maggi-goreng-al-madinah1.jpg

Arap geleneksel mutfağının pek çok lezzetini tatma imkânını sunan Medine’ye gittiğinizde yöresel lezzetlerin yanı sıra Hint, Pakistan ve Bangladeş mutfaklarının kendine has lezzetlerini deneme imkânı da bulabilirsiniz. Medine’ye gittiğinizde karşınıza en çok çıkacak yemekler kuzu çevirme, ‘taamiya’ adını verdikleri sebzeli sandviçler, kendi yöntemleriyle pişirdikleri bezelye ve Medine mutfağına özgü ‘tameez’ ekmeğidir.

Popüler restoranlar

Al Baik: Suudi Arabistan’ın en büyük fast food zincirlerinden olan Al Baik’e Medine’de çokça rastlayacaksınız. Servis süresinin yaklaşık 30 dakika civarında olduğu restoran zincirinin menüsünde tavuk kızartması ve farklı soslar kullanılarak hazırlanan karides büyük yer tutuyor.

Tabaq Restoran: Pakistan mutfağından lezzetler sunan Tabaq Restoran’ın menüsünde köri soslu yemekler fazlasıyla yer tutuyor.

Al Yaseerah Restoran: Medine’nin ne büyük restoranlarından biri olan Al Yaseerah Peygamber Camii’sine 25 dakika mesafede şehrin kuzeyinde yer alıyor. Türk mutfağından lezzetleri de menüsünde bulunduran restoranda özellikle tahin ve pide çeşitlerini mutlaka deneyin. Kahvaltı servisinin de bulunduğu restoran özellikle ikindi namazı sonrası çok kalabalık oluyor, aklınızda olsun.

Bahşiş

Suudi Arabistan’da yüzde 10 oranında servis ücreti restoran ve otel faturalarında yer almaktadır. Ekstra servislerde ise yüzde 10 oranında bahşiş beklenebilir.