Lugano Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lugano-switzerland.jpg

Lugano, güney İsviçre’de yer alan İtalyan kantonunda bulunan bir kenttir. İsviçre’nin en büyük dokuzuncu şehri olan Lugano ayrıca İtalya sınırları dışında yer alıp da en çok İtalyanca konuşan kişi nüfusuna sahip kenttir. Şehir, Lugano Gölü’nün etrafına kurulmuştur, şehrin etrafını Lugano Prealpleri denilen sıradağlar çevrelemektedir. Ilık yazları ve sıklıkla ünlü akınına uğramasıyla meşhur olan kente “İşviçre’nin Monte Carlosu” lakabı takılmıştır.

Ilıman bir iklime sahip olan Lugano palmiye ağaçlarıyla çevrelenmiş geniş bulvarları, muhteşem bir göl ve dağ manzarasıyla çok tercih edilen bir destinasyondur. Ayrıca pek çok açık ve kapalı alan aktivitesine sahip olan şehir, konumu itibariyle çevredeki pek çok şehri gezmek için de kullanılabilecek bir duraktır. Comove Varese gibi İtalyan şehirlerine yarım saat mesafededir.

Lugano ile İlgili

Lugano Nerededir?

Lugano, güney İsviçre’de yer alan İtalyan kantonunda bulunan bir kenttir. Şehir, Lugano Gölü’nün etrafına kurulmuştur, şehrin etrafını Lugano Prealpleri denilen sıradağlar çevrelemektedir.

Lugano’ya Nasıl Gidilir?

Lugano’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Fakat başkent Bern’denaktarmalı olarak kente ulaşım imkânı vardır. Ayrıca İtalya, Almanya ve Fransa gibi pek çok Avrupa ülkesinden de kente aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Daha nostaljik bir alternatif peşinde olanlar Lugano’ya Zürih, Basel ya da Milano üzerinden trenle yolculuğu da tercih edebilir.

Lugano’ya Ne Zaman Gidilir?

Subtropikal iklime sahip olan Lugano’da kışlar nispeten ılık, yazlar ise sıcak ve yağışlı geçer. En yağışlı ay Mayıs’tır. Yıl boyunca sıcaklıklar 0 ila 27 derece arasında değişir. Lugano’ya gitmek için en ideal dönem yaz aylarıdır.

Lugano’da Nerede Kalmalı?

Şehirde lüks otelden, hostele kadar pek çok konaklama seçeneği vardır. Yaz için rezervasyonunuzu çok önceden yapmanız gerekmektedir. Onun dışındaki dönemde uçaktan indiğiniz gibi gittiğiniz ilk otelde yer bulmanız olasıdır. Otellerin çoğu kış mevsiminde kısmen kapatmaktadır.

Lugano Otelleri

İsviçre’nin en büyük ve önemli şehirlerinden biri olan Lugano, Ticino bölgesinde bulunur. Lugano Gölü’nün kıyısında, eşsiz manzarasıyla dikkat çeken şehirde birbirinden güzel parkları, galerileri, katedrali, kiliseleri ve mimari eserleri ziyaret edebilirsiniz. Tüm Lugano manzarasını izleyebileceğiniz Monte San Salvatore’ye çıkmayı da sakın unutmayın! Aynı zamanda Lugano’da birbirinden güzel İsviçre ve İtalyan lezzetlerini denemelisiniz.

Devamını Oku

Lugano’da Gezilecek Yerler

Göl kenarındaki muhteşem konumuyla ziyaretçilerine daha en başta güzel bir manzara sunan Lugano şehrinde göl ve dağ manzarasının keyfini çıkarabilir, mimarisiyle dikkat çeken caddelerinde dolaşabilir, müzelerini gezebilirsiniz.

Lugano’da görülecek diğer yerler: Lungolago, Museo del Cioccolato Alprose, Piazza della Riforma, Museo d’Arte, Monte San Salvatore, Galleria Gottardo.

Devamını Oku

Lugano'da Şehir İçi Ulaşım 

9_7-monte-bre-funicolare.jpg

Lugano şehri yürüyerek gezebilmek için çok uygundur. Küçük ve tuval gibi güzel bir şehir olduğu için mümkün mertebe yürüyerek gezmenizde fayda vardır. Kentte bazı yollar araç trafiğine kapalıdır. Göl kıyısından yükselen tepeler bir hayli dik olduğu için buraları füniküler kullanarak çıkmanızı tavsiye ederiz. Şehirde taksi bulunmaktadır ancak fiyat tarifeleri çoğu yere kıyasla astronomik bir farkla pahalıdır.

