Palermo Monreal Katedrali ve Cefalu

Monreal Katedrali, Palermo kentinde görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Palermo gezimizin ikinci gününde sabah kahvaltısının hemen ardından Monreal’e gidiyoruz.

İkiz kuleli olan bu katedral, Normal Kralı 2. William tarafından yaptırılmış. Katedralin inşasına 1721 senesinde başlanmış. Yapımı 10 sene süren katedral 1182 senesinde tamamlanmış. Arap ve Norman mimari tarzlarının birlikteliğinin çok güzel bir örneği.

Katedralin iç mekânı Sicilyalı ve Bizanslı ustalar tarafından boydan boya mozaiklerle süslenmiş. Katedralin sağ tarafındaki mozaikler İsa’dan önceki, sol tarafındaki mozaikler İsa’dan sonraki yaşamı anlatıyor. Adem, Havva ve Nuh Tufanı gibi pek çok önemli olay burada mozaiklerle anlatılmış. Bu mozaikler Bizans tekniği ile yapılmış. Mozaiklerde derinlik yok ve altın varak ağırlıklı. Katedralin sol tarafındaki mozaiklerle İncil görsel olarak anlatılıyor.

Katedral sonrasında Palermo iline bağlı, Tiren denizi kenarında sarp bir kaya eteğinde kurulu olan Cefalu kasabasına gidiyoruz. Bu kasaba daracık sokakları olan şirin bir balıkçı kasabası.

Cefalu kasabasının da ilk kurucuları Fenikeliler. Fenikeliler sonrasında ise bu kasaba önce Yunanlılar’ın, sonra Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmişler. Palermo kenti ile aynı kaderi paylaşan Cefalu kasabası da 858’de Araplar’ın daha sonra da Normanlar’ın idaresine geçti.

Cefalu Katedrali Sicilya’nın önemli katedrallerinden biri. 1131 - 1240 yılları arasında Kral Ruggerio tarafından yaptırılmış.

Katedral’i dolaştıktan sonra taşlı dar sokaklardan ilerliyoruz. Bu sokaklar bizi doğruca sahile çıkartıyor.

Sahil boyunca denize dik uzanan binalar, upuzun bir kumsal ve balıkçılar karşılıyor bizi.

Bu kasabada ufak bir balık restoranında denize karşı lezzetli bir yemek yiyor ve başka bir balıkçı kasabası olan Mondello’ya gitmek üzere yola çıkıyoruz.

Palermo'da otel önerisi olarak şehir merkezinde yer alan Centrale Palace Hotel düşünülebilir. Otel, Katedral’e ve ünlü Via Maqueda’ya çok kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca binası 18. yüzyıldan kalma olan otelin tarihi bir yanıda var.

Bütçesi düşük olanlar için iyi bir seçenek olabilecek oteller arasında B&B Cubbaita iyi bir tercih sayılabilir. Otel, Palermo’da ki ünlü Teatro Massiomo ve Castallammare arkeolojik parkına 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehir merkezinde limana yakın otellerden olan Hotel Ambasciatori ise birçok dükkan, restoran ve eğlence mekanına yakın bir konumda yer alıyor. Bu özelliğiyle tercih edebileceğiniz otellerden bir tanesi. Bunların yanında Porta di Castro ve BB 10 Serpotta otellerini de kaliteli ve ucuz oteller arasında sayabiliriz. Palermo’da daha fazla otel seçeneklerine ulaşmak istiyorsanız buradan booking.com’a girerek göz atabilir, isterseniz de rezervasyon yaptırabilirsiniz.  

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.