Google+

Arama formu

Coğrafi olarak Amerika’nın orta kesiminde yer alan ancak Batı Amerika...
Devamı oku
Bir zamanlar Denver’da mekânlar birkaç restoran ve gece kulübü...
Devamı oku
Denver’da yıl boyunca şehir merkezi ve diğer alanlar olmak üzere...
Devamı oku
“The High Mile City” Denver’da alışveriş yapmak istiyorsanız birçok...
Devamı oku
Denver ile Türkiye arasında 9 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır....
Devamı oku
Denver’da Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan...
Devamı oku
Denver’da resmi dil olarak kabul edilen İngilizce aynı zamanda kentte en...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni Yıl 15 Ocak: Martin Luther King Jr. Günü (Ocak ayının...
Devamı oku
Tüm acil durumlar için: 911
Devamı oku
Denver, 300’den fazla güneşli güne, mükemmel restoranlara ve dost...
Devamı oku
Orta Amerika’nın turistik merkezi Denver’da her kesime hitap eden...
Devamı oku
Colorado Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Denver, Güney...
Devamı oku
Denver şehri, Amerika’nın merkezinde bulunan Colorado Eyaleti sınırları...
Devamı oku
Denver’a gelen ziyaretçiler için en büyük sürpriz iklimidir. Kurak bir...
Devamı oku
İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Denver’a aktarmalı uçuşlarla...
Devamı oku
Denver’da şehir içi ulaşım oldukça kolay ve kullanışlıdır. Kentte...
Devamı oku
unyabizim.com Denver yerel lezzetlerinin yanı sıra Meksika mutfağının da...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -0.6℃
Şub 0.4℃
Mar 4.4℃
Nis 8.6℃
May 14℃
Haz 19.4℃
Tem 23.1℃
Ağu 21.9℃
Eyl 16.9℃
Eki 10.2℃
Kas 3.7℃
Ara -1.1℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 682.545 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Denver Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Denver Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Colorado Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Denver, Güney Platte Nehri ve Cherry Deresi’nin kavşağında yer alır. Rocky Dağları’nın eteklerinde yer alan kent deniz seviyesinden 1636 metre yüksektedir. Denver’in diğer adı “Mile High City”dir. Şehir adını Colorado’nun bazı bölgelerini içine alan Kansas Bölgesi’nin valisi James W. Denver’dan almıştır. Buraya ilk yerleşimler 1858 yılında Cherry Deresi’nin kıyılarında altın keşfine çıkan maden avcıları tarafından yapılmıştır. 1870’lerde ve 1880’lerde altın ve gümüş madenlerinin bulunması bu büyüyen şehre refah getirmiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgede askerî üslerin kurulması hızlı bir büyümeyi de beraberinde getirmiştir.
 

Tanıtım Videosu:
 

Denver Gezilecek Yerler

Denver Gezilecek Yerler

Orta Amerika’nın turistik merkezi Denver’da her kesime hitap eden turistik seçenekler mevcuttur. The Mile High City’de müzelerden eğlence alanlarına, tarihî bölgelerden doğa parklarına gezilip görülecek onlarca destinasyon bulunuyor.

Denver Nerededir?

Denver şehri, Amerika’nın merkezinde bulunan Colorado Eyaleti sınırları içinde yer alır. Rocky Dağı’nın eteklerinde bulunan kent deniz seviyesinden 1.636 metre yüksektedir. Güney Platte Nehri ile Cherry Deresi’nin kesiştiği bir konumdadır.

Denver’a Ne Zaman Gidilir?

Denver’a Ne Zaman Gidilir?

Denver’a gelen ziyaretçiler için en büyük sürpriz iklimidir. Kurak bir iklime sahip olan kent yıl boyunca çok az miktarda yağış alır. Miami’den daha fazla güneş alan Denver’da bir yılda 300’den fazla gün güneşlidir. En sıcak aylar haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Kış sporları için en uygun dönem ocak, şubat ve mart aylarıdır. Mart ayında ortalama kar kalınlığı 28 santimetredir.

Denver’a Nasıl Gidilir?

untitled-73-HDR.jpg

İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Denver’a aktarmalı uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Maalesef ülkemizden buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Minimum 15 saatlik uçuştan sonra Denver Uluslararası Havalimanı’na varabilirsiniz.

Denver (Colorado) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Denver’da Nerede Kalınır?

Denver’da Nerede Kalınır?

Denver, 300’den fazla güneşli güne, mükemmel restoranlara ve dost canlısı insanlara sahip bir şehir. Rocky Dağları’yla çevrili kent, tarihî ve modern mimariye sahip Downtown, LoDo ve Central Business District gibi birçok dinamik bölgeye sahiptir. Bu bölgeler Denver’ın turistik mekânlarının birçoğuna yakındır. Eğer lüks bir tatil planına sahipseniz, ağaçlarla dolu sokaklarda gezintiye çıkabileceğiniz, mükemmel alışveriş ve yemek seçeneklerine sahip Cherry Creek North bölgesine gitmelisiniz. Denver’ın birçok oteli hayvan dostudur. İster düşük bütçeli tatil arayışında olun ister lüks, Denver tüm gezginler için birçok alternatife sahiptir.

Booking.com

Denver Şehir İçi Ulaşım

Denver Şehir İçi Ulaşım

Denver’da şehir içi ulaşım oldukça kolay ve kullanışlıdır. Kentte toplu ulaşım için en çok kullanılan araçlar otobüsler ve trenlerdir. Otobüs ağı oldukça gelişmiş olan Denver’da, 1.000’den fazla otobüs ve otobüs durağı bulunmaktadır. Aynı zamanda 125’ten fazla otobüs güzergâhı bulunmaktadır. Otobüs ücretleri yolculukların bölgesel veya yerel olmasına göre değişmektedir. Çocuklar ve yaşlılar için bilet indirimi uygulanmaktadır. Yolculuğunuzu yaparken ücreti şoföre nakit olarak ödeyebilir veya günlük biletlerden satın alabilirsiniz. Havalimanından, King Soopers ve Safeway marketlerinden, RTD (Regional Transportation District) şubelerinden biletleri edinebilirsiniz.

Denver Mutfağı

Denver Mutfağı

Coğrafi olarak Amerika’nın orta kesiminde yer alan ancak Batı Amerika kültüründen de bir hayli etkilenen Denver, mutfaktaki yaratıcı özgürlüğünü çeşitli kaynaklardan alan bir kenttir. Denver’ın yiyeceklerine sadece et ve patates merceğinden bakmak haksızlık olur. Turistlerin çoğu Denver mutfağını Rocky Dağı istiridyeleri, steakhouse klasikleri ve isimsiz omletleri ile ansa da Colorado geniş bir mutfak kültürüne sahiptir. Gelin Denver şehir merkezinde yer alan restoranların en lezzetli yiyeceklerine göz atalım.

Denver’da Gece Hayatı 

Denver’da Gece Hayatı 

Bir zamanlar Denver’da mekânlar birkaç restoran ve gece kulübü dışında akşamüstü saatlerinde kapanırdı. Bugün inanması zor bir şekilde, Denver’ın hemen hemen her caddesi canlı renklerle, karakterlerle ve sofistike gece hayatı seçenekleriyle doludur. Salonlardans kulüpleribira fabrikalarışarap imalathaneleri gibi güneş battığında hayatın devam ettiği birçok buluşma noktasına sahiptir.

Denver Festivalleri

Denver Festivalleri

Denver’da yıl boyunca şehir merkezi ve diğer alanlar olmak üzere sayısız etkinlik düzenlenmektedir. Bu festivallerden her yıl düzenli olarak gerçekleştirilenleri yazımızın bu bölümünde öğrenebilirsiniz.

Denver Summer Brew Fest: 27-28 Temmuz tarihlerinde düzenlenen ve 100’ün üzerinde bira ve şarap çeşidi bulabileceğiniz bu festivale 45’ten fazla bira fabrikası katılmaktadır. Mile High Station’da gerçekleştirilen festivalde canlı müzik performansları da sergilenmektedir.

Denver’da Alışveriş

Denver’da Alışveriş

The High Mile City” Denver’da alışveriş yapmak istiyorsanız birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Kentin çeşitli bölgelerinde bulunan ünlü alışveriş merkezlerinde kente özgü alışveriş yaşamını deneyimleyebilirsiniz. Denver’dan şans bileklikleri, oyuncak hayvanlar, minyatür biblolar, çeşitli şekillerde dekore edilmiş içki şişeleri, spa ürünleri ve son moda kıyafetler alabilirsiniz.

Denver Saat Farkı

Denver ile Türkiye arasında 9 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler Denver’dan 9 saat ileridedir. Ülkemizde saat 21.00’ı gösterirken Denver’da saat 12.00’dır.

Denver Para Birimi

Denver’da Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan Amerikan doları kullanılır. 1 Amerikan doları yaklaşık olarak 4,20 Türk lirasına tekabül eder.

*Kur bilgisi Mayıs 2018’de güncellenmiştir.

Denver’ın Resmi Dili

Denver’da resmi dil olarak kabul edilen İngilizce aynı zamanda kentte en çok konuşulan dildir. İngilizceden sonra en çok konuşulan dil İspanyolcadır. Diğer popüler diller ise sırasıyla Almanca, Fransızca ve Asya dilleridir.

Denver Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

15 Ocak: Martin Luther King Jr. Günü (Ocak ayının üçüncü pazartesi günü)

19 Şubat: Başkan’ın Günü (Şubat ayının üçüncü pazartesi günü)

26 Mart: Cesar Chavez Günü

28 Mayıs: Anma Günü (Mayıs ayının son pazartesi günü)

4 Temmuz: Bağımsızlık Günü

3 Eylül: İşçi Günü (Eylül ayının ilk pazartesi günü)

12 Kasım: Gaziler Günü

22 Kasım: Şükran Günü (Kasım ayının 4. perşembesi)

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Denver İçin Faydalı Bilgiler

Tüm acil durumlar için: 911