Google+

Arama formu

Sakız Adası

Sakız Adası Yunanistan’ın Ege Denizi’nde yer alan en güzel adalarından...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sakız Adası’na gitmek için...
Devamı oku
Yunanistan’ın, Türkiye’ye en yakın adalarından biri olan Sakız Adası...
Devamı oku
Sakız Adası’na ulaşımda denizyolu ve havayolu tercih edebilirsiniz.  Sakız...
Devamı oku
Sakız Adası, Ege Denizi’nde bulunan bir Yunan Adasıdır. Karaburun...
Devamı oku
Türkiye’den bakıldığında İzmir Çeşme’nin tam karşısına denk gelen, Ege...
Devamı oku
Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Sakız Adası’nın para birimi...
Devamı oku
Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Sakız Adası’nın resmi dili...
Devamı oku
Sakız Adası (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.
Devamı oku
ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: VASSILEOS GHEORGIOU B'8 10674 ATHENS,...
Devamı oku
Sakız Adası’nda Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar...
Devamı oku
Sakız Adası içi ulaşım otobüs ve taksiyle mümkündür. Belediye...
Devamı oku
Neolitik Çağ’a kadar uzanan zengin tarihinin yanı sıra, doğal...
Devamı oku
Sakız Adası’nda yemek kültürü genelde balık ve deniz ürünleri...
Devamı oku
Adanın, merkezinde ve genellikle Karfas sahilinde yoğunlaşan canlı...
Devamı oku
Sakız Adası’na özgü bir ürün olan ve mastika adıyla satılan çeşitli...
Devamı oku
Karavakia - Noel Baba Kayıkları Yarışı (Yılbaşı) Roket Savaşı (...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak) Temiz...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 199 Polis: 100
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7.4℃
Şub 7.7℃
Mar 9.7℃
Nis 13.6℃
May 18.4℃
Haz 23.6℃
Tem 25.9℃
Ağu 25.2℃
Eyl 21.5℃
Eki 16.9℃
Kas 12.3℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 51,930  / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Sakız Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yunanistan’ın, Türkiye’ye en yakın adalarından biri olan Sakız Adası, namı diğer Chios”, Ege Denizi’nde Çeşme’nin tam karşısında yer alır. 904 kilometrekarelik yüzölçümü ile en büyük beşinci Yunan adasıdır. Sakız Adası’na bağlı olan iki küçük ada daha vardır: Oinusses (Koyun) Adası ve Psara (Balık) Adası. Şehir merkezi olan Chios Town, Hora adıyla da anılır.

Dünya üzerinde sakız ağaçlarının yetiştiği ve damla sakızı üretiminin yapıldığı yegane yer olan Sakız Adası adını, ününü de borçlu olduğu bu ağaçlardan almaktadır. Adanın en büyük gelir kaynağı olan damla sakızını turunçgiller, zeytinyağı, uzo, vişne ve incir takip eder. Turizmin de bu gelirde hatırı sayılır bir yeri vardır zira bu büyük adanın dört bir yani birbirinden farklı güzellikte kumsallarla çevrilidir.

Tarih boyunca burada hüküm süren pek çok büyük uygarlıktan izler taşıyan Sakız Adası’nda görülmeye değer pek çok tarihi yapı ve müze vardır. Adanın özgün ortaçağ köyleri ise ziyaretçilere zamanı unutturacak güzelliktedir.

Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler

Neolitik Çağ’a kadar uzanan zengin tarihinin yanı sıra, doğal güzellikleri ve Yunan kültürü ile de hatırı sayılır bir üne sahip olan Sakız Adası’nda mutlaka görülmesi gereken pek çok adres vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Sakız Limanı, Sakız Adası Kalesi, Kampos, Arkeoloji Müzesi, Bizans Müzesi, Denizcilik Müzesi, Jüstinyen Müzesi, Tıp Müzesi, Agia Markella Manastırı, Olympi Mağarası, Agio Galas Mağarası, Heraklion Bahçeleri, Koyun Adası, Balık Adası.

