Bir Hafta Sonu Kebap Dolu Adana Gezisi

Adanayı hep merak etmişimdir. Nedeni de Adanalı ünlülerin ve arkadaşlarımın tavırlarının farklı olmasından gelir. Bir de Adana kebapçılarında duvara asılan Taş Köprü ve Seyhan manzarasının çekiciliği her zaman ilgili çekmiştir.

Çukurova köylüsünün ağalara karşı olan mücadelesini anlatan Yaşar Kemal’in İnce Memed’i ve Yılmaz Güney’in Faytoncu Cabbar’ı canlandırdığı Umut filmi bir yanda hırsla gelen başarının örneği Fatih Terim ve Sabancı Ailesi bir yanda… Gerçekten de Adanalılar da farklı bir tavır bulunuyor. Özgüvenleri yüksek, başarıya aç ve çok hırslılar. Her koşulda "Biz Adanalıyız" (Adanalıyık) diyerek yola koyuluyorlar.

Şehre gittiğimde de Adana’nın ikiye ayrıldığını gördüm. İnce Memed, Seyhan sularında taş sektirirken, bazı iş adamları nehrin kıyısında yükselen Taş Köprü manzaralı Hilton ve Sheraton Otel‘den Bağdat Caddesi benzeri Ziya Paşa Bulvarı’na lüks arabalarını sürüyorlardı. Şehirde çok sayıda fabrika bulunuyor. Ticaret çok gelişmiştir.

Şehrin her yerinde yaşanan zıtlık havalimanında da kendisini gösteriyor. Çok küçük ama şehrin merkezinde yer alan havalimanı çok kullanışlı. Dönüş yapacağım gün şehrin merkezinde kebabımı yedim. Minibüse bindim, 5 dakika sonra alandaydım. Adana’nın dışarı açılan kapısı havalimanının bir arka sokağı ise yoksulluklar bölgesidir.

Adana, 1 günde gezilecek bir yer değil. Benim de vaktim kısaydı. Bu sebeple Seyhan ve çevresinde dolanmayı tercih ettim. Gideceğim yerleri önceden belirlemiştim. Ama sağolsunlar kimi çevirdiysem yardımı esirgemedi. Adana’nın yerlileri adeta navigasonyunum oldu. Gördüğüm yerler birbirine yakın yürüme mesafesindedir. Adana 5 Ocak Fatih Terim Stadı çevresinde konakladım. Tren İstasyonuna paraler Ziya Paşa Bulvarı harika bir yer. Şehrin modern ve lüks yönünü simgeliyor.  Bu caddenin bir altında barlar sokağı Şinasi Efendi Caddesi yer alır. Geceyi şehrin bu tarafını gezerek geçirebilirsiniz.

Adana Merkez Camii: Sabancı Cami, Adana Merkez Park ve Taş Köprü arasında yer alır. Devasa boyutlardadır. Nehre hakim bir konumda Shereton ve Hilton Otellerinin karşısında yer alan camiye her Adana Fotoğrafında rastlanır.Adana Merkez Park: Şehrin göbeğinde yer alıp da bu kadar temiz ve büyük olan parka az rastlanır. Yeşillik ve parkın temizliği bana Avrupa’da olduğumu hissettirdi.
Taş Köprü: Yürümeye açık köprü iki yakayı birleştirir. Nehir biraz kirlidir.  Köprünün karşısında da ise Sinema Müzesi yer alır.
Sinema Müzesi: İçinde afişler ve eski kamera, kostüm gibi eşyaların yer aldığı müzeye giriş ücretsizdir. Yılmaz Güney’in hapishanede yattığı süre içerisinde ailesine yazdığı el yazısı mektuplar beni çok duygulandırdı.
Kazancılar Çarşısı ve Büyük Saat: Tarihi yemek yerlerinin çoğu çarşı içindedir. Kazancılar Kepabçısı en meşhurlarından biridir. Ben ise başka yerde şubesi bulunmayan Asmaaltı’nı tercih ettim.  Lokum, cezerye ve helva alabileceğiniz kaliteli dükkanlar da bu bölgededir. Bunun haricinde kazancılar ve ahşap işlemecileri yer alır.
Ulu Cami ve Külliyesi

Yemek konusuna ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Nerede yiyeceğime karar vermem büyük olay oldu. Her yazıda ayrı bir yer her kafadan ayrı bir ses çıkıyordu. Asmaaltı’nın haricinde Eyvan Kebap’da da yemek yedim. İkisinden de memnun kaldım. İstanbul’da şubesi olması nedeniyle Kazancılar ve Yüzevler’i tercih etmedim.
Adana mutfağı ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Adana Merkezine Uzak Gezilecek Yerler:

Benim vaktim ve aracım olmadığı için yakın olmasına rağmen Seyhan baraj çevresine dahi gidemedim. Ama vaktiniz olursa mutlaka görün diyeceğim, araştırmalarım ve tavsiyeler üzerine örenebileceğim araçla gidilecek yerler:

Varda (Alman) Köprüsü: Özellikle fotoğraf çekmek için harika bir köprüdür. James Bond’un çekimlerinin bir kısmı burada yapılmıştır.
Anavarza Ören Yeri
Kozan Kalesi
Yılankale
Yumurtalık Plajı
Misis Mozaik Müzesi

Adana Dışında Gezilecek Yakın Şehirler:

Osmaniye: İşim nedeniyle buraya uğradım. Optimum AVM önünde yer alan duraktan minibüsler kalkmaktadır. Yolcuk yaklaşık 1,5 saat sürdü. Sadece şehrin merkezinde zaman geçirme fırsatım oldu. Kent müzesini gezebildim. Yaşar Kemal, Devlet Bahçeli ve Samet Aybaba Osmaniye’den çıkan ünlü simalardır.Ayrıca Adana’dan Mersin, İskenderun ve Gaziantep’e sürekli araç kalkmaktadır. Vaktim olsaydı mutlaka buralara geçiş yapardım. Ama günüm olduğu için sınırlı yer görebildim.

Bora Jet, Atlas Jet, Anadolu Jet ve Pegasus’un Adana'ya sürekli uçuşları bulunmaktadır. Konaklama için günlüğü 15 Euro'dan başlayan seçenekler var. Uçak biletleri de ne kadar önceden alınırsa o kadar ucuz olur. Seyahatime uzun zaman kalmadan bilet almama rağmen 50 Euro ücret ödedim. Adana’da hayat ucuz olduğu için çok harcamadan çok gezmiş ve bol bol kebap yemiş oldum.