Google+

Arama formu

KIRŞEHİR'DE GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER

Bu yazı Gezimanya üyesi Ceren-Murat Turgut tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Kırşehir, İç Anadolu Bölgesi'nde mütavazı bir şehir. Tarihi yerler birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. Gezimizin ilk durağı Aşık Paşa Türbesi oldu. Bu türbede Türkçe’nin zenginliğini savunan mutasavvuf halk şairi Aşıkpaşa'nın mezarı bulunmaktadır.

Kırşehir

Kırşehir-1

Aşık Paşa Türbesi'nden sonra Cacabey Medresesi'ni gezdik. Burası bir gözlem evi (rasathane) ve medrese olarak inşa edilmiş ancak, daha sonra camiye çevrilmiştir. İçeride avlunun ortasında kuyu bulunmakta ve üzerinde aydınlık feneri yer almaktadır. Bunun yıldızları incelemek için kullanıldığı düşünülmektedir. Camiye girdikten sonra sola dönüldüğünde merdivenle bir kat aşağı inilebilmektedir. Alt katta bir de türbe bulunmaktadır. Bu türbe Cacabey'e aittir.

Kırşehir bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Kırşehir-2

Kırşehir Armas Thermal Resort Kırşehir, şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Grand Terme Thermal Hotel, Armas Termal Resort, gibi otelleri tercih edebilirsiniz Bir de Tatilsepeti.com'un Kırşehir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kırşehir-3

Ahi Evran Camii ise Kırşehir'in bir diğer tarihi yapısıdır. Ahilik Teşkilatı'nın kurucusu Ahi Evran adına yaptırılmıştır. Ahi Evran'ın türbesi burada bulunmaktadır.

Kırşehir-4

Ahi Evran Camii'nden sonra Alaaddin Camisi'ni de gezilecek yerler listemize ekleyebiliriz. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu mimarisi örneklerindendir. 

Kırşehir-5

Kırşehir'in gezilecek yerleri bunlarla sınırlı değil. Kırşehir'in kısa sürede gözde mekanı haline geldiğini öğrendiğimiz Kent Park da görülmeye değer. Havuzlar, köprüler ve yürüyüş yollarıyla Kırşehir için bir nefes alma alanı olarak görülebilir. Çocuklar için de birçok aktivite var. Rengârenk güller ve onlarca çiçek çeşidiyle insanın içini açan bir park olmuş. Masallardaki gibi bir çiçek bahçesinde olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Kırşehir'de yeme-içme de oldukça uygun. Yemekten sonra bir şeyler içmek isterseniz Cacabey Medresesi'nin bulunduğu meydanda belediyenin kafeleri yer almaktadır.