Plajlar

Plajlar

Sakız Adası kıyılarında, deniz tatili için adaya gelen herkesi memnun edebilecek çeşitlilikte onlarca plaj vardır. Şehir merkezinden fazla uzaklaşmak istemeyenler Ormos tou Lo ve Tagma’yı tercih edebilir. Su sporlarına ilgisi olanlar Bella Vista ve Afanis Naftis’te rüzgar sörfü yapabilir. Efsanelere meraklı olanlar Homeros’un oturduğu öne sürülen taşın olduğu Daskalopetra (Öğreten Taş) Plajı’nda denizin keyfini çıkarabilir. Yossonas, Nágos ve Yalıskári plajları çakıl taşlı, Komi ise ince beyaz kumludur. Mavra Volia, adanın siyah kumlu tek plajıdır. Aileler için Karfas, gençler içinse Agia Fotiá ve Paralia ton Glaron biçilmiş kaftan. İçki ve eğlence arıyorsanız Limnia ve Managros plajlarına da bir göz atın. Kristal deniz ve beyaz kum sevenler kuzeydoğu kıyısındaki Elinta’dan ziyadesiyle memnun olacaktır.

Sakız Adası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Luxury appartment in Chios centre, Mastixi, Panoramic Loft. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Traditional Tower in the center of kalamoti, Chios Spitakia Cottages, Eden garden home @heart of Chios gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz HOME SWEET HOME, Chios City Inn, Mastic Point Studios tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sakız Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Köyler

Köyler

Adanın güneyindeki bereketli topraklar, dünyada yalnızca burada yetişen sakız ağaçlarına ve ortaçağda inşa edilen 24 tarihi sakız köyüne ev sahipliği yapıyor. Zarif mimarileri ve eşsiz dekoratif unsurları ile hayranlık yaratan bu köylerin en büyüğü Pyrgi Köyü’dür. Bu köyün en büyük özelliği, “çizik” anlamına gelen “ksista” denen bir yöntem kullanılarak geometrik şekillerle süslenen bina duvarlarıdır. Pyrgi’nin güneyinde bir diğer ortaçağ köyü olan Mestá yer alır. Köyün yalnızca bir çıkış kapısı vardır ve evler çok yakın inşa edilmiştir. Mestá’yı ziyaret ettiğinizde, yerel şarap “mestoutsiko” ve incir rakısı “souma”yı denemeyi unutmayın. Sakız Adası’nda ziyaret edebileceğiniz diğer köyler şöyle: Olympi, Armolia, Anavatos, Volissos, Kardamyla, Kallimasia.

Nea Moni Manastırı

Nea Moni Manastırı

Sakız Adası’nın mozaikleri ile ünlü tarihi Nea Moni Manastırı, 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Yunanistan’daki en önemli Bizans eserlerinden biri olan Nea Moni Manastırı, uluslararası önemi sebebiyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sakız Adası Nerededir?

Sakız Adası, Ege Denizi’nde bulunan bir Yunan Adasıdır. Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan ada, Türkiye kıyılarına yalnızca 8 kilometre uzaklıktadır. Kuzeyinde Midilli, kuzeybatısında Psara (Balık) Adası, batısında ve güneyinde Ege Denizi, doğusunda İzmir, kuzeydoğusunda ise Samos Adası vardır.

Sakız Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Sakız Adası’nda Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Ortalama sıcaklıklar yaz aylarında 27 derece, kış aylarında ise 11 derecedir. Yıl boyunca güneşli gün sayısı fazladır ancak Ekim ayı ile mart ayı arasında yağış olasılığı yüksektir. Yıl boyunca, ekseriyetle kuzeyden ve güneybatıdan esen rüzgârların etkisindedir.

Sakız Adası’nın en popüler olduğu dönem yaz mevsimidir. Deniz tatili için adayı tercih edenler ortamı da hareketlendirir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 40 dereceyi bulur. Kimine bunaltıcı gelen yaz sıcaklarını tercih etmezseniz, ilkbahar ve sonbahar aylarında da adayı ziyaret edebilirsiniz.

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Sakız Adası’na ulaşımda denizyolu ve havayolu tercih edebilirsiniz. 

Sakız adası'na Türkiye'den ulaşmanın en kolay yolu Çeşme’den adaya feribotla geçmek. Çeşme - Sakız adası arası yolculuk ise sadece 30 dakika. Bu nedenle Türkiye’den Sakız adası'na günübirlik ziyaretler oldukça yaygın. Özellikle 72 feribotla Türkiye’nin bir çok yerinde tarifeli yolcu taşımacılığı yapan Turyol'un 2016 itibariyle Çeşme-Sakız hattında faaliyet göstermeye başlaması Çeşme-Sakız arası seyahatleri daha da kolay hale getirdi. Çeşme-Sakız hattının en genç ve modern gemisine sahip olan Turyol'un bu hat için belirlediği ücretler de oldukça makul düzeyde. Çeşme - Sakız adası gidiş dönüş feribot bileti tüm liman vergileri dahil olmak üzere yetişkinler için 25€ , 0-6 yaş grubu için 2€,  6-12 yaş grubu içinse 15€ dur. Tarife ile ilgili daha detaylı bilgi almak için turyolonline.com'ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Sakız Adası’na Pire’den günde bir kez (yaz sezonunda günde iki kez) feribot kalkar. Yıl boyunca Samos ve Midilli’den de düzenli feribot seferleri bulunmaktadır.. 

Samos'a havayoluyla gitmek isterseniz, Uluslararası havayolu şirketlerinin Atina’dan her gün kalkan seferlerini değerlendirebilirsiniz. Rodos, Samos, Limnos gibi Yunan adalarından da Sakız Adası’na uçuşvardır. Yaz sezonunda haftada 2-3 kez Selanik ve Rodos’tan adaya seferler olur. Selanik – Sakız Adası seferlerini Astra Airlines düzenler.

Sakız Adası şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır?

Türkiye’den bakıldığında İzmir Çeşme’nin tam karşısına denk gelen, Ege Denizi’nin en güzel adalarından birisidir Sakız Adası. Chios olarak da anılan ada, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Beyaz evlerinin güzel mimarisi, temiz denizi ve doğal güzellikleri ile dört mevsim boyunca özellikle sakin bir tatil arayan turistlerin ilgisini çeker. Bu yoğun ilgiyi karşılıksız bırakmayan adada konaklama için pek çok seçenek de mevcuttur. 4 yıldızlı lüks otellerden apart dairelere kadar her türlü seçeneği bu adada bulmak mümkündür.


Sakız Adası’nda Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Sakız Adası otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Sakız Adası pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sakız Adası Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sakız Adası Otelleri
En Uygun Fiyatlı Sakız Adası Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Sakız Adası Otelleri

Sakız Adası Otelleri

Sakız Adası Yunanistan’ın Ege Denizi’nde yer alan en güzel adalarından bir tanesidir. Chios adıyla da anılan adayı, yakınlığından dolayı Türkiye kıyılarından Çeşme tarafından bakıldığında da görmek mümkündür. Mimarisi, doğal güzellikleri, denizi ve hareketli sosyal yaşamı ile öne çıkan Sakız Adası adını üzerinde çokça yetişen sakız ağacından alıyor. Hem yakınlığı hem de güzelliği ile Türklerin tatil için her mevsim tercih ettiği Sakız Adası’nda hem deniz hem de kültür tatili yapmak mümkün. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tarihî köyleri, sempatik sokakları, tarihî yapıları, güzel binaları, ilgi çekici koyları ve temiz denizi burada tatil yapma isteğini artıran başlıca özelliklerinden. Özellikle tatilde sakinliği arayanlar Sakız Adası’nı mutlaka tercih etmeli.


Sakız Adası Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Sakız Adası otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Sakız Adası İçi Ulaşım

Sakız Adası içi ulaşım otobüs ve taksiyle mümkündür. Belediye binasının önünden kalkan otobüslerle merkezi bölgelere ve adanın pek çok köyüne rahatlıkla ulaşılabilir. Havalimanında, şehir merkezinde ve limanda kolaylıkla bulabileceğiniz taksilerle ulaşım hem kolay hem de ucuzdur. Ancak uzun mesafeler için pazarlık etmeyi unutmayın.

En büyük Yunan adaları sıralamasında beşinci sırada bulunan Sakız Adası oldukça geniş olduğundan, adayı doyasıya gezmek için araç veya motosiklet kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Çok uzun mesafeler kat etmeyecekseniz, adada bisiklet kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Sakız Adası Mutfağı

Fish-Stew-with-onions.jpg

Sakız Adası’nda yemek kültürü genelde balık ve deniz ürünleri etrafında yoğunlaşmıştır. Taze balığın yanı sıra, Yunan mutfağının türlü örnekleri ve meşhur Yunan mezeleri her restoranda karşınıza çıkar. Fava, adaya özgü bir tarifle; bakla yerine sarı mercimekten veya bezelye-kapari karışımından yapılır. Fırında pişirilen bir sardalye olan “Bourtheto”, sakız köftesi, zeytinli kalamar, kalamar dolması ve ıspanaklı deniz tarağı adanın en meşhur yemeklerinden. Damla sakızlı tatlılar, “chian” adlı kaşık tatlısı ve incir rakısı “souma” da Sakız Adası’na özgü lezzetlerden.

Popüler restoranlar

Ouzeri Tzivaeri: Bir aile işletmesi olan tavernanın, mekâna adını veren tzivaeri (kabak) salatası ve Yunan peyniri, eğlencesi kadar ünlüdür. Ahtapot, kalamar ve karides ise deniz ürünleri arasından öne çıkanlar.

Hotzas Taverna: Makarnalarından tatlılarına kadar her şeyin el yapımı olduğu Hotzas Taverna, adanın en beğenilen mekânlarından biridir. Menüde çeşitli et yemeklerinin yanı sıra vejetaryenler için de pek çok seçenek var. Yoğurt ve roka ile servis edilen kuzu kebap denenebilir.

Diğer restoranlar: Taverna Fabrika, Meseonas, Kechibari Ouzerie, Pyrgos, Limani Meston, Ixthioskala, To Asteri, Bel Air, Taverna Porto Emborios.

Bahşiş

Sakız Adası restoranlarında ve tavernalarında bahşiş hesaba dâhil edilir. Buna rağmen burada adet, ayrıca hesabın %5’ini bahşiş olarak bırakmaktır.

Sakız Adası Gece Hayatı

Adanın, merkezinde ve genellikle Karfas sahilinde yoğunlaşan canlı gecelerinde; şık barlar, geleneksel tavernalar, onlarca kafe ve yalnızca yaz sezonunda açık olan birkaç gece kulübü var. Tavernalarda ve kimi restoranlarda uzo eşliğinde canlı müzik dinleyerek geleneksel bir Yunan gecesi geçirebileceğiniz gibi, geç saatlere kadar açık olan barlardan birinde rıhtım manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz.

Sakız Adası Festivaller

Karavakia - Noel Baba Kayıkları Yarışı (Yılbaşı)

Roket Savaşı (Paskalya Bayramı)

Mostra Karnavalı (Karnaval ayının son Cuma günü)

Ağa Karnavalı (Temiz Pazartesi)

Geleneksel Panayırlar

Sakız Adası’nda Alışveriş

IMG_4508-Small.jpg

Sakız Adası’na özgü bir ürün olan ve mastika adıyla satılan çeşitli damla sakızı ürünlerini adanın çeşitli noktalarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Sakız reçeli, sakızlı kahve, sakızlı kurabiye gibi ürünler çok rağbet görüyor. Sakız içeren kozmetik ürünleri bile var. Adanın merkezinde ve sahil bölgesinde pek çok dükkân ve mağaza bulunuyor. Buralarda takı, deri, antika ve çeşitli hediyelik eşyalar da mevcuttur. El işi ürünleri ve el yapımı çanak çömlek gibi otantik hatıralar için Mestáve Armolia köylerini ziyaret edebilirsiniz.

Sakız Adası Saat Farkı

Sakız Adası (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Sakız Adası Para Birimi

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Sakız Adası’nın para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,2867 Euro’dur.

Sakız Adası Resmi Dili

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Sakız Adası’nın resmi dili Yunanca’dır. Sakız Adası’nda, Yunanistan’ın güneydoğu lehçesi de yaygın olarak kullanılır. Nüfusun büyük kısmı İngilizce de konuşur.

Sakız Adası Türkiye Temsilciliği

ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: VASSILEOS GHEORGIOU B'8 10674 ATHENS, GREECE

Telefon: 00 30 210 726 30 00

Faks: 00 30 210 722 95 97

embassy.athens@mfa.gov.tr

http://atina.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Yunanistan

RODOS BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: TURKISH CONSULATE GENERAL, IROON POLYTECHNIOU 10-12, 85100 RHODES

Telefon: 00 30 2241 023 3 62, 0030 22410 23595

Faks: 00 30 2241 027472

consulate.rhodes@mfa.gov.tr

http://rodos.bk.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: iMidilli (Lesvos), Limni(Limnos), Sakız (Chios), Sisam (Samos) ve Onikiada Rodos (Rhodes), Herke (Chalki), Piskopi (tilos), Sömbeki(Simi), İncirli (Nisiros) İstanköy (Kos,) Kilimli (Kalimnos), leros (Leros), Patmos(Patmos), Lipsi (Lipsos), Astimpalya(Astipalea), Kerpe(Karpathos), Meis(Kastellorizo), Kaşot (Kasos).

Sakız Adası Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Temiz Pazartesi

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kutsal Ruh Yortusu

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sakız Adası İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 199

Polis: 100

Sakız Adası Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sakız Adası’na gitmek için Yunanistan Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi alması gerekmektedir.