İstanbul'a Nasıl Gidilir?

İstanbul’a Türkiye’nin tüm havalimanlarından uçuş seferleri ve tüm otobüs terminallerinden otobüs seferleri ve tüm tren garlarından tren seferleri mevcuttur. Aynı şekilde dünyanın önde gelen tüm büyükşehirlerinde karşılıklı olarak doğrudan uçuş seferleri vardır. İstanbul'a hava yolu ile ulaşım için yurt içi ve yurt dışı seferlerle 2 havalimanı aracılığı ile sağlanmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanı 2017 yılında ulaştığı 1 yıllık 31.316.109 toplam yolcu sayısı, Atatürk Havalimanı ise aynı yıl ulaştığı 63,7 milyon yolcu sayısıyla en çok kullanılan ulaşım yoludur. Atatürk Havalimanı günde 1.500 uçak iniş kalkışı ile oldukça yoğun kullanılan bir ulaşım hub'ı olup şehir merkezine ulaşım açısından en kolay yerde bulunmaktadır. Yerli yabancı pek çok havayolu firmasına ait uçuşlar her iki havalimanından da yapılabilmektedir. İstanbul'da inşası başlayan 3. havalimanı ise çok daha fazla kapasiteye sahip olup aynı anda 3 uçağın inebileceği bir sahaya sahip olması planlanmaktadır. Yıllık yaklaşık 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşması düşünülen bu havalimanının açılış tarihi ekim 2018 olarak tahmin edilmektedir.

Havalimanları dışında şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı, uzun yıllar boyunca İstanbul'a ulaşımın başlıca noktasıydı. Tarihî otogar günümüzde halen hizmet vermektedir. 1994'ten beri Bayrampaşa'da bulunan otogar, 200'den fazla otobüs firması, 168 peronu, 11 bin metrekarelik alanı ile günde 50 bin bilet keserek son hız yolcu taşımaya devam ediyor. Esenler otogarı dışında Alibeyköy Cep Otogarı ve Harem uzun yıllar boyunca hizmet veren diğer büyük otogarlardır. Günümüzde Alibeyköy otogarı yenilenerek genişletilmiş ancak Harem otogarının yavaş yavaş kullanımı azaltılmıştır. Anadolu yakasında pek çok özel firmanın kendi cep otogarları da bulunmaktadır.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün gerçekleştirilen tren seferleri.Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri yapan hızlı trenler İstanbul'a ulaşmanın belki de en nostaljik ve eğlenceli yolu. Adapazarı'ndan kalkan Ada Ekspresi günde 4 sefer yaparken, Ankara'ya 7, Konya'ya ise 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı Pendik'te bulunmaktadır. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve tren yoluyla sınırlı değil. Çünkü İstanbul denizler ile çevrili bir şehir. İDO ve BUDO seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşım hem çok kolay hem de çok uygundur. Bandırma, Yalova, Bursa, Avşa, Marmara Adası'ndan kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Ambarlı, Armutlu, Kadıköy limanlarına günlük sefer düzenliyorlar. Ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi aracınızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.