Sunny Beach Genel Bilgiler / Rehber

Sunny Beach Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sunny Beach, bünyesinde tatile dair birçok avantajlı özelliği barındıran, Bulgaristan’da bulunan bir tatil beldesidir. Yaklaşık 11 bin kişinin ikamet ettiği küçük bir yerleşim olan Sunny Beach, turistik sezonda 300 bin kadar ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Geleneksel Bulgar kasabalarından farklı bir konumda olan tatil beldesi, eğlence hayatı, muhteşem güzellikteki denizi ve uygun fiyatlı hizmet sunan konaklama tesisleri ile yaz tatili yapmak için tercih edilebilecek noktalar arasında yerini edinmiştir.

Sunny Beach’in tatil bölgesi olarak inşası 1958 yılına, komünist döneme rastlamaktadır. Ortaçağ’da Nesebar’ı besleyen iki kuyunun bulunduğu bölgede inşa edilmeye başlanan Sunny Beach, Nesebar’daki antik kent kalıntılarına da yakın bir konumda bulunmaktadır.

Avrupa ülkeleri arasında popüler bir tatil bölgesi olan Sunny Beach, geniş yelpazede birçok insanı ziyaretçi olarak kendine çekmektedir. Oldukça gelişmiş bir seviyede olan ve hatta Ibiza’dakine benzetilen gece hayatı, güneş doğana kadar eğlenceyi devam ettirmektedir. Bu yönü ile Sunny Beach, 20’li yaşlardaki tatilciler için ilgi odağıdır. Özellikle Almanların ve Rusların tatil yapmak için tercih ettikleri bir yer olan Sunny Beach, çocuklar da dahil birçok misafirini ağırlayabilecek kapasitede imkânlara sahiptir.

Yaz tatili cenneti olarak değerlendirilebilecek Sunny Beach, kış mevsiminde oldukça sakindir. Bölgede sezon; mayıs ayında yavaşça açılıp eylülde de kapanmaktadır. Mayıs ayı ve haziranın ortası ile eylül ayı düşük sezon olarak değerlendirilebilir. Temmuz ayı ile birlikte hareketlenmeye başlayan Sunny Beach, en yüksek sezonunu temmuz ve ağustos aylarında yaşamaktadır.

Akla gelebilecek birçok aktivite imkanı bulunan plajları, restoranları, kulüpleri ve uzun kumlu plajı ile Sunny Beach, yaz tatili için gerekli olanlar listesini tamamlamış bir tatil noktasıdır.

Sunny Beach Nerededir?

Sunny Beach, Avrupa’nın güneydoğusunda konumlanan Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Karadeniz kıyısında yer alan, ülkenin başlıca tatil beldesidir. Sunny Beach, Türkiye sınırında Kırklareli ile sınır komşusu olan Bulgaristan’ın Burgaz şehrine yaklaşık 36 kilometre mesafededir.

Sunny Beach’e Nasıl Gidilir?

Birçok yurt içi ve yurt dışı seferlere sahip olan Burgaz Havalimanı, Sunny Beach’e yaklaşık 25 kilometre mesafede yer almaktadır. Bu sebeple Sunny Beach seyahati için hava yolunu kullanmak yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Havalimanından Sunny Beach’e ulaşmak için ise terminalin önünden geçen halk otobüsleri veya taksiler kullanılabilir. Otobüsler Sunny Beach’e kadar ulaştırmaktadır.

Burgaz’a otobüs ile ulaşım sağlandığı takdirde de gene toplu taşıma araçları ile Sunny Beach’e ulaşmak mümkündür.

Sunny Beach’e İstanbul’dan özel araç ile seyahat edilmesi de tercih edilebilir. Bu durumda 371 kilometrelik yolculuk yaklaşık 5 saat kadar sürmektedir.

Sunny Beach’te Kalınacak Yerler

Sunny Beach’te sayısız ve oldukça çeşitli konaklama seçeneği mevcuttur. Çevrede görülen binaların neredeyse hepsinin otel olduğu Sunny Beach’te kalacak yer bulabilmek için önceden rezervasyon yapılması tavsiye edilmektedir. 300 bin yatak kapasiteli tatil beldesinde küçük hostellerden büyük ve geniş imkanlı otellere kadar, herkese hitap edebilecek geniş yelpazede konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Sunny Beach’te Yapılacaklar

Eğlencenin hiç durmadığı gece hayatı ile ünlü olan Karadeniz kıyısındaki Sunny Beach, Ibiza ile kıyaslanacak kadar iyi bir eğlence hayatına sahiptir. Dünyaca ünlü DJ’leri konuk eden kulüpler, özellikle temmuz ve ağustos aylarında eğlencenin adresi olmaktadır. Şık ve zarif barların da bulunduğu Sunny Beach gece hayatı, mutlaka deneyimlenmeye değerdir.

Su temalı bir park olan ve Sunny Beach’in batı kesiminde yer alan Action Aquapark, Bulgaristan’ın ilk su parkı olma özelliği taşımaktadır. Adının hakkını verecek şekilde “hareket” dolu bir park olan Action Aquapark, sıkılmak için vakit bulunamayacak bir yerdir. 2001 yılındaki yenileme çalışmaları ile büyük bir ivme kazanan su parkı, Sunny Beach ve yakınındaki diğer tatil beldesi Nesebar’ın saygın bir eğlence noktası haline gelmiştir. 36 bin metrekarelik bir alana yayılmış olan su parkında; 30 adet su oyun alanının yanı sıra tematik bar ve restoran da bulunmaktadır.

Sunny Beach’e kadar gelmişken Nesebar gezisi yapmak da tavsiye edilebilir. Nesebar’daki antik kent kalıntıları görülmeye değerdir. Yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip bir şehir müzesi olan Nesebar, bünyesinde barındırdığı tarihi yapı toplulukları dolayısıyla 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Tanıtım Videosu:

 

Sunny Beach ile İlgili

Editörün Kaleminden

Sunny Beach Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa