Google+

Arama formu

Luksor

Luksor’da gece hayatı öncelikle otellerde başlıyor. Çoğu otelde akşam...
Devamı oku
Luksor’da Batı’ya özgü lüks alışveriş merkezleri ya da mağazaları mevcut...
Devamı oku
West Bank Maratonu (Ocak-Şubat) Luksor Afrika Filmleri Festivali (...
Devamı oku
Mısırlı Hristiyanlar için Noel Günü (7 Ocak) Devrim Günü (25 Ocak)...
Devamı oku
Mısır’ın güneyinde yer alan Luksor şehri, Nil Nehri kıyılarına...
Devamı oku
Acil yardım: 123 Yangın: 180 Polis: 122
Devamı oku
Mısır’ın güneyinde yer alan Luksor şehri, Nil Nehri kıyılarına...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Mısır sınırları içerisinde yer alan Luksor şehrinin para birimi Mısır...
Devamı oku
Luksor’un resmi dili, Mısır’ın ülke genelinde olduğu gibi Arapça’dır....
Devamı oku
Mısır’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO-...
Devamı oku
Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Luksor,...
Devamı oku
Luksor’da uluslararası çalışan bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den...
Devamı oku
Turistlerin sevdiği bir şehir olduğundan Luksor’da otel seçeneği oldukça...
Devamı oku
Luksor’da ulaşım için turistlerin en çok tercih ettiği yollardan biri...
Devamı oku
Afrika’ya ve tabii ki Mısır’a hayat veren kaynak muhakkak Nil Nehri....
Devamı oku
Tıpkı Mısır’ın genel mutfak alışkanlıklarında olduğu gibi, Luksor’da...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EGP = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 14℃
Şub 16℃
Mar 20℃
Nis 26℃
May 30℃
Haz 32℃
Tem 32℃
Ağu 32℃
Eyl 30℃
Eki 27℃
Kas 20℃
Ara 16℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 506,588 / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Lirası (EGP) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Luksor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mısır’ın güneyinde yer alan Luksor şehri, Nil Nehri kıyılarına kurulmuştur. El-Uksur bölgesinin de başkentidir. Antik Mısır kenti olan Thebes Harabeleri’nin üzerine kurulu olduğundan şehir, “dünyanın en büyük açık hava müzesi” olarak anılmaktadır. 416 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde çoğu Nil Nehri’ne bakan kısımda bulunan onlarca tapınak, tarihi eser ya da anıt yer almaktadır. Bu sayede şehri her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Bu durum, şehir ekonomisinin de en önemli kaynağını oluşturmaktadır.

Çoğu turistin ilk durağı olan Karnak Tapınakları, piramitlerden sonra Mısır’da en çok ziyaret edilen bölgedir. Dev sütunlar arasındaki büyüleyici atmosfer görülmeye değerdir. Sütunlar üzerindeki kazıntılar ve figürler, firavunluk dönemine özgü etkileyici bir görünüme sahiptir. Bunun gibi devasa, ihtişamlı ve etkileyici diğer yerler arasında Luksor Tapınağı, Hatshepsut Tapınağı, Krallar ve Kraliçeler Vadisi vardır. Şehirde hepsine ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor. Ama bu eserler o kadar büyük ki, Luksor gezisini kısa süreli tutmamak gerekiyor.

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Luksor, dünyanın en sıcak ülkelerinden biridir. En yüksek sıcaklık ortalaması 40 derecedir. Bu sıcaklıklar özellikle haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere yaz aylarında görülmektedir. Bu dönemde en düşük sıcaklık ortalaması ise 22 derecedir. Yılın en soğuk ayı olan ocakta en düşün sıcaklık ortalaması 5 dereceyi bulabilmektedir. En yüksek ise 22 derece olmaktadır. Çoğu Mısır şehrinde olduğu gibi Luksor’da gündüz ve gece sıcaklıkları arasında çok büyük farklar olabilmektedir. Bu farkların kimi zaman 16 derece kadar olduğu görülmektedir.

 

Luksor’da Gezilecek Yerler

Afrika’ya ve tabii ki Mısır’a hayat veren kaynak muhakkak Nil Nehri. Nil nehri kıyılarına kurulmuş tarihi açıdan en önemli ikinci şehir ise Luksor. Mısır’ın tatil kenti olan Hurgada’dan alacağınız turlarla Luksor’u günübirlik ziyaret etmek düşüncesindeyseniz, tekrar düşünün deriz çünkü bu şehirde görülmesi gereken pek çok güzellik var.

Karnak Tapınakları

Karnak Tapınakları

Luksor’a gelindiğinde ilk durak elbette Karnak Tapınakları. Gerçekten harikulade bir yer. Burayı görmeyi uzun zamandır hayal ediyor olsanız bile gördüğümüzde bir hayli şaşıracaksınız. Çünkü asla hayalleriniz buranın gerçek ihtişamını kapsamaya yetmeyecek.

Piramitlerden sonra Mısır’da en çok ziyaret edilen bölgesi olmayı fazlasıyla hak ettiğine bir kere daha ikna olacaksınız. Dev sütunlar arasındaki ambiyans yaşanılması gerekenlerden ve fotoğraf çekimi için çok özel bir yer ayrıca.

Sütunlar üzerindeki kazıntılar ve figürler tam firavunluk dönemine özgü etkileyici bir görünüme sahip. Geçmişinin bu kadar eski olduğunu düşünürsek mükemmel bir şekilde korunmuş diyebiliriz. Tabii mesele sadece mükemmel bir şekilde korunmuş olması değil. Daha ziyade mükemmel bir şekilde yapılmış olması.

Evet, bu tapınakların yapımında mükemmel bir işçilik ve müteahhitlik söz konusu. Özellikle de yapıldığı dönemi düşünürseniz. Burada uzun uzun kalmak hatta sütunların dibinde uzanıp kitap okumak, ufak bir piknik yapmak ve bu sanki başka bir evrendeymişsiniz hissini veren yapıdan hiç uzaklaşmamak isteyeceksiniz. Ancak bilin ki yalnız değilsiniz. Özellikle de şehri yüksek sezonda geziyorsanız sıcak ve kalabalık ise haddinden fazla olacak. Dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak bilinen Karnak Tapınakları’ndan sonra Nil Nehri’nde tekne gezintisi yaparak bu tarihi atmosferi ruhunuzda daha çok hissedebilirsiniz.

Luksor şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Meena Rooms, Amon Apartments güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Nile Youth Hostel, Marhaba Guest House, Angel Eyes House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz waytocheaptrips, M/S Liberty - 04 & 07 Nights each Monday from Luxor - 03 Nights each Friday from Aswan, Dahabyia Queen Tyi II gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz El Mesala Hotel, Grand Hotel, West Side of luxor tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Luksor aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Krallar ve Kraliçeler Vadileri

Krallar ve Kraliçeler Vadileri

Uzak bir vadi içerisinde dağların içlerine kadar hatta daha da derinlere inilerek Mısır firavun, kral ve kraliçelerinin mezarları yer alıyor bu vadide. Konumu tahmin edilmesi zor bir yer aslında.

Firavunların mumyalanmış halde bulunan mezar ve lahitlerinde, kralların özel eşyaları da mevcut. Mezarlık içerisinde rengarenk boyanmış figürler ve yazıtlar her tarafta yer alıyor. Tabii ki bu canlı resimler dekor amacı ile yapılmış değil. Hepsinde bir betimleme, ölüm ve ölümsüzlük ile ilgili yazılar, tanrılara yazılmış dualar ve büyüler yer almakta.

Bunları görmek için derinlere daha da derinlere giriyorsunuz. Etkilenmemek ise mümkün değil. Ünlü çocuk kral olan Tutankhamun’un mezarı da burada bulunanlardan. 1922 yılına kadar toplam 62 adet mezar bulunmuş ancak hala gizemini korumakta. En son 2005 yılında çocuk kral Tutankhamun’un mezarının az ilerisinde bir mezar daha bulunmuş.

Hala burası yeni keşiflere açık olarak bekliyor aslında. Elbette çok kalabalık gruplar halinde ve rehber eşliğinde geziliyor Krallar Vadisi muhteşem ötesi muhteşem bir turist çekim noktası. Anlatılmaz yaşanır denir ya işte tam o cinsten.

Hatşepsut Tapınağı

Hatşepsut Tapınağı

Kraliçe Hatşepsut Tapınağı dış görünümü ve bulunduğu konum itibari ile dikkat çeken çok özel tapınaklardan bir tanesi. Bu kadar yıl önce bunları nasıl yapmışlar, sorusunu sormaktan çoktan sıkılmış olacaksınız belki Luksor gezinizde ama bu noktaya geldiğinizde bu soru sürekli kafanızda dönüp duracak, diyebiliriz.

Bu kadar mı mükemmel olur bir şey anlam vermekte zorlanacaksınız. Çok çarpıcı bir mimari yapıya sahip olan tapınağın mimari yapısının Anıtkabir’e ilham olduğuna dair iddialar vardır. Ancak ne kesin bir doğrulama ne de kesin bir yalanlama söz konusudur bu konuda.

