunca şehir merkezi ve diğer alanlar olmak üzere sayısız etkinlik düzenlenmektedir. Bu festivallerden her yıl düzenli olarak gerçekleştirilenleri yazımızın bu bölümünde öğrenebilirsiniz.

Denver Summer Brew Fest: 27-28 Temmuz tarihlerinde düzenlenen ve 100’ün üzerinde bira ve şarap çeşidi bulabileceğiniz bu festivale 45’ten fazla bira fabrikası katılmaktadır. Mile High Station’da gerçekleştirilen festivalde canlı müzik performansları da sergilenmektedir.

Denver Berkeley Park Art & Music Festival: Denver’ın en güzel şehir parklarından biri olan Berkeley Lake Park’ta düzenlenen bu festivalde el işi mücevherler, deri, resim, ahşap ve giyilebilir sanatın yanı sıra çok sayıda koleksiyon sergilenmektedir. Festival tarihleri 9-10 Haziran’dır.

Urban Market: Denver’ın önde gelen açık hava pazarlarından biri olan Urban Market her yıl 2 Haziran’da ziyaretçileriyle buluşuyor. Öğle saatlerinde canlı müzik eşliğiyle başlayan bu etkinlik kapsamında giyimden mobilyaya, antikalardan lezzetli yemeklere birçok ürünü satın alabilirsiniz.

16th Street Fair: 2018 yılında onuncusu düzenlenen bu fuar Downtown’da bulunan 16th Street’te düzenlenmektedir. Güzel sanatlar ve el işi ürünlerine ait sergi ve koleksiyonların sergilendiği fuarda ünlü tasarımcıların eserlerini bulabilirsiniz. Festival 22 Haziran tarihinde düzenlenmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Denver Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

15 Ocak: Martin Luther King Jr. Günü (Ocak ayının üçüncü pazartesi günü)

19 Şubat: Başkan’ın Günü (Şubat ayının üçüncü pazartesi günü)

26 Mart: Cesar Chavez Günü

28 Mayıs: Anma Günü (Mayıs ayının son pazartesi günü)

4 Temmuz: Bağımsızlık Günü

3 Eylül: İşçi Günü (Eylül ayının ilk pazartesi günü)

12 Kasım: Gaziler Günü

22 Kasım: Şükran Günü (Kasım ayının 4. perşembesi)

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Denver İçin Faydalı Bilgiler

Tüm acil durumlar için: 911

Denver Para Birimi

Denver’da Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan Amerikan doları kullanılır. 1 Amerikan doları yaklaşık olarak 4,20 Türk lirasına tekabül eder.

*Kur bilgisi Mayıs 2018’de güncellenmiştir.

Denver’ın Resmi Dili

Denver’da resmi dil olarak kabul edilen İngilizce aynı zamanda kentte en çok konuşulan dildir. İngilizceden sonra en çok konuşulan dil İspanyolcadır. Diğer popüler diller ise sırasıyla Almanca, Fransızca ve Asya dilleridir.

Denver Saat Farkı

Denver ile Türkiye arasında 9 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler Denver’dan 9 saat ileridedir. Ülkemizde saat 21.00’ı gösterirken Denver’da saat 12.00’dır.

Denver (Colorado) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.6oC
  • Şub 0.4oC
  • Mar 4.4oC
  • Nis 8.6oC
  • May 14oC
  • Haz 19.4oC
  • Tem 23.1oC
  • Agu 21.9oC
  • Eyl 16.9oC
  • Eki 10.2oC
  • Kas 3.7oC
  • Ara -1.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 682.545 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün