Luksor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mısır’ın güneyinde yer alan Luksor şehri, Nil Nehri kıyılarına kurulmuştur. El-Uksur bölgesinin de başkentidir. Antik Mısır kenti olan Thebes Harabeleri’nin üzerine kurulu olduğundan şehir, “dünyanın en büyük açık hava müzesi” olarak anılmaktadır. 416 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde çoğu Nil Nehri’ne bakan kısımda bulunan onlarca tapınak, tarihi eser ya da anıt yer almaktadır. Bu sayede şehri her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Bu durum, şehir ekonomisinin de en önemli kaynağını oluşturmaktadır.

Çoğu turistin ilk durağı olan Karnak Tapınakları, piramitlerden sonra Mısır’da en çok ziyaret edilen bölgedir. Dev sütunlar arasındaki büyüleyici atmosfer görülmeye değerdir. Sütunlar üzerindeki kazıntılar ve figürler, firavunluk dönemine özgü etkileyici bir görünüme sahiptir. Bunun gibi devasa, ihtişamlı ve etkileyici diğer yerler arasında Luksor Tapınağı, Hatshepsut Tapınağı, Krallar ve Kraliçeler Vadisi vardır. Şehirde hepsine ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor. Ama bu eserler o kadar büyük ki, Luksor gezisini kısa süreli tutmamak gerekiyor.

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Luksor, dünyanın en sıcak ülkelerinden biridir. En yüksek sıcaklık ortalaması 40 derecedir. Bu sıcaklıklar özellikle haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere yaz aylarında görülmektedir. Bu dönemde en düşük sıcaklık ortalaması ise 22 derecedir. Yılın en soğuk ayı olan ocakta en düşün sıcaklık ortalaması 5 dereceyi bulabilmektedir. En yüksek ise 22 derece olmaktadır. Çoğu Mısır şehrinde olduğu gibi Luksor’da gündüz ve gece sıcaklıkları arasında çok büyük farklar olabilmektedir. Bu farkların kimi zaman 16 derece kadar olduğu görülmektedir.

 

Luksor ile İlgili

Luksor Nerededir?

Mısır’ın güneyinde yer alan Luksor şehri, Nil Nehri kıyılarına kurulmuştur.

Luksor’a Nasıl Gidilir?

Luksor’da uluslararası çalışan bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den direkt uçuş mümkün olmasa da, Londra, Kahire, Amsterdam, Doha, Frankfurt ya da Münih gibi merkezlerden uçmak mümkündür.

Luksor’a Ne Zaman Gidilir?

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Luksor, dünyanın en sıcak ülkelerinden biridir. En yüksek sıcaklık ortalaması 40 derecedir. Bu sıcaklıklar özellikle haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere yaz aylarında görülmektedir. Bu dönemde en düşük sıcaklık ortalaması ise 22 derecedir. Yılın en soğuk ayı olan ocakta en düşün sıcaklık ortalaması 5 dereceyi bulabilmektedir. En yüksek ise 22 derece olmaktadır. Çoğu Mısır şehrinde olduğu gibi Luksor’da gündüz ve gece sıcaklıkları arasında çok büyük farklar olabilmektedir. Bu farkların kimi zaman 16 derece kadar olduğu görülmektedir.

Luksor’da Nerede Kalmalı?

Turistlerin sevdiği bir şehir olduğundan Luksor’da otel seçeneği oldukça fazladır. 5 yıldızlılardan pansiyonlara ve hatta kamp alanlarına kadar her türlü zevke ve bütçeye uygun otel seçeneği mevcuttur. Özellikle en çok seçenek East Bank’ta yer alırken, tapınaklara yakın konaklamak isteyenler West Bank Bölgesi’ni tercih etmelidir.

Luksor’da Gezilecek Yerler

Afrika’ya ve tabii ki Mısır’a hayat veren kaynak muhakkak Nil Nehri. Nil nehri kıyılarına kurulmuş tarihi açıdan en önemli ikinci şehir ise Luksor. Mısır’ın tatil kenti olan Hurgada’dan alacağınız turlarla Luksor’u günübirlik ziyaret etmek düşüncesindeyseniz, tekrar düşünün deriz çünkü bu şehirde görülmesi gereken pek çok güzellik var.

Devamını Oku

Luksor İçi Ulaşım

5380063_orig.jpg

Luksor’da ulaşım için turistlerin en çok tercih ettiği yollardan biri bisiklet kiralamak. Özellikle havanın çok sıcak olmadığı günlerde şehri bisikletle gezmek keyif veriyor. Pek çok yerde bisiklet kiralanabilecek dükkanlar görmek mümkün.

Yerel halkın ulaşım için en çok tercih yöntem ise minibüsler. Çünkü en ucuz ulaşım şekli bu. Şehirde bolca taksi de mevcut. Bir diğer güzel yöntem ise şehir içinde karşılaşacağınız faytonları kullanmak olabilir.

Luksor Mutfağı

Tıpkı Mısır’ın genel mutfak alışkanlıklarında olduğu gibi, Luksor’da yiyeceğiniz yemekler de sebze ağırlıklı olacak. Hatta bu özelliği tatlılarda bile hissedeceksiniz. Ama tabii ki çok güzel et yemekleri de mevcut.

