Google+

Sakız Adası

AVRUPAYunanistanSakız Adası
Sakız Adası - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon7.4℃
 • Şubweather-icon7.7℃
 • Marweather-icon9.7℃
 • Nisweather-icon13.6℃
 • Mayweather-icon18.4℃
 • Hazweather-icon23.6℃
 • Temweather-icon25.9℃
 • Ağuweather-icon25.2℃
 • Eylweather-icon21.5℃
 • Ekiweather-icon16.9℃
 • Kasweather-icon12.3℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus: 51,930  / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Yunanistan’ın, Türkiye’ye en yakın adalarından biri olan Sakız Adası, namı diğer Chios”, Ege Denizi’nde Çeşme’nin tam karşısında yer alır. 904 kilometrekarelik yüzölçümü ile en büyük beşinci Yunan adasıdır. Sakız Adası’na bağlı olan iki küçük ada daha vardır: Oinusses (Koyun) Adası ve Psara (Balık) Adası. Şehir merkezi olan Chios Town, Hora adıyla da anılır.

Dünya üzerinde sakız ağaçlarının yetiştiği ve damla sakızı üretiminin yapıldığı yegane yer olan Sakız Adası adını, ününü de borçlu olduğu bu ağaçlardan almaktadır. Adanın en büyük gelir kaynağı olan damla sakızını turunçgiller, zeytinyağı, uzo, vişne ve incir takip eder. Turizmin de bu gelirde hatırı sayılır bir yeri vardır zira bu büyük adanın dört bir yani birbirinden farklı güzellikte kumsallarla çevrilidir.

Tarih boyunca burada hüküm süren pek çok büyük uygarlıktan izler taşıyan Sakız Adası’nda görülmeye değer pek çok tarihi yapı ve müze vardır. Adanın özgün ortaçağ köyleri ise ziyaretçilere zamanı unutturacak güzelliktedir.

Neolitik Çağ’a kadar uzanan zengin tarihinin yanı sıra, doğal güzellikleri ve Yunan kültürü ile de hatırı sayılır bir üne sahip olan Sakız Adası’nda mutlaka görülmesi gereken pek çok adres vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Sakız Limanı, Sakız Adası Kalesi, Kampos, Arkeoloji Müzesi, Bizans Müzesi, Denizcilik Müzesi, Jüstinyen Müzesi, Tıp Müzesi, Agia Markella Manastırı, Olympi Mağarası, Agio Galas Mağarası, Heraklion Bahçeleri, Koyun Adası, Balık Adası.

Plajlar

9022 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Plajlar

Sakız Adası kıyılarında, deniz tatili için adaya gelen herkesi memnun edebilecek çeşitlilikte onlarca plaj vardır. Şehir merkezinden fazla uzaklaşmak istemeyenler Ormos tou Lo ve Tagma’yı tercih edebilir. Su sporlarına ilgisi olanlar Bella Vista ve Afanis Naftis’te rüzgar sörfü yapabilir. Efsanelere meraklı olanlar Homeros’un oturduğu öne sürülen taşın olduğu Daskalopetra (Öğreten Taş) Plajı’nda denizin keyfini çıkarabilir. Yossonas, Nágos ve Yalıskári plajları çakıl taşlı, Komi ise ince beyaz kumludur. Mavra Volia, adanın siyah kumlu tek plajıdır. Aileler için Karfas, gençler içinse Agia Fotiá ve Paralia ton Glaron biçilmiş kaftan. İçki ve eğlence arıyorsanız Limnia ve Managros plajlarına da bir göz atın. Kristal deniz ve beyaz kum sevenler kuzeydoğu kıyısındaki Elinta’dan ziyadesiyle memnun olacaktır.

-

Sakız Adası lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Homeric Poems, To Mastixi, Porta Di Marina. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Mastiha Villas, Chios Town Studios gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Chios Stone House, The Mastic Cottage, VH Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sakız Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Köyler

9122 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Köyler

Adanın güneyindeki bereketli topraklar, dünyada yalnızca burada yetişen sakız ağaçlarına ve ortaçağda inşa edilen 24 tarihi sakız köyüne ev sahipliği yapıyor. Zarif mimarileri ve eşsiz dekoratif unsurları ile hayranlık yaratan bu köylerin en büyüğü Pyrgi Köyü’dür. Bu köyün en büyük özelliği, “çizik” anlamına gelen “ksista” denen bir yöntem kullanılarak geometrik şekillerle süslenen bina duvarlarıdır. Pyrgi’nin güneyinde bir diğer ortaçağ köyü olan Mestá yer alır. Köyün yalnızca bir çıkış kapısı vardır ve evler çok yakın inşa edilmiştir. Mestá’yı ziyaret ettiğinizde, yerel şarap “mestoutsiko” ve incir rakısı “souma”yı denemeyi unutmayın. Sakız Adası’nda ziyaret edebileceğiniz diğer köyler şöyle: Olympi, Armolia, Anavatos, Volissos, Kardamyla, Kallimasia.

-

Nea Moni Manastırı

5522 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Nea Moni Manastırı

Sakız Adası’nın mozaikleri ile ünlü tarihi Nea Moni Manastırı, 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Yunanistan’daki en önemli Bizans eserlerinden biri olan Nea Moni Manastırı, uluslararası önemi sebebiyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sakız Adası, Ege Denizi’nde bulunan bir Yunan Adasıdır. Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan ada, Türkiye kıyılarına yalnızca 8 kilometre uzaklıktadır. Kuzeyinde Midilli, kuzeybatısında Psara (Balık) Adası, batısında ve güneyinde Ege Denizi, doğusunda İzmir, kuzeydoğusunda ise Samos Adası vardır.

Geolocation

Sakız Adası’nda Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Ortalama sıcaklıklar yaz aylarında 27 derece, kış aylarında ise 11 derecedir. Yıl boyunca güneşli gün sayısı fazladır ancak Ekim ayı ile mart ayı arasında yağış olasılığı yüksektir. Yıl boyunca, ekseriyetle kuzeyden ve güneybatıdan esen rüzgârların etkisindedir.

Sakız Adası’nın en popüler olduğu dönem yaz mevsimidir. Deniz tatili için adayı tercih edenler ortamı da hareketlendirir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 40 dereceyi bulur. Kimine bunaltıcı gelen yaz sıcaklarını tercih etmezseniz, ilkbahar ve sonbahar aylarında da adayı ziyaret edebilirsiniz.

Sakız Adası’na ulaşımda denizyolu ve havayolu tercih edebilirsiniz. 

Sakız adası'na Türkiye'den ulaşmanın en kolay yolu Çeşme’den adaya feribotla geçmek. Çeşme - Sakız adası arası yolculuk ise sadece 30 dakika. Bu nedenle Türkiye’den Sakız adası'na günübirlik ziyaretler oldukça yaygın. Özellikle 72 feribotla Türkiye’nin bir çok yerinde tarifeli yolcu taşımacılığı yapan Turyol'un 2016 itibariyle Çeşme-Sakız hattında faaliyet göstermeye başlaması Çeşme-Sakız arası seyahatleri daha da kolay hale getirdi. Çeşme-Sakız hattının en genç ve modern gemisine sahip olan Turyol'un bu hat için belirlediği ücretler de oldukça makul düzeyde. Çeşme - Sakız adası gidiş dönüş feribot bileti tüm liman vergileri dahil olmak üzere yetişkinler için 25€ , 0-6 yaş grubu için 2€,  6-12 yaş grubu içinse 15€ dur. Tarife ile ilgili daha detaylı bilgi almak için turyolonline.com'ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Sakız Adası’na Pire’den günde bir kez (yaz sezonunda günde iki kez) feribot kalkar. Yıl boyunca Samos ve Midilli’den de düzenli feribot seferleri bulunmaktadır.. 

Samos'a havayoluyla gitmek isterseniz, Uluslararası havayolu şirketlerinin Atina’dan her gün kalkan seferlerini değerlendirebilirsiniz. Rodos, Samos, Limnos gibi Yunan adalarından da Sakız Adası’na uçuşvardır. Yaz sezonunda haftada 2-3 kez Selanik ve Rodos’tan adaya seferler olur. Selanik – Sakız Adası seferlerini Astra Airlines düzenler.

Sakız Adası’nda 2, 3 ve 4 yıldızlı otellerde, butik otellerde, pansiyonlarda, apart otellerde ve kiralık dairelerde konaklayabilirsiniz. Tesislerin çoğu adanın merkezinde ve Kombos, Karfas, Vrontádos, Megás Limniónas, Paralia Agias Foteinis gibi yerlerde bulunmaktadır. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Sakız Adası onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Sakız Adası Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sakız Adası Otelleri

En Uygun Fiyatlı Sakız Adası Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Sakız Adası Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Sakız Adası Otelleri

Sakız Adası içi ulaşım otobüs ve taksiyle mümkündür. Belediye binasının önünden kalkan otobüslerle merkezi bölgelere ve adanın pek çok köyüne rahatlıkla ulaşılabilir. Havalimanında, şehir merkezinde ve limanda kolaylıkla bulabileceğiniz taksilerle ulaşım hem kolay hem de ucuzdur. Ancak uzun mesafeler için pazarlık etmeyi unutmayın.

En büyük Yunan adaları sıralamasında beşinci sırada bulunan Sakız Adası oldukça geniş olduğundan, adayı doyasıya gezmek için araç veya motosiklet kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Çok uzun mesafeler kat etmeyecekseniz, adada bisiklet kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Fish-Stew-with-onions.jpg

Sakız Adası’nda yemek kültürü genelde balık ve deniz ürünleri etrafında yoğunlaşmıştır. Taze balığın yanı sıra, Yunan mutfağının türlü örnekleri ve meşhur Yunan mezeleri her restoranda karşınıza çıkar. Fava, adaya özgü bir tarifle; bakla yerine sarı mercimekten veya bezelye-kapari karışımından yapılır. Fırında pişirilen bir sardalye olan “Bourtheto”, sakız köftesi, zeytinli kalamar, kalamar dolması ve ıspanaklı deniz tarağı adanın en meşhur yemeklerinden. Damla sakızlı tatlılar, “chian” adlı kaşık tatlısı ve incir rakısı “souma” da Sakız Adası’na özgü lezzetlerden.

Popüler restoranlar

Ouzeri Tzivaeri: Bir aile işletmesi olan tavernanın, mekâna adını veren tzivaeri (kabak) salatası ve Yunan peyniri, eğlencesi kadar ünlüdür. Ahtapot, kalamar ve karides ise deniz ürünleri arasından öne çıkanlar.

Hotzas Taverna: Makarnalarından tatlılarına kadar her şeyin el yapımı olduğu Hotzas Taverna, adanın en beğenilen mekânlarından biridir. Menüde çeşitli et yemeklerinin yanı sıra vejetaryenler için de pek çok seçenek var. Yoğurt ve roka ile servis edilen kuzu kebap denenebilir.

Diğer restoranlar: Taverna Fabrika, Meseonas, Kechibari Ouzerie, Pyrgos, Limani Meston, Ixthioskala, To Asteri, Bel Air, Taverna Porto Emborios.

Bahşiş

Sakız Adası restoranlarında ve tavernalarında bahşiş hesaba dâhil edilir. Buna rağmen burada adet, ayrıca hesabın %5’ini bahşiş olarak bırakmaktır.

Adanın, merkezinde ve genellikle Karfas sahilinde yoğunlaşan canlı gecelerinde; şık barlar, geleneksel tavernalar, onlarca kafe ve yalnızca yaz sezonunda açık olan birkaç gece kulübü var. Tavernalarda ve kimi restoranlarda uzo eşliğinde canlı müzik dinleyerek geleneksel bir Yunan gecesi geçirebileceğiniz gibi, geç saatlere kadar açık olan barlardan birinde rıhtım manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz.

Karavakia - Noel Baba Kayıkları Yarışı (Yılbaşı)

Roket Savaşı (Paskalya Bayramı)

Mostra Karnavalı (Karnaval ayının son Cuma günü)

Ağa Karnavalı (Temiz Pazartesi)

Geleneksel Panayırlar

IMG_4508-Small.jpg

Sakız Adası’na özgü bir ürün olan ve mastika adıyla satılan çeşitli damla sakızı ürünlerini adanın çeşitli noktalarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Sakız reçeli, sakızlı kahve, sakızlı kurabiye gibi ürünler çok rağbet görüyor. Sakız içeren kozmetik ürünleri bile var. Adanın merkezinde ve sahil bölgesinde pek çok dükkân ve mağaza bulunuyor. Buralarda takı, deri, antika ve çeşitli hediyelik eşyalar da mevcuttur. El işi ürünleri ve el yapımı çanak çömlek gibi otantik hatıralar için Mestáve Armolia köylerini ziyaret edebilirsiniz.

Sakız Adası (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Sakız Adası’nın para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,2867 Euro’dur.

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Sakız Adası’nın resmi dili Yunanca’dır. Sakız Adası’nda, Yunanistan’ın güneydoğu lehçesi de yaygın olarak kullanılır. Nüfusun büyük kısmı İngilizce de konuşur.

ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: VASSILEOS GHEORGIOU B'8 10674 ATHENS, GREECE

Telefon: 00 30 210 726 30 00

Faks: 00 30 210 722 95 97

embassy.athens@mfa.gov.tr

http://atina.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Yunanistan

RODOS BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: TURKISH CONSULATE GENERAL, IROON POLYTECHNIOU 10-12, 85100 RHODES

Telefon: 00 30 2241 023 3 62, 0030 22410 23595

Faks: 00 30 2241 027472

consulate.rhodes@mfa.gov.tr

http://rodos.bk.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: iMidilli (Lesvos), Limni(Limnos), Sakız (Chios), Sisam (Samos) ve Onikiada Rodos (Rhodes), Herke (Chalki), Piskopi (tilos), Sömbeki(Simi), İncirli (Nisiros) İstanköy (Kos,) Kilimli (Kalimnos), leros (Leros), Patmos(Patmos), Lipsi (Lipsos), Astimpalya(Astipalea), Kerpe(Karpathos), Meis(Kastellorizo), Kaşot (Kasos).

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Temiz Pazartesi

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kutsal Ruh Yortusu

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 199

Polis: 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sakız Adası’na gitmek için Yunanistan Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi alması gerekmektedir.