Niş’te Festivaller

Nisville Uluslararası Caz Festivali her Ağustos'ta Kalenin Yaz Sahnesinde düzenlenmektedir. Çok sayıda uluslararası katılımcıyla, yirmi yıldır şehrin ticari markası olmuş ve son yıllarda özellikle öne çıkmıştır. (Http://www.nisville.com/)

Nis Choral Festival, iki yılda bir (Temmuz ayında) Yaz Sahnesinde düzenlenen uluslararası bir koro müziği festivalidir.

Nis Oyunculuk Festivali, bir zamanlar eski Yugoslavya'daki (şimdiki Hırvatistan olan Pula festivaliyle birlikte) en büyük film festivali olan ve bugün artan uluslararası üne sahip uluslararası bir film oyunculuk festivalidir. Geleneksel olarak her yıl Ağustos ayının son haftasında düzenlenir. (http://www.fsnis.org.yu/ - Sırpça)

Nimus sonbaharın sonlarında (Ekim-Kasım) düzenlenen bir klasik müzik festivalidir. Nis, aynı zamanda Sırbistan'ın bu bölgesinde, büyüyen Sanat Akademisi ve ülkedeki ikinci büyüklükteki Filarmoni Orkestrası ile birlikte klasik müzik merkezi konumundadır. Klasik Müzik Festivali Senfoni Orkestrası binasında ve Ulusal Tiyatro binasında konserler, oda, senfonik müzik ve opera gösterileri içermektedir. (http://www.nimusfest.com/, Sırpça)

Uluslararası Nisomnia Popüler Müzik Festivali ise eylül ayında düzenlenmektedir.