Colorado Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Denver, Güney Platte Nehri ve Cherry Deresi’nin kavşağında yer alır. Rocky Dağları’nın eteklerinde yer alan kent deniz seviyesinden 1636 metre yüksektedir. Denver’in diğer adı “Mile High City”dir. Şehir adını Colorado’nun bazı bölgelerini içine alan Kansas Bölgesi’nin valisi James W. Denver’dan almıştır. Buraya ilk yerleşimler 1858 yılında Cherry Deresi’nin kıyılarında altın keşfine çıkan maden avcıları tarafından yapılmıştır. 1870’lerde ve 1880’lerde altın ve gümüş madenlerinin bulunması bu büyüyen şehre refah getirmiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgede askerî üslerin kurulması hızlı bir büyümeyi de beraberinde getirmiştir.

Bugün, Denver önemli bir ticari, endüstriyel ve ulaşım merkezidir. Kentin ekonomisi telekomünikasyon ve biyomedikal teknoloji endüstrilerinin yanı sıra madencilik, inşaat, gayrimenkul ve turizm tarafından desteklenmektedir. Denver, bir ABD darphanesine, Çevre Koruma Ajansı’na, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi gibi çok sayıda federal kuruma ev sahipliği yapmaktadır. 1995 yılında açılan Denver Uluslararası Havalimanı, Kuzey Amerika’nın en büyük havalimanıdır. Şehir merkezi nüfusu 600 bin civarında olan Denver’ın metropol bölge nüfusu 2 milyondan fazladır. Ülkenin en kalabalık yirminci şehridir.

Kurak bir iklime sahip olan Denver, yıl boyunca güneş gören bir kenttir. Yağışların nadiren görüldüğü kent iklimi ve coğrafyasıyla birçok spora elverişlidir. Çeşitli spor takımlarına ev sahipliği yapan Denver’da ABD’nin dört büyük sporuna ait takımlar bulunmaktadır. Ulusal Futbol Ligi’nde mücadele eden Denver Broncos, NBA takımlarından Denver Nuggets, MLS Ligi’nde rekabet eden Colorado Rapids bunlardan bazılarıdır.

Rekreasyon ve park alanlarıyla dikkat çeken Denver’da yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Şehrin dört bir yanındaki mini parklardan 314 dönümlük City Park’a kadar 200’den fazla yeşil park alanına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, yerleşik halkın rahatlamak ve dinlenmek için gidebildiği 29 adet rekreasyon merkezine sahiptir.

Bir Orta Amerika kentine göre iyi bir turizm etkinliğine sahip olan Denver’da gezilip görülecek çok sayıda tarihî ve doğal güzellik bulunmaktadır. Botanik bahçelerden müzelere, şarap fabrikalarından hareketli kent meydanlarına mutlaka gezmeniz gereken yerleri yazımızın sonraki bölümlerinde bulabilirsiniz. Denver’da çok sayıda açık hava aktivitesi de bulunmaktadır. Dağcılığa ilgi duyanların katılabileceği Denver Climbing Company ve bisikletseverlerin kaçırmak istemeyeceği Mile High Bike Tours gibi çok sayıda etkinliği burada bulabilirsiniz. AVA Rafting & Zipline ile nehir raftingi de yapabilirsiniz.

Gelişen ekonomisi ve nüfusuyla birlikte Denver’da gece hayatı da eski sadeliğini geride bırakarak canlı bir atmosfere bürünmüştür. Kent, ziyaretçilerine birbirinden farklı konseptlere sahip bölge ve mekânları sayesinde eşsiz deneyimler sunmaktadır. Burada voleybol oynayarak bira içebileceğiniz mekânların yanı sıra Latin dans performanslarının yapıldığı neşeli kulüpler de bulabilirsiniz. Renkli festival yaşamıyla da dikkat çeken Denver’ın en ünlü festivalleri arasında Denver Summery Brew Fest, Urban Market ve 16th Street Fair gösterilebilir. Denver’ın mutfağı da eğlence yaşamı gibi çok çeşitlidir. Genellikle Meksika mutfağına ait yemeklerin etkisini gösterdiği Denver’da Güney Amerika’ya ait birçok lezzeti tadabilirsiniz. Meksika hamburgeri ve burrito’nun yanı sıra Venezuela lezzeti olan quiero arepas mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerin başında geliyor. Aynı zamanda İspanyolların meşhur tatlısı churro da Denver’daki meşhur yiyeceklerdendir.

Bir turist için alışveriş olmazsa olmazdır. Eğer Denver’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız zengin alışveriş yaşamının sizi tatmin edeceğinden şüpheniz olmasın. Colorado kültürüne ait sembolik hediyelik eşyaların yanı sıra eski ve yeni tarzda kıyafetleri bulabileceğiniz sayısız mağazaya sahiptir. Denver Union Station, 16th Street Mall ve Larimer Square gibi bölgelerde zevkinize uygun ürünleri arayabilirsiniz.

Büyüyen demir yolu ağı ve geniş otobüs filosuyla şehir içi ulaşımda hem ziyaretçilerinin hem de yerleşik halkının isteklerine cevap veren Denver’da bir yerden bir yere gitmek için pek zahmete girmeyeceksiniz. 125’ten fazla otobüs güzergâhının bulunduğu kentte Denver Union Station ve Central Business District gibi önemli merkezlere giden demir yolu sistemleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda Amerika’nın önde gelen bisiklet dostu şehirlerinden biridir. ABD’deki bisiklet paylaşım sistemini uygulayan ilk kent olan Denver’da 80’den fazla bisiklet kiralama noktası bulunmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:
 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı