Google+

Arama formu

Yangon

Myanmar’daki Yangon bölgesinin başkenti olan Yangon şehri, ülkenin...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yangon’a gidebilmesi için Shengen...
Devamı oku
Myanmar sınırları içerisinde yer alan Yangon’un para birimi Myanmar...
Devamı oku
Myanmar sınırları içinde yer alan Yangon’un resmi dili Birmanca’dır....
Devamı oku
Yangon (GMT +6.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 satt 30 dakika zaman...
Devamı oku
NEPİDO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: No.19 (AB), Kan Yeik Thar Street,...
Devamı oku
Yangona’da tropikal iklim hakimdir. Mayıs ayındna ekime kadar uzun bir...
Devamı oku
Yangon’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Şehir merkezine 30...
Devamı oku
Yangon’da otel fiyatları bölgedeki diğer ülkelere göre biraz daha yüksek...
Devamı oku
Yangon şehrinde turistik gezinti yaparken yürümeyi tercih...
Devamı oku
Yangon şehri Myanmar'ın eski başkenti olmakla birlikte hala ülkenin...
Devamı oku
Genel anlamda Çin ve Hint mutfağının etkileri görülür Myanmar mutfağında...
Devamı oku
Batı ülkeleriyle karşılaştırıldığında Yangon’da standartlar biraz düşük...
Devamı oku
Her ne kadar Myanmar ve Yangon’da pek çok yerde ATM olsa da, pek çok...
Devamı oku
Shwedagon Pagoda Festivali (Tabaung Dolunayı zamanı) Panguni Utram (...
Devamı oku
Bağımsızlık Günü (4 Ocak) Kayin Yeni Yılı Birleşme Günü (12 Şubat...
Devamı oku
Yangon, diğer adıyla Rangoon, Myanmar’ın eski başkenti, Yangon...
Devamı oku
Acil yardım: 192 Yangın: 191 Polis: 199
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MMK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 27℃
Mar 29℃
Nis 31℃
May 29℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 28℃
Kas 27℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 7,360,703 / Dil: Birmanca / Para Birimi: Myanmar Kyatı (MMK) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Yangon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yangon-info.jpg

Yangon, diğer adıyla Rangoon, Myanmar’ın eski başkenti, Yangon bölgesinin ise başkentidir. 7 milyonu aşan nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Her ne kadar ülkenin başkenti 2006 yılında Naypyidaw olarak değiştirilmiş olsa da, Yangon hâlâ ülkenin en önemli ticaret merkezidir. Özellikle inşaat, medya, endüstri, eğlence ve turizm sektörlerinde etkili bir şehirdir.

Şehir adeta Burma, Çin ve İngiltere’nin bir karışımı gibidir. Kolonyal dönemden kalan mimarisi, tapınakları, halkın halen sokaklarda giymeye devam ettiği yöresel kıyafetleri ve doğal güzellikleriyle gezginlerin ilgisini çekmektedir. Yangona’da tropikal iklim hakimdir. Mayıs ayından ekime kadar uzun bir yağışlı dönemi vardır. Yağışsız dönem ise kasım ayından nisana kadar sürer. Yıllık hava sıcaklıklarında küçük değişiklikler olmaktadır. Tüm yıl boyunca en yüksek sıcaklıklar 29-36 derece arasındayken, en düşük sıcaklıklar 18-25 derece arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Cl6WSkIH7lM

Yangon’da Gezilecek Yerler

Yangon şehri Myanmar'ın eski başkenti olmakla birlikte hala ülkenin bir numaralı şehridir. Şehri gezmeye basit bir Yangon şehir haritası alarak başlayabilirsiniz.

Shwedagon Pagoda'sı

Shwedagon Pagoda'sı

Şehre yeni gelenler için ilk durak 2500 yaşındaki, Burma kimliğinin sembolü haline gelmiş, muhteşem Budist Shwedagon Pagoda'sıdır. Yüksek bir tepe üzerine kurulu pagoda “Altın Dağı” olarak ta bilinmektedir.

100 metre uzunluğundaki pagoda her üç yılda bir yenilenen tonlarca altınla kaplıdır. En iyi görüntüyü gece Pyay Yolu'ndan alabilirsiniz. Her iyi Budist hayatında bir kere hacı olmak için bu pagodaya gelmek ister. Şubat-mart aylarındaki dolunaya denk gelen zamanda yapılan Shewedagon Festivali pekçok hacının tercih ettiği dönemdir.