Bu arada Kraliçe Hatşepsut, adı tarih kayıtlarına geçen ilk kadın firavundur. Kral gibi giyinmeyi tercih etmiş ve hepimizin biyografilerde hatırladığı gibi takma sakal kullanmıştır. Bir hayli ilginç olan bu Mısır gelenek ve fikirleri sizi bu muhteşem şehrin büyüsünün içinde iyice kaybolmaya sürükleyecek. Bu arada bu şehirde zaman bir hayli hızlı geçer.

Dolayısıyla bu büyülenmişliğin etkisiyle kendinizi başka evrenlere ışınlanmış ve yine ışınlanarak seyahat edebilecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Ancak bu şehirde gezilecek çok şey var. Hava kararmadan çok hızlı ilerlemek gerekmekte çünkü gece gündüz sıcaklık farkları da bir hayli fazla.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Luksor Nerededir?

Mısır’ın güneyinde yer alan Luksor şehri, Nil Nehri kıyılarına kurulmuştur.

Luksor’a Ne Zaman Gidilir?

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Luksor, dünyanın en sıcak ülkelerinden biridir. En yüksek sıcaklık ortalaması 40 derecedir. Bu sıcaklıklar özellikle haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere yaz aylarında görülmektedir. Bu dönemde en düşük sıcaklık ortalaması ise 22 derecedir. Yılın en soğuk ayı olan ocakta en düşün sıcaklık ortalaması 5 dereceyi bulabilmektedir. En yüksek ise 22 derece olmaktadır. Çoğu Mısır şehrinde olduğu gibi Luksor’da gündüz ve gece sıcaklıkları arasında çok büyük farklar olabilmektedir. Bu farkların kimi zaman 16 derece kadar olduğu görülmektedir.

Luksor’a Nasıl Gidilir?

Luksor’da uluslararası çalışan bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den direkt uçuş mümkün olmasa da, Londra, Kahire, Amsterdam, Doha, Frankfurt ya da Münih gibi merkezlerden uçmak mümkündür.

Luksor şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Luksor’da Nerede Kalmalı?

Turistlerin sevdiği bir şehir olduğundan Luksor’da otel seçeneği oldukça fazladır. 5 yıldızlılardan pansiyonlara ve hatta kamp alanlarına kadar her türlü zevke ve bütçeye uygun otel seçeneği mevcuttur. Özellikle en çok seçenek East Bank’ta yer alırken, tapınaklara yakın konaklamak isteyenler West Bank Bölgesi’ni tercih etmelidir.

Luksor pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Luksor Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Luksor Otelleri
En Uygun Fiyatlı Luksor Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Luksor Otelleri
Luksor Ev Kiralama

Luksor İçi Ulaşım

5380063_orig.jpg

Luksor’da ulaşım için turistlerin en çok tercih ettiği yollardan biri bisiklet kiralamak. Özellikle havanın çok sıcak olmadığı günlerde şehri bisikletle gezmek keyif veriyor. Pek çok yerde bisiklet kiralanabilecek dükkanlar görmek mümkün.

Yerel halkın ulaşım için en çok tercih yöntem ise minibüsler. Çünkü en ucuz ulaşım şekli bu. Şehirde bolca taksi de mevcut. Bir diğer güzel yöntem ise şehir içinde karşılaşacağınız faytonları kullanmak olabilir.

Luksor Mutfağı

Tıpkı Mısır’ın genel mutfak alışkanlıklarında olduğu gibi, Luksor’da yiyeceğiniz yemekler de sebze ağırlıklı olacak. Hatta bu özelliği tatlılarda bile hissedeceksiniz. Ama tabii ki çok güzel et yemekleri de mevcut.

Yemekler genellikle pide ve meze çeşitleriyle başlamaktadır. Mezeler genellikle tek tabakta servis edilmektedir. Ve her masanın olmazsa olmazı yoğurt ve peynirdir. Mezeler arasında baharat ve kişnişle kızartılan köfte çeşidi, yaprak sarması, bir sebze turşusu türü olan “makallal”, maydanoz, nane, soğan, domates ve bulgurla hazırlanan “tabule”, patlıcan, sarımsak ve limon suyu ile hazırlanan baba gannuş yer almaktadır.

Çorba tüketmeyi çok severler. Her yerde mercimek çorbası bulmak mümkündür. Etli sebze çorbası türü olan “melukya” da sıkça tercih edilir. En çok tercih edilen yerel lezzet; pirinç, mercimek ve makarna ile hazırlanan “koshari”dir. “Ta’meyya” olarak da adlandırılan ve Türkiye’de aşina olduğumuz bir tür nohut yemeği olan falafelin orijinalini de burada yemek mümkündür. “Fuul” her öğünde sevilen bir bezelye yemeğidir. Et açısından bakıldığında ise alışık olduğumuz döner ve kebap çeşitlerini her yerde bulmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Sofra, Jamboree Restaurant, Salahadeen, Jewel of The Nile, New Mish Mish, La Mama, Memnon, Amoun Restaurant, Kebabgy, 1886 Restaurant, Abu Ashraf, Lotus, Aux Trois Chacals.

Bahşiş

Mısır restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Luksor Gece Hayatı

Luksor’da gece hayatı öncelikle otellerde başlıyor. Çoğu otelde akşam saatlerinde turistlerin keyifli vakit geçirmesi için canlı müzik yapılıyor. Sokaklardaysa gece hayatı anlayışında disko ya da gece kulübünden ziyade bar kültürü üzerine kurulu. Ancak bu mekanların pek çoğunda da canlı müzik yapılıyor. JJ’s Bar Karnak, bunlar arasında en popüler olanı. Bunun dışında Kings Head, Nile Curise Ship, Galabiya, Karnak Temple, Sobek ya da Golden Palace Bar da tercih edilebilecek diğer mekanlar arasında.

Luksor Festivaller

West Bank Maratonu (Ocak-Şubat)

Luksor Afrika Filmleri Festivali (Şubat)

Luksor Bahar Festivali (Nisan)

Abu El Haggag Moulid (Ramazan ayı öncesi)

Opet Festival (Ekim)

Pharaonic Evlilik Festivali (Ekim)

Luksor’da Alışveriş

Luksor’da Batı’ya özgü lüks alışveriş merkezleri ya da mağazaları mevcut değil. Daha çok açık pazar yerlerinde yerel halkın yöresel ürünler sattığını göreceksiniz. Bu ürünler arasında oymacılık ve döküm ile yapılan Tanrı, kral ya da kraliçe heykel ya da bibloları, papirüs kağıdına çizimler mevcut. Ayrıca piramit ya da sfenks bibloları olduğu gibi, yöresel desenlerle süslenmiş yastık kılıfları, kilimler ve örtüler de yer alıyor.

Abd-El-Hameed Taha’da yer alan alışveriş alanı en çok tercih edilenlerden biri. Ayrıca Luksor Tapınağı yakınlarındaki pazar yeri de çok popüler. Alışveriş yapacak olmasanız da, içlerinde dolaşmak çok keyif verici olacaktır. Unutmayın, Luksor’da ya da Mısır genelinde alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yapmalısınız.

Luksor Saat Farkı

Mısır’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Mısır’da saat 16.00 iken, Türkiye’de saat 17.00’dır.

Luksor Para Birimi

Mısır sınırları içerisinde yer alan Luksor şehrinin para birimi Mısır Lirası’dır. 1 TL yaklaşık 3 Mısır Lirası’na denk gelir.

Luksor Resmi Dili

Luksor’un resmi dili, Mısır’ın ülke genelinde olduğu gibi Arapça’dır. Ancak Mısır Arapçası, Sa’idi Arapçası, Sudan Arapçası, Domari, Nobiin ya da Beja gibi alt diller de duyulmaktadır.

Türkiye Luksor Dış Temsilcilikleri

KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO- EGYPT

Telefon: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410

Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)

embassy.cairo@mfa.gov.tr

http://kahire.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Mısır

Luksor Resmi Tatiller

Mısırlı Hristiyanlar için Noel Günü (7 Ocak)

Devrim Günü (25 Ocak)

Sina Özgürlük Günü (25 Nisan)

Mısırlı Hristiyanlar için Paskalya (1 Mayıs)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bahar Festivali (2 Mayıs)

30 Haziran Ayaklanması

Ramazan Bayramı (3 gün)

23 Temmuz Devrim Günü

Kurban Bayramı (4 gün)

Aşure Günü

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Luksor İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 123

Yangın: 180

Polis: 122

Luksor Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır’a girmek için vize alması gerekmektedir. 20 yaş altı veya 45 yaş üstü kişiler için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulamasının, 2013 yılından itibaren geçerliliği kalmamıştır.

Mısır Vizesi

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, umuma mahsus pasaport sahibi iseler vizeye başvurmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 gün süresince olmak üzere vizeden muaftırlar. Kısa süreli vize başvuruları, Türkiye’deki Mısır dış temsilciliklerine ve vize merkezlerine yapılabilir. Ayrıca Mısır’daki kapı vizesi uygulaması 2013 yılından itibaren geçerliliğini yitirmiştir.