Palermo Hakında Bilinmesi Gerekenler

 
 

İtalya’nın en güneyinde yer alan Sicilya Bölgesi’nin başkenti olan Palermo, hem tarihi güzellikleri hem de hareketli yaşamıyla her daim turistlerin ilgi odağı olan bir şehirdir. Tarihi, kültürel yapıları, sosyal yaşamı, mimarisi ve gastronomisi ile öne çıkmaktadır.

Milattan Önce 734 yılında Fenikeliler tarafından kurulan şehir, bir dönem Arap hükümdarlığına girmiş olsa da Sicilya Krallığı döneminde özüne dönmüştür. 855, 285 kişilik nüfusuyla bölgenin en kalabalık şehirlerinden olan Palermo, Sicilya’nın kültürel, ekonomik ve turistik başkentidir. Tipik bir Akdeniz iklimine sahip oluşu, şehri turistik geziler için her dönem popüler kılmaktadır. Çünkü yazlar sıcak, kışlar ise ılık geçmektedir.

Sicilya’nın endüstriyel ve ticari açıdan da önemli bir merkezi olan Palermo’nun en önemli gelir kaynakları arasında turizm, hizmet sektörü, uluslararası ticaret ve tarım yer almaktadır. 

Eski Şehir bölümünde yer alan Romantik, Gotik ve Barok tarzındaki kiliseleri, sarayları ve diğer önemli mimari yapıları ile öne çıkmaktadır. Gece hayatı ve festivalleri ile oldukça hareketli bir şehirdir. Özellikle, her yıl Temmuz ayında düzenlenen Santa Rosalia Festivali ile birlikte şehir, turist akınına uğramaktadır. 

Mafyanın doğduğu şehir olarak bilinen Palermo’da kült film “The Godfather – Baba”nın bazı sahnelerinin çekimi de yapılmıştır.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Palermo Nerededir?

Güney İtalya'da yer alan Palermo şehri, Sicilya bölgesinin kuzeybatı kısmındadır. Doğusunda Monte Alfano ve Monte Pellegrino dağları vardır. Tiren denizindeki Palermo körfezine göre ise sağ taraftadır.

Palermo Gezilecek Yerler


 

Zengin bir tarihe, farklı bir kültürel ve mimari yapıya sahip olan Palermo’da gezip görülecek çok fazla yer vardır. Arap ve Norman mimarisi sahip olan yapılar, heykeller, müzeler ve volkanik kayalardan yapılmış balkonlarında çamaşırlar olan evler ile Palermo’da gezmek hem keyif verici hem de öğreticidir.

Devamını Oku

Palermo Resmi Dili

İtalya sınırları içerisinde yer alan Palermo'nun resmi dili İtalyanca'dır. Ancak Sicilya bölgesinde yer alan şehirde buraya özgü bir şive de sıkça kullanılmaktadır. Bölgede yaşayan nüfus içerisinde ana dili Arapça, Ermenice, İspanyolca ve Romanca olan kişiler de mevcuttur.

Palermo Saat Farkı

Türkiye İtalya-Palermo arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Türkiye saati İtalya’ya göre 2 saat daha ileridedir. 

Palermo Türkiye Dış Temsilcilikleri

SİCİLYA TÜRKİYE FAHRİ TÜRK KONSOLOSLUĞU

T.C.MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Palermo'ya Ne Zaman Gidilir?

Palermo'da tipik bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer.

Avrupa'nın en sıcak şehirlerinden biri olarak kabul edilen Palermo'da ortalama yıllık sıcaklık 18 derecedir. Kar yağışının nadir görüldüğü şehirde en soğuk sayılabilecek Şubat ayında hava sıcaklığı yıllık ortalama 14 derecedir. Ağustos ayının yıllık ortalama sıcaklığı ise 26 derece olarak görülmektedir.

Devamını Oku

Palermo'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Palermo’ya direkt uçuşlar yapılmazken bir çok şirket Roma veya Milano üzerinden aktarmalı seferler düzenlemektedir. Palermo’ya aktarmalı uçuşlarla veya önce Katanya’ya uçak yolculuğu sonra oradan da karayolu ile şehre geçilebilmektedir.

Falcone-Borsellino olarak da bilinen Palermo Havalimanı, şehrin 32 kilometre batısında yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine yarım saatte bir kalkan servisler bulunmaktadır.

Tarihi bir limana sahip olan Palermo'ya Napoli, Tunus, Livorno ya da Cenova'dan deniz seferleri düzenlenmektedir.
 

Palermo'da Nerede Kalınır?

Sicilya’nın başkenti Palermo, iyi korunmuş tarihî bölgeleri, mafya hikâyeleri ve yüzyıllara dayanan geçmişi ile turistlerin ilgisini çeken bir şehir. Her bölgede başka bir medeniyetin izlerini görmenin mümkün olduğu bu şehirde her nerede konaklarsanız konaklayın, Sicilya’yı anlamak için diğer mahalleleri de mutlaka gezmelisiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Paris otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Palermo Otelleri

Palermo, çizmeye benzettiğimiz İtalya’nın vurduğu, top şeklindeki ada olarak gördüğümüz Sicilya’nın başkentidir. Elbette İtalya’dan büyük oranda etkilenmiş, özellikle Güney İtalya şehirlerine benzerlik gösteren Palermo’nun tarihi oldukça eskiye uzanıyor. Yunanlıların, Romalıların ve hatta bir zamanlar Arapların hâkimiyeti altında kalan şehirde farklı mimarî özellikleri görmek de mümkün. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Palermo otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Palermo İçi Ulaşım


 

Palermo'da şehir içi ulaşımda  toplu taşıma araçları ve taksiler kullanılmaktadır. Şehir merkezinde konaklayanlar için ise zaten önemli tarihi yerlerin hepsi yürüme mesafesindedir. Bu sebeple pek çok kişi, yürümek dışında bisiklet kiralamayı da tercih etmektedir.

Ayrıca şehirde taksi fiyatları da uygundur. Otobüs yolculuğu yapmak isteyenler için sabah saat 06.00'dan gece yarısına kadar otobüs bulmak mümkündür. Ayrıca turistler için kısa mesafeli üç adet hat da vardır. (Rossa, Gialla, Verde). Bu otobüslerin biletlerini büfelerden, bazı barlardan ya da makinelerden almak mümkündür.

Palermo Havalimanı (Aeroporte Falcone Borsellino) şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıktadır. Buradan şehir merkezine otobüsle veya trenle gidilebilmektedir. Havaalanından 30 dakikada bir kalkan, sabah 06.30’ten akşam 00.00’a kadar hizmet veren ve yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaşan otobüsler bulunmaktadır. Havaalanı şehir merkezi arasında karşılıklı seferler yapan trenlerle de ulaşım mümkündür. Sabah 05.54’ten başlayarak akşam 22.05’e kadar hizmet veren trenler 50 dakikada şehir merkezine gitmektedir.
 

Palermo Mutfağı


 

Palermo kaliteli ve şık restoranlarla dolu olan bir şehirdir. Burada İtalya’ya ait birçok yemeği bulmak mümkündür.  Bu mekanların yerleri ise genellikle Garibaldi MeydanıDella Liberta ve Roma Caddesi üzeri ve çevresindedir.

Birçok deniz mahsülü, pizza, makarna ve lazanya gibi İtalya’nın enfes tatlarını Palermo’da denemek mümkünken mutfağın vazgeçilmezi patlıcan ve domatestir. Şehirde Sicilya şarabı da oldukça meşhur ve uygundur. Ayrıca Sicilya kılıç balığıyla ünlü bir şehir.

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağının pek çok özelliğini Palermo'da da görmek mümkündür. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arası malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezleridir. Kahve, özellikle de espresso, İtalyan mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir deniz ülkesi olan İtalyan mutfağında deniz ürünleri, özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Sayısız kesim yöntemiyle pek çok isim alan makarnalar ayrıca aromalı ve renkli olarak da üretilmektedir. Ev yapımı makarnaları çok lezettlidir. İtalyan ev yemekleri ile restoran yemekleri farklılıklar gösterir. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır.

“Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür.

Popüler restoranlar
Mounir - Pizzeria & Kebab, Antica Focacceria S. Francesco, Al Chioschetto, Pizza Gaetano, Il Proverbio

Bahşiş
Palermo’da da diğer İtalya şehirleri gibi restoranlarda ve kafelerde genellikle ücretin % 5´i kadar bir servis bedeli olarak hesaba dahil edilir. Ama yine de garsonlar bahşiş de beklemektedir. 
 

Palermo Gece Hayatı


 

Palermo’da özellikle hafta sonları oldukça eğlenceli bir gece hayatı vardır. Bunda şehirdeki genç nüfus fazlalığının etkisi büyüktür. Gençlerin buluşma mekanı ise yılın her ayı dolu olan Garibaldi Meydanı’dır.

Devamını Oku

Palermo'da Alışveriş

Modanın kalbi şeklinde adlandırılan İtalya’daki son moda ürünleri Palermo’da da bulmak mümkündür. Şehirdeki en önemli alışveriş mekanı ise Liberta Caddesi’dir. Ayrıca Monta Pelegrina San Rozenyo Kilisesi önünde kurulan tezgahlardan kırmızı çatı kiremidi üzerine yapılmış duvar resimleri Palermo’dan hatıra olarak alınabilecek ürünler arasındadır.

Devamını Oku

Palermo Festivaller

 • Kals’art Kültür Festivali (Temmuz-Eylül)
 • Palermo Tango Festivali (Temmuz)
 • Festa di St. Rosalia (Temmuz)
 • Palermo Spor Filmleri Festivali (Aralık)
 • EcoVision (Haziran)

Palermo Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani
 • Paskalya (Mart/Nisan)
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Assumption
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım)
 • Immacolata Concezione / Temiz Toplum Bayramı (8 Aralık)
 • Noel (25 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Palermo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12.5oC
  • Şub 12.6oC
  • Mar 13.5oC
  • Nis 15.7oC
  • May 18.9oC
  • Haz 22.4oC
  • Tem 25.6oC
  • Agu 26.2oC
  • Eyl 24.1oC
  • Eki 20.4oC
  • Kas 16.8oC
  • Ara 13.8oC

Kısa Kısa

Ülke: İtalya
Nüfus: 655.908
Dil:  İtalyanca
Para Birimi: Euro
İklim: Akdeniz İklimi
Kaç Günde Gezilir: 1-2 gün
Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)