Shwedagon Pagoda’sının tam karşısında yer alan Mahavija Pagoda ise 1980 yılında yapılmıştır. Pagoda'nın içinde tropikal dekorlar, geleneksel ve modern çizgiler mevcuttur. Chauk Htat Gyi Yatan Buda Pagodası ziyaret edilebilecek bir diğer pagodadır.

Şehir merkezine yakın diğer iki pagoda ise Yangon Nehri üzerinde yer alan ve Buda'nın saç telinin saklandığına inanılan Botataung Pagoda'sı ile 46 metre uzunluğundaki Sule Pagoda'sıdır.

Yangon şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cozy home in Yangon güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Kantharyar Serviced Apartment, Yangon Excelsior, Htinn Yue Tann Hostel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Excel Treasure Hotel, Ten Mile Hotel, Hotel Bo Bo Min gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Jade Crown, 501 Merchant Bed & Breakfast, Everest Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yangon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kaba Aye Pagoda

Kaba Aye Pagoda

Şehrin 11 kilometre kuzeyinde ise 1950'de yapılmış Kaba Aye Pagoda -Dünya Barış Pagoda'sı bulunur. Pagoda 1956’da VI. Budist Konsülü’ne ev sahipliği yapmıştır. Tapınak kompleksinin içinde pagoda ile aynı zamanda eski başbakan U Nu tarafından yaptırılmış olan Maha Pasana Guha Mağarası bulunmaktadır. Bu mağara Hindistan'daki Satti Panna Mağarasının replikasıdır. Mağaranın altı girişi altı büyük konsülü temsil etmektedir.

Yangon'da tapınaklar dışında, hareketli sokaklardaki İngiliz koloni zamanından kalmış binalar da görülmeye değerdir. Yangon'un ismi, 1852'de ülkenin güneyinde koloni kuran İngilizlerin verdiği Rangoon adından gelir.

Pekçok turist için Myanmar seyahatinin başlangıç noktası olan şehirde iki veya üç gün geçirmek yeterli olacaktır. Havaalanından Yangon şehir merkezine gitmenin en pratik yolu taksi kullanmaktır. Ekonominin kalbinin attığı bu dinamik ve etkileyici şehir güneyden ve batıdan Yangon Nehri ile çevrelenmiştir. Doğuda Yangon Nehri'ne dökülen Pazundaung Deresi bununmaktadır. Dolayısıyla şehirde tabiat güzellikleri de bulunur.

Geleneksel Myanmar Pazarı

Geleneksel Myanmar Pazarı

Pazartesileri kapalı olan ve orijinal adı Bogyoke Aung San Pazarı (Türkçede Myanmar Pazarı) şehrin kuzeyindedir. Tipik bir Güneydoğu Asya ülkesi pazarında hemen herşeyi bulmak mümkündür. Pazar, her akşam saat 17:00'de kapanır. Mahabandoola Yolu'ndan güneye doğru birkaç cadde geçerek başka bir pazara ulaşırsınız ki burada fiyatlar yarı yarıya daha ucuzdur.

Buradan Çin Mahallesi veya Küçük Hindistan Bölgelerine giderek güzel yemekler yiyebilirsiniz. Ancak, Burma ekonomisinin dünyanın en az 50 yıl gerisinde olduğu düşünüldüğünde, bu pazarda lüks tüketim maddesi görmek olası değil. Malların kalitesi ve çeşitliliği halkın ihtiyacı ile doğru orantılı.

Pazarın yorgunluğun atmak için burayı gezdikten göl kenarında dinlenmeye gidebilirsiniz. Hatta belki pazardan aldığınız leziz yiyeceklerle küçük bir piknik de düşünebilirsiniz. Şehrin kuzeyindeki Kandawgyi Gölü şirin kafeleriyle yorgunluğunuzu atabileceğiniz ve şehri dinleyebileceğiniz bir ortam sunar. İsterseniz gölde kano kiralayıp gezebilirsiniz.

Karaveik, Kandavgyi Gölü’nün içinde klasik bir saray restorandır. İlginç görüntülü bu yapıda, akşamları geleneksel dans ve kukla gösterisi yapılmaktadır. Göldeki Karaweik’in önünde, Shinupagot Shrine, yani yüzer tapınak bulunmaktadır. Hemen yakındaki Kandawgyi Doğal Parkı'nda güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Yangon Nerededir?

Myanmar’daki Yangon bölgesinin başkenti olan Yangon şehri, ülkenin güneyine doğru yer almaktadır.

Yangon’a Ne Zaman Gidilir?

Yangona’da tropikal iklim hakimdir. Mayıs ayındna ekime kadar uzun bir yağışlı dönemi vardır. Yağışsız dönem ise kasım ayından nisana kadar sürer. Yıllık hava sıcaklıklarında küçük değişiklikler olmaktadır. Tüm yıl boyunca en yüksek sıcaklıklar 29-36 derece arasındayken, en düşük sıcaklıklar 18-25 derece arasındadır.

Yangon’a Nasıl Gidilir?

Yangon’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Şehir merkezine 30 dakikalık mesafededir. En kolay ulaşım yolu taksidir. Ancak otobüsler de mevcuttur. Türkiye’den buraya direkt uçuş yoktur. Ancak Bangkok, Hong Kong, Singapur, Seul, Tokyo ya da Kuala Lumpur üzerinden gitmek mümkündür.

Yangon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Yangon’da Nerede Kalmalı?

Yangon’da otel fiyatları bölgedeki diğer ülkelere göre biraz daha yüksek. Beklentileri de çok yüksek tutmamak gerekiyor. Uygun fiyatlı oteller şehrin biraz dışında yer alıyor. Şehrin yüksek yerlerindeki oteller, merkezdekilere göre daha sakin ve sessiz ortamlar sunuyor.

Myanbar’da elektrikler kontrol altında veriliyor. Bu sebeple otelinizi seçerken elektriğin olup olmadığını ya da hangi saatlerde olduğunu mutlaka öğrenmelisinz. Orta sınıf ve üzeri otellerin çoğunda jeneratör mevcut oluyor.

Yangon pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Yangon Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Yangon Otelleri
En Uygun Fiyatlı Yangon Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Yangon Otelleri
Yangon Ev Kiralama

Yangon İçi Ulaşım

brt1.jpg

Yangon şehrinde turistik gezinti yaparken yürümeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü mesafeler çok uzun değil. Bunun dışında toplu taşıma aracı olarak oldukça güvenli olan otobüsler mevcuttur. Otobüslerle ilgili tek sorun çoğu yerli halkın İngilizce konuşmuyor olması ve tabelaların Birmanca dilinde yazılmış olması. Bu yüzden gideceğiniz yerlerle ilgili otelinizden bilgi alabilirsiniz. Şehirde dolaşmanın bir yolu da taksiler. Normalde taksiler hem ulaşımı kolaylaştırıyor hem de taksimetreler çok yüksek tutmuyor. Ancak son yıllarda kalabalıklaşan şehir ve artan trafik sebebiyle taksi ücreti biraz fazla gelebilir.

Yangon Mutfağı

Genel anlamda Çin ve Hint mutfağının etkileri görülür Myanmar mutfağında. Ülkede en çok yetiştirilen ürün pirinç olduğundan yemek çeşitlerinin çoğunda etkileri görülmektedir. Pirinç dışında deniz ürünleri öne çıkar. Balık sosu, fermante edilmiş bir deniz ürünü olan “ngapi” ya da kurutulmuş karides bunlardan bazılarıdır.

Balık, et suyu ve pirinç ile hazırlanan “mohinga”, hindistancevizi sütü ile pişirilen tavuk yemeği “onnokauswe” yerler lezzetlerden öne çıkanlardır. Ayrıca pirinç, sebze ve tavukla hazırlanan “nan gyi thoke” ve pirinç, kabuklu yemiş ve yeşillikle yapılan “laphet thote” de denenebilecek yemeklerdendir.

Popüler restoranlar

Seven One One Restaurant, 50th Street, Sabai Sabai, Le Planteur Restaurant and Bar, Signature Garden Restaurant, Karaweik Buffet Restaurant, Soe Pyi Swar.

Bahşiş

Myanmar restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Yangon Gece Hayatı

Batı ülkeleriyle karşılaştırıldığında Yangon’da standartlar biraz düşük kalacaktır. Şehirdeki barlar saat 10-11 civarında kapatır. Ama çok uygun fiyata içki satarlar. Myanmar’da kadınların içki içmesi pek hoş karşılanmaz. Bu yüzden barlarda Myanmarlı kadınları görmek nadir rastlanan bir durumdur.

Kaliteli gece kulüplerinin çoğu 5 yıldızlı otellerin içindedir ve çoğunun girişi ücretlidir.. The Music Club (Parkroyal Hotel) ve Paddy O'Malley's (Sedona) bunlar arasındadır. Şehirde bar olarak en çok tercih edilen mekansa ucuz içki ve iyi müziğin olduğu Mr Guitar’dır.

Yangon Festivaller

Shwedagon Pagoda Festivali (Tabaung Dolunayı zamanı)

Panguni Utram (Mart-Nisan)

Dokuma Festivali ve Yarışması (Tazaungmone Dolunayı zamanı)

Mae Lamu Pagoda Festivali (Nadaw Dolunay zamanı)

Popa Koruyucuları Festivali (Nadaw Dolunay zamanı)

Yangon Fotoğraf Festivali (Mart)

Yangon’da Alışveriş

Her ne kadar Myanmar ve Yangon’da pek çok yerde ATM olsa da, pek çok banka buraya para transferini engellediği için ATM’den para çekemeyebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ancak Euro ya da Dolar taşıyorsanız bozdurma şansınız mevcuttur. Yangon, yöresel ürünlerle sıkça karşılaşabileğiniz bir alışveriş kültürüne sahiptir. Değerli taşlar, el işi ürünler, yerel kıyafetler, ahşap ürünler alabilirsiniz.

Chinatown Bölgesi, hem buraya hem de Çin’e özgü ürünleri bulabileceğiniz, bir şey satın almayacak olsanız da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Ancak burada dükkanlardan ziyade sokak tezgahları mevcuttur ve 15.00-21.00 saatleri arasında açıktırlar. Gerçek yöresel ürünler içinse adresiniz Bogyoke Aung San Market olmalı. Burada el işi objeler ve yöresel kıyafetler çoğunlukta. Hletan Bölgesi’ndeki Junction Meydanı ve çevresindeki Kyun Taw ve Pyay sokakları da alışveriş için idealdir. Eğer modern alışveriş merkezlerini tercih ediyorsanız Dagon Centre ya da FMI Centre’a gidebilirsiniz.

Yangon Saat Farkı

Yangon (GMT +6.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 satt 30 dakika zaman farkı vardır.

Yangon Para Birimi

Myanmar sınırları içerisinde yer alan Yangon’un para birimi Myanmar Kyatı’dır. 1 TL yaklaşık 416,60 Myanmar Kyatı’dır.

Yangon Resmi Dili

Myanmar sınırları içinde yer alan Yangon’un resmi dili Birmanca’dır. Ülkede ayrıca Kachin, Kayah, Karen, Chin, Mon, Rakhine ve Shan gibi yerel diller de ulusal dil sayılmaktadır.

Türkiye Yangon Dış Temsilcilikleri

NEPİDO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: No.19 (AB), Kan Yeik Thar Street, Mayangone Township, Yangon, Myanmar

Telefon: 00 95 1 662 992

Faks: 00 95 1 661 365

embassy.naypyidaw@mfa.gov.tr

Yangon Resmi Tatiller

Bağımsızlık Günü (4 Ocak)

Kayin Yeni Yılı

Birleşme Günü (12 Şubat)

Çiftçi Günü (3 Mart)

Silahlı Kuvvetler Günü (27 Mart)

Maha Thingyan (Su Festivali)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Şehitler Günü (19 Temmuz)

Ulusal Gün (24 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Yangon İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 192

Yangın: 191

Polis: 199

Yangon Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yangon’a gidebilmesi için Shengen vizesi almaları gerekmektedir.

Myanmar Vizesi

Vatandaşlarımız vizelerini ancak ülkemize yakın Myanmar Büyükelçiliklerinden alabilirler. Myanmar’nın ülkemize en yakın temsilciliği Mısır Kahire veya Tayland Bangkok şehrinde mevcuttur. Tayland'ta bulunan Büyükelçilikten aynı gün içerisinde ya da 2 gün içerisinde (farklılık gösterebilir) vize alınabilmektedir.