Lugano Mutfağı

İsviçre mutfağı çok yönlüdür. Fondü, raklet veya rösti gibi bazı yemekler ülke genelinde kullanılsa da, her bölgenin, yörenin iklimine ve kültürel farklılıklarına göre değişik türleri gelişmiştir. Geleneksel İsviçre mutfağı diğer Avrupa ülkelerinin mutfaklarına da benzer, Gruyeres ve Emmental vadilerinde tamamen yöresel olan süt ürünleri peynirler bulunur. Bu tür mutfak ürünleri İsviçre'nin batısında oldukça fazla türde bulunur. Çikolata, 18. yüzyıldan beri İsviçre'de özenle üretilir. 19. yüzyılın sonlarında temperleme gibi birçok teknolojik tekniğin gelişmesi ile İsviçre çikolatasının kalitesi artmış ve dünya çapında oldukça büyük bir ün kazanmıştır.

Ayrıca Daniel Peter tarafından 1875 yılında çok büyük bir atılım yapılarak sütlü çikolata icat edildi. Dünya çapında İsviçre en çok çikolata tüketen ülkedir. İsviçre'de en ünlü alkollü içecek şaraptır. İsviçre toprak, hava, rakım ve ışık zenginliği sebebi ile üzüm çeşitliliğinde oldukça zengindir. İsviçre şarabı, beyaz şaraplar özellikle Valais ve Vaud şarapları, Cenevre ve Lugano’nun da içinde olduğu Ticino'da üretilmektedir. İsviçre üzüm bağları, Roma döneminden beri dünya çapında ünlüdür. En yaygın çeşitleri Chasselas (Valais Fendant olarak da adlandırılır) ve Pinot Noir'dir. Merlot, Ticino'da üretilen en ünlü çeşitlerdendir. Lugano, İtalya’ya yakın bir şehir olduğundan haliyle İtalyan mutfağından da fazlasıyla etkilenmiştir. Dolayısıyla buradaki İsviçre yemeklerinin çoğunda İtalyan dokunuşları görülür.

Popüler restoranlar

Arte al Lago, Cyrano, Ristorante Santabbondio, Al Lido, Al Portone, Grand Cafe Al Port.

Bahşiş

İsviçre’deki restoranların servis ücretini hesaba eklemesi 1970’lerden bu yana devlet tarafından desteklenmektedir. Bu sebeple bahşiş bırakmanız mecburi değildir.

Lugano’da Alışveriş

Ünlülerin uğrak noktası olan Lugano’da pek çok yüksek modaevinin mağazası vardır. Klasik İsviçre markaları da kolayca bulunabilir. Şehrin alışveriş merkezi Via Nassa Caddesi’dir. İsviçre’den getirebileceğiniz başlıca hediye elbette meşhur İsviçre çikolatasıdır. Bunun dışında başta “emmantel” olmak üzere pek çok peynir çeşidi bulunan ülkeden peynir de getirmek isteyebilirsiniz.

Lugano Gece Hayatı

Lugano’da yaşayanlar ya da gelen turistler özellikle yaz akşamlarında göl kenarında yürüyüp beğendikleri kafe ya da bara oturarak manzaranın keyfini çıkarırlar. Ama eğer geç saatlerde bir club’a gitmek isterseniz Nix, Tito’s Place ya da Privilege, önerilen mekânlar olacaktır.

Lugano Festivaller

Lugano Festivali (Nisan-Mayıs)

Caz Festivali (Temmuz)

Longlake Festivali (Temmuz-Ağustos)

Lugano Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Cumhuriyet günü (1 Mart)

Saint Joseph Günü (19 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa'nın göğe yükselişi

Hamsin Yortusu

Katolik yortusu

Petrus & Pavlus (29 Haziran)

İsviçre Ulusal Günü (1 Ağustos)

Meryem'in göğe kabulü

Azizler Günü (1 Kasım)

Meryem'in günahsız gebeliği (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Lugano İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Lugano Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lugano’ya gidebilmesi için vize almaları gerekmektedir.

Lugano Türkiye Dış Temsilcilikleri

BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: LOMBACHWEG 33 3006 BERNE

Telefon: SANTRAL: 00 41 31 359 70 70

Faks: 00 41 31 352 88 19

[email protected]

http://bern.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İSVİÇRE, LİECHTENSTEİN

Lugano Para Birimi

İsviçre sınırları içerisinde yer alan Lugano’nun para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 TL yaklaşık 0,32 İsviçre Frangı’dır.

Lugano Resmi Dili

İsviçre sınırları içinde yer alan Lugano’nun resmi dilleri Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça’dır. Ancak İtalya sınırındaki şehirde en çok İtalyanca konuşulmaktadır.

Lugano Saat Farkı

Lugano (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Lugano Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type J / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3.3oC
  • Şub 4.5oC
  • Mar 8.3oC
  • Nis 11.4oC
  • May 15.7oC
  • Haz 19.6oC
  • Tem 22.1oC
  • Agu 21.5oC
  • Eyl 17.5oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7.9oC
  • Ara 4.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 71,500 / Dil: Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün