Luganville Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Luganville, yaklaşık 16 bin kişinin yaşamakta olduğu bir Vanuatu şehridir. Ülkenin en büyük ikinci şehri olmasının yanı sıra ticari işletmelerin de yoğun bulunduğu bir yerdir. Şehrin ana caddesi, turistik butiklerin, büyük mağazaların ve pazarların yer aldığı noktadır. Su altı dalışı için popüler bir yer olan Luganville, Espiritu Santo adasını keşfetmek üzere bir üs olarak değerlendirilmektedir. Sahil şeridine paralel uzun bir yol, şehir boyunca uzanmaktadır. Kanalın karşısındaki Aore Adası’nın manzarası, Luganville’in dikkat çeken bir görsel unsurudur. Şehirde hoş kafeler, barlar ve çok sayıda konaklama imkânı bulunmaktadır. Çeşitli bir nüfus yapısına sahip Luganville’de, yerli Ni-Vanuatu halkının yanı sıra Çin ve Avrupa kökenli insanlar da yaşamaktadır.

Vanuatu’nun en işlek limanlarından biri olan Luganville, özellikle kopra ve kakao nakliyatı için önemli bir istasyondur. Aore Adası’nın arkasındaki Segond Kanalı, şehre oldukça güzel korunaklı bir liman sunmaktadır. Taşımacılık olanaklarının son derece geliştiği Luganville’de çok sayıda taksi, otobüs ve toplu taşıma olanakları mevcuttur.

1942 yılında batmış olan SS President Coolidge adlı gemi, Luganville’in başlıca çekim unsurudur. Birçok dalışçı, bu batığı incelemek üzere Luganville’e gelmektedir. Şehirde bulunan yerel dalış dükkânları ziyaretçi çekmektedir. Luganville, tarihten gelen dikkat çeken öğeleri, doğal manzarası ve yerel kültürü ile görülmeye değer unsurlara sahip bir şehirdir. Ziyaretçiler, şehir merkezinde gezmek üzere birçok yer bulabilmektedir.


Luganville Nerededir?

Luganville, Okyanusya kıtasında, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesi olan Vanuatu Cumhuriyeti’nde yer almaktadır. Etkileyici Segond Kanalı’na yaklaşık 1 kilometre mesafededir. Şehir, Vanuatu’nun kuzey adalarında yaşayan insanlar tarafından Santo olarak adlandırılmaktadır.


Luganville’e Nasıl Gidilir?

Santa Pekoa Havalimanı, Vanuatu’nun ikinci uluslararası havalimanıdır. Buradan, Avustralya’nın Brisbane şehri ile haftalık direkt uçuş bağlantısı bulunmaktadır. Havalimanından kimi otellerin transfer hizmeti bulunmaktadır. Havalimanından diğer ulaşım vasıtaları arasında ise taksi ve otobüs mevcuttur.
Bir diğer ulaşım seçeneği ise teknedir. Vanuatu Feribotu, Büyük Sista, Vila ve Santo arasında hizmet vermektedir. Vila ve Luganville arasındaki deniz yolculuğu yaklaşık 24 saat sürmektedir.

Luganville’de Görülecek Yerler

Luganville’den yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan Milenyum Mağarası, 25 metre genişliğe ve 50 metre yüksekliğe sahiptir. Zorlu bir yürüyüşle ormanın içinden ve bambu köprülerden geçilerek ulaşılan büyük mağaraya rehberli turlar düzenlenmektedir. Bambu malzemeden yapılmış bir merdiven kullanılarak inilen mağarada kayalık bir havuzdan ve küçük yarasaların arasından geçilmektedir. Çevredeki şahane yağmur ormanları, inanılmaz yüksek kayalıklardaki şelaleler ve buz gibi sular görülmeye değerdir.

Şimdi mercanla kaplanmış olan, yüzlerce ton Amerika Birleşik Devletleri askeri teçhizatının bulunduğu yer, Milyon Dolar Noktası olarak adlandırılmaktadır. Bir kilometre boyunca sahile yayılan metal nesneler, dalış turları yaparak izlenebilmektedir. 

Havalimanına yakın bir konumda bulunan Leweton Kültür Köyü, su müziği yapan kadınları dinlemek üzere ziyaret edilebilir. Ayrıca Banks Adası’nın kültürü de keşfedilebilir.

Luganville pazarı, her yerden gelmiş köylülerin ürünlerini sattığı yerdir. Sarakata Köprüsü’nün yanında yer alan pazarda Santo halkının köy bahçelerinden getirdiği taze yerel sebzeler, meyveler ve diğer çeşitli ürünler bulunmaktadır.

Havalimanı ve şehir arasındaki yol üstünde bulunan şifalı su ise yaydığı söylentilere göre hastalıkları iyileştirmektedir. Bu sebeple şifalı suya birçok ziyaretçi akın etmiştir. Kanser ve diğer rahatsızlara çare bulmak üzere yüzlerce kişiyi çeken şifalı su kaynağına şüpheyle bakılsa da sahip olduğu atmosferden dolayı görmeye değer sayılabilmektedir.

Luganville’den ücretsiz feribotlarla ulaşım sağlanan, Segond Kanalı’nın karşısındaki Aero Adası, kısa gezintiler yapmak ve tesiste vakit geçirmek üzere de ziyaret edilebilmektedir. Adada düzenli taşımacılık faaliyetleri gerçekleştirilmediği için orada bulunma süresi sınırlı tutulmaktadır. Adada cazip konaklama seçenekleri, hoş kafeler ve barlar, çok sayıda dalış operatörleri ve ayrıca takılmak için birçok seçenek bulunmaktadır.

Havalimanına yakın bir konumda bulunan, Luganville’in küçük bir köyü olan Ransuck Kültür Köyü, güzel yeşilliklerin bulunduğu ve el işi yerel ürünlerin üretildiği bir yer olduğundan görülmeye değer bir atmosfere ve öğelere sahiptir. Luganville’de tarihi bir yapı olan Çelik Deniz Duvarları, II. Dünya Savaşı zamanından kalan bir duvardır. Aynı yaşantının ürünü olan oluklu demirden çelik baraka da Luganville’deki geçmişin izlerinden biridir.

http://looppacificassets.s3.amazonaws.com/styles/no_watermark/s3/thumbnails/image/electricity_prices_in_luganville_expected_to_increase_by_6.14.jpg?itok=mq-u49Ou
https://australiaqst.files.wordpress.com/2014/02/20140216-img_3412.jpg
https://vanuatu.com.au/wp-content/uploads/2015/03/nanda-blue-hole-jackies-1.jpg

 

Luganville ile İlgili

Luganville Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 25oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa