Novi Sad Mutfağı

Restoranlarda da porsiyonlar oldukça büyük. Örneğin 3 kişiyseniz, 2 kişilik yemek sipariş etmeniz yeterli olacaktır.

Yüksek kalorili ve et ile süt ağırlıklı yemekler tüketiliyor Sırbistan’da. Batı Avrupa’dakinden farklı olarak Sırp mutfağında domuz eti olduğu kadar dana, koyun ve keçi eti de kullanılıyor. Siparişlerinizde koyun eti için “ovçetina”, dana eti için “teletina” ve keçi eti içinse “kozje meso ” demeniz yeterli. Çevapçiçiolarak bilinen çevapi, tanıdığımız bir lezzet. İnegöl köfteye benziyor ancak farkı köftelerin ve porsiyonların büyüklüğü... Piljeskavica, Sırplara özel bir hamburger türü. Büfelerden fast food tarzı ekmek arası piljeskavica aldığınızda içine istediğiniz salata ve mezelerden ücretsiz olarak ekletebilirsiniz. Yine tanıdık bir lezzet olan sarma da Sırbistan’da sıkça tüketilen bir yemek. Lahana yaprağıyla hazırlanan sarma kıymalı yapılıyor.

Nehir kıyısındaki restoranlarda “riblja” adlı balık çorbası türlerini ve “riblji paprikaş” adlı balık güveci çeşitlerini deneyebilirsiniz. Tatlı olaraksa “krofne” adlı jöle, marmelat, reçel veya çikolata ile doldurulmuş tatlı çörek denenebilir.

Popüler restoranlar

Kukuriku, Restoran Lipa, Fish i Zelenis, Lazina Basta.

Bahşiş

Sırbistan restoranlarında bahşiş bırakmak bir zorunluluk değildir. Ama hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.