Google+

Arama formu

Palermo

Palermo, çizmeye benzettiğimiz İtalya’nın vurduğu, top şeklindeki ada...
Devamı oku
İtalya'da bulunan Palermo şehrinin para birimi Euro’dur.
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Paskalya (Mart/Nisan) Kurtuluş Günü (25 Nisan)...
Devamı oku
Kals’art Kültür Festivali (Temmuz-Eylül) Palermo Tango Festivali (Temmuz)...
Devamı oku
Modanın kalbi şeklinde adlandırılan İtalya’daki son moda ürünleri...
Devamı oku
  Palermo’da özellikle hafta sonları oldukça eğlenceli bir gece hayatı...
Devamı oku
  Palermo kaliteli ve şık restoranlarla dolu olan bir şehirdir. Burada...
Devamı oku
  Zengin bir tarihe, farklı bir kültürel ve mimari yapıya sahip olan...
Devamı oku
​   Palermo'da şehir içi ulaşımda  toplu taşıma araçları ve taksiler...
Devamı oku
Sicilya’nın başkenti Palermo, iyi korunmuş tarihî bölgeleri, mafya...
Devamı oku
Türkiye'den Palermo’ya direkt uçuşlar yapılmazken bir çok şirket Roma...
Devamı oku
Palermo'da tipik bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak,...
Devamı oku
SİCİLYA TÜRKİYE FAHRİ TÜRK KONSOLOSLUĞU Viale Tica, 85/a, Siracusa, ...
Devamı oku
Türkiye İtalya-Palermo arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Türkiye...
Devamı oku
İtalya sınırları içerisinde yer alan Palermo'nun resmi dili İtalyanca'dır...
Devamı oku
Güney İtalya'da yer alan Palermo şehri, Sicilya bölgesinin kuzeybatı...
Devamı oku
    İtalya’nın en güneyinde yer alan Sicilya Bölgesi’nin başkenti olan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12.5℃
Şub 12.6℃
Mar 13.5℃
Nis 15.7℃
May 18.9℃
Haz 22.4℃
Tem 25.6℃
Ağu 26.2℃
Eyl 24.1℃
Eki 20.4℃
Kas 16.8℃
Ara 13.8℃
Kısa Kısa...
Ülke: İtalya / Nüfus: 655.908 / Dil:  İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz İklimi / Kaç Günde Gezilir: 1-2 gün / Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)

Palermo Hakında Bilinmesi Gerekenler

 
 

İtalya’nın en güneyinde yer alan Sicilya Bölgesi’nin başkenti olan Palermo, hem tarihi güzellikleri hem de hareketli yaşamıyla her daim turistlerin ilgi odağı olan bir şehirdir. Tarihi, kültürel yapıları, sosyal yaşamı, mimarisi ve gastronomisi ile öne çıkmaktadır.

Milattan Önce 734 yılında Fenikeliler tarafından kurulan şehir, bir dönem Arap hükümdarlığına girmiş olsa da Sicilya Krallığı döneminde özüne dönmüştür. 855, 285 kişilik nüfusuyla bölgenin en kalabalık şehirlerinden olan Palermo, Sicilya’nın kültürel, ekonomik ve turistik başkentidir. Tipik bir Akdeniz iklimine sahip oluşu, şehri turistik geziler için her dönem popüler kılmaktadır. Çünkü yazlar sıcak, kışlar ise ılık geçmektedir.

Sicilya’nın endüstriyel ve ticari açıdan da önemli bir merkezi olan Palermo’nun en önemli gelir kaynakları arasında turizm, hizmet sektörü, uluslararası ticaret ve tarım yer almaktadır. 

Eski Şehir bölümünde yer alan Romantik, Gotik ve Barok tarzındaki kiliseleri, sarayları ve diğer önemli mimari yapıları ile öne çıkmaktadır. Gece hayatı ve festivalleri ile oldukça hareketli bir şehirdir. Özellikle, her yıl Temmuz ayında düzenlenen Santa Rosalia Festivali ile birlikte şehir, turist akınına uğramaktadır. 

Mafyanın doğduğu şehir olarak bilinen Palermo’da kült film “The Godfather – Baba”nın bazı sahnelerinin çekimi de yapılmıştır.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Palermo Nerededir?

Güney İtalya'da yer alan Palermo şehri, Sicilya bölgesinin kuzeybatı kısmındadır. Doğusunda Monte Alfano ve Monte Pellegrino dağları vardır. Tiren denizindeki Palermo körfezine göre ise sağ taraftadır.

Palermo Gezilecek Yerler


 

Zengin bir tarihe, farklı bir kültürel ve mimari yapıya sahip olan Palermo’da gezip görülecek çok fazla yer vardır. Arap ve Norman mimarisi sahip olan yapılar, heykeller, müzeler ve volkanik kayalardan yapılmış balkonlarında çamaşırlar olan evler ile Palermo’da gezmek hem keyif verici hem de öğreticidir.

Cattedrale di Monreale (Monreal Katedrali)

Cattedrale di Monreale (Monreal Katedrali)

Palermo’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Monreal Katedrali’dir. Bu katedralin ünü, sahip olduğu mozaiklerde gizlidir. İçerisinde tam tamına 6.500 metrekarelik alanda cam mozaikler yer almaktadır. Üstelik yapılan renovasyonlar sayesinde hepsi yeni yapılmış gibidir. Katedral, çoğu zaman sadece mozaikleri sayesinde her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Dünyada varlığını sürdüren en önemli Norman mimarisi örneği olarak gösterilen Monreal Katedrali’nin yapımına 1174 yılında II. William tarafından başlanmıştır. 1182 yılında ise açılmıştır. İtalya’nın ulusal anıtlarından biri olarak gösterilen yapı, Sicilya bölgesinin de en önemli turist noktalarındandır. Yapının yüksekliği 102 metre, genişliği ise 40 metredir.

Toplamda 6.500 metrekarelik alana yayılmış olan cam mozaiklerden katedralin sağ tarafında yer alan mozaikler İ.Ö. dönemini, sol tarafındaki mozaikler ise İ.S. dönemini tasvir etmektedir. Bu mozaiklerde Adem, Havva ve Nuh tufanına ait bilgileri görmek mümkündür. ebilirsiniz. Katedralin sol tarafında bulunan mozaiklerde ise İncil anlatılmaktadır.

Palermo Katedrali’nin tersine, Monreal Katedrali’nin en önemli özelliği dışarıdan oldukça sade görünmesidir. İçerisi ise oldukça ihtişamlıdır. İsteyen ziyaretçiler ek ücret ödeyerek katedralin üst kısmına, yani kulelerine de çıkabilmektedir.

Catacombe dei Cappuccini (Cappuccini Yeraltı Mezarlığı İskelet Müzesi)

Catacombe dei Cappuccini (Cappuccini Yeraltı Mezarlığı İskelet Müzesi)

Sicilya’daki ölüler evi olarak da adlandırılan Cappuccini Yeraltı Mezarlığı İskelet Müzesi, dünyanın en korkunç yedinci müzesi olarak belirlenmiştir. Orijinal adı “Catacombe dei Cappuccini” olan müzenin korkunç olmasının sebebi ise rahiplerin 1599 yılında 8000’e yakın insanı mumyalamış olması ve müzede 2000 adet mumyalanmış ceset yer almasıdır. 

Dünya’nın en korkunç müzelerinden biri olarak gösterildiğinden, mezarlığın girişinde içeriye girmekte tereddüt eden çok sayıda turist ile karşılaşmak mümkündür. Eğer girmeye cesaret ederseniz, öncelikle dar ve loş merdivenlerden aşağıya doğru inmeniz gerekiyor.

Alt kısımdaki alan birbirini dik kesen uzun koridorlardan oluşuyor. Tüm koridor duvarlarında boyun ve ayaklarından duvara asılmış olarak sergilenen çeşitli yaşlardaki mumyalar yer alıyor.

Bu durumun hikayesi ise şöyle: 1599 yılında Cappuccini Manastırı'ndaki rahiplerin kutsal saydıkları rahip Silvestro vefat etmiştir. Diğer rahipler, kendisine ölümünden sonra da saygılarını gösterebilmek ve dua edebilmek için onu mumyalarlar. Bu mumyayı da manastırın altını oyarak oluşturdukları yeraltı mezarlığına yerleştirirler. Burada mumyaların çürümesini engelleyen gizemli koruyucu bir gücün varlığına inanmışlardır.

Ancak bu mumyalama son olmayacaktır. Çünkü Sicilyalı halk da, rahiplerin rahip Silvestro’ya olan saygısını kendi yakınlarına gösterebilmek isterler. Bu da Sicilyalılar’ın öldükten sonra burada mumyalanmayı seçmesine neden olur. Önceleri sadece rahipler için yapılmış olan mezarlığa olan talep gün geçtikçe artar. Zaman içinde mumyalanarak buraya konulmak bir statü haline gelir. Önemli kişiler, aydınlar, asiller burada olmayı bir ayrıcalık olarak görmeye başladıklarından vasiyetlerinde bile buraya konulma isteğine yer verirler.