Yemekler genellikle pide ve meze çeşitleriyle başlamaktadır. Mezeler genellikle tek tabakta servis edilmektedir. Ve her masanın olmazsa olmazı yoğurt ve peynirdir. Mezeler arasında baharat ve kişnişle kızartılan köfte çeşidi, yaprak sarması, bir sebze turşusu türü olan “makallal”, maydanoz, nane, soğan, domates ve bulgurla hazırlanan “tabule”, patlıcan, sarımsak ve limon suyu ile hazırlanan baba gannuş yer almaktadır.

Çorba tüketmeyi çok severler. Her yerde mercimek çorbası bulmak mümkündür. Etli sebze çorbası türü olan “melukya” da sıkça tercih edilir. En çok tercih edilen yerel lezzet; pirinç, mercimek ve makarna ile hazırlanan “koshari”dir. “Ta’meyya” olarak da adlandırılan ve Türkiye’de aşina olduğumuz bir tür nohut yemeği olan falafelin orijinalini de burada yemek mümkündür. “Fuul” her öğünde sevilen bir bezelye yemeğidir. Et açısından bakıldığında ise alışık olduğumuz döner ve kebap çeşitlerini her yerde bulmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Sofra, Jamboree Restaurant, Salahadeen, Jewel of The Nile, New Mish Mish, La Mama, Memnon, Amoun Restaurant, Kebabgy, 1886 Restaurant, Abu Ashraf, Lotus, Aux Trois Chacals.

Bahşiş

Mısır restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Luksor’da Alışveriş

Luksor’da Batı’ya özgü lüks alışveriş merkezleri ya da mağazaları mevcut değil. Daha çok açık pazar yerlerinde yerel halkın yöresel ürünler sattığını göreceksiniz. Bu ürünler arasında oymacılık ve döküm ile yapılan Tanrı, kral ya da kraliçe heykel ya da bibloları, papirüs kağıdına çizimler mevcut. Ayrıca piramit ya da sfenks bibloları olduğu gibi, yöresel desenlerle süslenmiş yastık kılıfları, kilimler ve örtüler de yer alıyor.

Abd-El-Hameed Taha’da yer alan alışveriş alanı en çok tercih edilenlerden biri. Ayrıca Luksor Tapınağı yakınlarındaki pazar yeri de çok popüler. Alışveriş yapacak olmasanız da, içlerinde dolaşmak çok keyif verici olacaktır. Unutmayın, Luksor’da ya da Mısır genelinde alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yapmalısınız.

Luksor Gece Hayatı

Luksor’da gece hayatı öncelikle otellerde başlıyor. Çoğu otelde akşam saatlerinde turistlerin keyifli vakit geçirmesi için canlı müzik yapılıyor. Sokaklardaysa gece hayatı anlayışında disko ya da gece kulübünden ziyade bar kültürü üzerine kurulu. Ancak bu mekanların pek çoğunda da canlı müzik yapılıyor. JJ’s Bar Karnak, bunlar arasında en popüler olanı. Bunun dışında Kings Head, Nile Curise Ship, Galabiya, Karnak Temple, Sobek ya da Golden Palace Bar da tercih edilebilecek diğer mekanlar arasında.

Luksor Festivaller

West Bank Maratonu (Ocak-Şubat)

Luksor Afrika Filmleri Festivali (Şubat)

Luksor Bahar Festivali (Nisan)

Abu El Haggag Moulid (Ramazan ayı öncesi)

Opet Festival (Ekim)

Pharaonic Evlilik Festivali (Ekim)

Luksor Resmi Tatiller

Mısırlı Hristiyanlar için Noel Günü (7 Ocak)

Devrim Günü (25 Ocak)

Sina Özgürlük Günü (25 Nisan)

Mısırlı Hristiyanlar için Paskalya (1 Mayıs)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bahar Festivali (2 Mayıs)

30 Haziran Ayaklanması

Ramazan Bayramı (3 gün)

23 Temmuz Devrim Günü

Kurban Bayramı (4 gün)

Aşure Günü

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Luksor İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 123

Yangın: 180

Polis: 122

Luksor Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır’a girmek için vize alması gerekmektedir. 20 yaş altı veya 45 yaş üstü kişiler için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulamasının, 2013 yılından itibaren geçerliliği kalmamıştır.

Türkiye Luksor Dış Temsilcilikleri

KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO- EGYPT

Telefon: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410

Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)

[email protected]

http://kahire.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Mısır

Luksor Para Birimi

Mısır sınırları içerisinde yer alan Luksor şehrinin para birimi Mısır Lirası’dır. 1 TL yaklaşık 3 Mısır Lirası’na denk gelir.

Luksor Resmi Dili

Luksor’un resmi dili, Mısır’ın ülke genelinde olduğu gibi Arapça’dır. Ancak Mısır Arapçası, Sa’idi Arapçası, Sudan Arapçası, Domari, Nobiin ya da Beja gibi alt diller de duyulmaktadır.

Luksor Saat Farkı

Mısır’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Mısır’da saat 16.00 iken, Türkiye’de saat 17.00’dır.

Luksor Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 16oC
  • Mar 20oC
  • Nis 26oC
  • May 30oC
  • Haz 32oC
  • Tem 32oC
  • Agu 32oC
  • Eyl 30oC
  • Eki 27oC
  • Kas 20oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa

Nüfus: 506,588 / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Lirası (EGP) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün