Google+

Arama formu

BULGARİSTAN SUNNY BEACH GEZİSİ

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Burgaz’ın yaklaşık olarak 35 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Sunny Beach, Nessebar’a ise sadece 5 kilometre mesafede.

Sunny Beach

Bulgaristan’ın en çok bilinen tatil bölgesi olan Sunny Beach 8 kilometreye varan ve kesintisiz uzanan kumsalı ile özellikle İngiliz ve İrlandalı turistler için bir cazibe merkezi.

Sunny Beach-1

Sunny Beach bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Her sene giderek artan popülaritesi açılan tesislere de yansımış. Her sene yeni yeni tesisler yapılıyor. Sezonu kısa olduğu için büyük otellerin bir kısmı kış aylarında kongre turizmine de yönelmeye başlamış.

Sunny Beach şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cacao Beach Privet Studio, Bualgaria Sunny Beach "Amber Beach" güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment in Trakia Plaza, Peevi Apartments, Megas Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment, Hotel Trakia Garden - Half Board, Amaris Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Admiral Plaza Apartments, 415 Hostel, комплекс "Sunny View South" tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sunny Beach aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sunny Beach-2

Tesislerin tamamı sahilin yaklaşık 50-60 metre kadar gerisinden başlıyor. Çünkü burada direkt deniz kenarında yapılaşmaya izin verilmiyor. Biz gittiğimizde eylül ayı olmasına rağmen Sunny Beach yine de oldukça kalabalık, kumsalları denize giren, güneşlenen insanlarla doluydu. Deniz oldukça sakin ve pırıl pırıl. Karadeniz deyince hep akıllara hırçın dalgalar gelse de Sunny Beach bölgesi çok sakin.

Sunny Beach’te ulaşım için en çok tercih edilen şey elektrikli bisiklet. Adım başı elektrikli bisiklet kiralayan yerler var. Aynı dükkanlardan motosiklet ya da golf arabası da kiralayıp Sunny Beach’i sokak sokak gezebilirsiniz. Kiralama ücretleri seçtiğiniz araca göre 20 Leva ila 50 Leva arasında değişiyor. İster günlük ister saatlik kiralama yapabiliyorsunuz.

Sunny Beach-3

Bunun yanında Sunny Beach’te sahile paralel cadde boyunca tur yapan turistik minik tren-traktör benzeri bir araç da var. Ancak unutmayın binerken ödediğiniz ücret tek yön için geçerli.

Bir diğer alternatif ise fayton.

Sunny Beach-4

Sunny Beach’in merkezi ailece yürüyüp alışveriş yapmak ya da restoran ve kafelerin tadını çıkarmak oldukça keyifli.

Sunny Beach-5

Burada hediyelik eşya dükkanından çok deniz ürünleri satan mağazalar ağırlıkta.

Sunny Beach-6

Haa bir de erotik eşya satan mağazalar... Neredeyse her sokakta mutlaka rastlıyorsunuz.

Adım başı döviz bürosu bulabiliyorsunuz. Ve yanınızda illa Dolar ya da Euro bulundurmanız gerekmiyor. Türk Lirası’nı da rahatlıkla bozdurabiliyorsunuz. Ancak yanınızda Dolar ya da Euro varsa, yüksek miktardaki banknoteları bozmuyorlar. O nedenle 10’luk ve 20’lik halinde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Gecesi de gündüzü de çok keyifli. Gecesi gündüzüne göre çok daha hareketli. Gecesini ben biraz Bodrum Gümbet’e benzettim. Tabii bunda sayıca fazla olan Irish pubların ve Ingiliz tarzı eğlencenin de payı büyük.

Sunny Beach-7

Her köşe başında bar ya da gece kulübü var. Sunny Beach’te şansını denemek için kumarhaneler de var. Kumarhaneleri ve 24 saat yaşanan sınırsız gece hayatını işin içine katarsak burası için Bulgaristan’ın Las Vegas’ı da diyebiliriz.

Sunny Beach-8

Akşam saatlerinde özellikle yaz aylarında plaj kenarındaki gece klüpleri çok kalabalık oluyor. Yine sahil şeridi boyunca çok sayıda restoran da mevcut.

Restoran demişken, burası yeme kültürü ile diğer Bulgar kentlerinden biraz ayrılıyor. Turistik bir merkez olmasından dolayı burada Meksika restoranından Çin’e, İtalyan mutfağından köşebaşı dönercisine kadar çok çeşitli seçenek var.

Sunny Beach-9

Akşam saatlerinde bir diğer seçenek ise Khan's Tent. Burası içinde sirk gösterilerinin yapıldığı, aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz dev bir çadır.

Sunny Beach-10

Genelde fiks menü uyguluyorlar ve yer bulabilmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Yemekleri köşe başında bulabileceğiniz bir Bulgar restoranı ile kıyaslandığında zayıf ve fiyatı ortalamanın üzerinde. Ama şov oldukça keyifli.

Sunny Beach-11

Eğer İstanbul’a yakın kısa bir tatil yapmak deniz ve güneş’in tadına varmak, sabahlara kadar eğlenmek, leziz yemekler yemek üstüne bir de sirke gitmek, dahası şansınızı denemek ve de bunlar için çok düşük bir bütçe ayırmak istiyorsanız burası tam sizlik :)
 

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...