Buradaki mumyalama işlemi Sicilya’ya özgüdür. Mumyalama işlemi bittikten sonra rahiplere tören elbiseleri, keşişlere gündelik kıyafetleri, aristokrat sınıfına da en şık ve sevdikleri kıyafetleri giydirilmiştir. Ardından raflara, cam tabutlara ya da duvardaki nişlere boyunlarından ve ayaklarından asılmak suretiyle yan yana dizilmişlerdir. 

1599 senesinde açılan yer altı mezarlığı 1880 yılında kapatılmıştır. Son mumyalanan kişi ise 6 Aralık 1920’de zatüreden hayatını kaybeden 2 yaşındaki Rosalia Lombardo isimli kız çocuğu olmuştur.

Palazzo dei Normanni (Norman Sarayı)

Palazzo dei Normanni (Norman Sarayı)

Norman egemenliği döneminde Sicilya Kralı’nın ikamet ettiği Norman Sarayı, orijinal adı ile Palazzo dei Normanni, günümüzde Sicilya Bölgesel Parlamentosu tarafından şehrin yönetim merkezi olarak kullanılıyor. İkametgah amacı ile kullanılan Avrupa’nın en eski yapılarından biri olan Norman Sarayı, eski şehir bölümünün en tepesinde yer alıyor.

Saray kurulmadan önce burada farklı bir yapı yer alıyordu. 9. yüzyılda Palermo Emirliği tarafından yapıldığı düşünülen ve Arapça adı ile “al-Qasr” olarak anılan yapının izlerini halen şimdiki sarayın zemininde görmek mümkün.

1702 yılında Normanların Sicilya’yı ele geçirmesi ve Palermo’yu başkent yapmaları ile bu yapı hükümdarın konutu haline geldi. Önceki Arap izlerini taşıyan yapı, Normanlar tarafından multifonksiyonel bir yer haline getirildi. Hem yönetim hem de ev olarak kullanılacak alanlar eklendi. Tüm yapılar, kemerler ve bahçeler ile birbirine bağlandı.

Sicilya’nın Norman Kralı 2. Ruggero tarafından 1132’de yapımı başlatılan Cappella Palatina, yani Saray Şapeli, Bizans mozaikleri ve Arabesk bezemeleri ile buranın en önemli görülecek alanı. Şapelin yapımı sekiz yıl sürdü ve mozaikleri ise 1143 yılında ancak bitirilebildi. Altın renginin yaydığı sıcaklık ve zenginlik hissi ise müthiş.

Şehrin yönetim merkezi olan Norman Sarayı’nın bir kapısı bugün meraklı turistler, diğeri de parlamenterler için ayrılmış. Müzeden parlamento bölümüne geçiş şeritlerle kapatılmış fakat parlamentonun toplanmadığı günlerde bu bölüme dahil olan birkaç oda yine turistler için açılıyor.

Sarayda gösterişli toplantı odaları ve salonlar, Çin üslubu ile düzenlenmiş özel bir oda, sayısız portre ve resim, zarif objeler ilk bakışta göze çarpanlar arasında yer alıyor.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Palermo Para Birimi

İtalya'da bulunan Palermo şehrinin para birimi Euro’dur.

Palermo Resmi Dili

İtalya sınırları içerisinde yer alan Palermo'nun resmi dili İtalyanca'dır. Ancak Sicilya bölgesinde yer alan şehirde buraya özgü bir şive de sıkça kullanılmaktadır. Bölgede yaşayan nüfus içerisinde ana dili Arapça, Ermenice, İspanyolca ve Romanca olan kişiler de mevcuttur.

Palermo Saat Farkı

Türkiye İtalya-Palermo arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Türkiye saati İtalya’ya göre 2 saat daha ileridedir. 

Palermo Türkiye Dış Temsilcilikleri

SİCİLYA TÜRKİYE FAHRİ TÜRK KONSOLOSLUĞU

T.C.MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Palermo'ya Ne Zaman Gidilir?

Palermo'da tipik bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer.

Avrupa'nın en sıcak şehirlerinden biri olarak kabul edilen Palermo'da ortalama yıllık sıcaklık 18 derecedir. Kar yağışının nadir görüldüğü şehirde en soğuk sayılabilecek Şubat ayında hava sıcaklığı yıllık ortalama 14 derecedir. Ağustos ayının yıllık ortalama sıcaklığı ise 26 derece olarak görülmektedir.

Şehirde yaz aylarında deniz suyunun sıcaklığı, özellikle Ağustos'ta 26 dereceye kadar çıkmaktadır. 

 

Palermo'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Palermo’ya direkt uçuşlar yapılmazken bir çok şirket Roma veya Milano üzerinden aktarmalı seferler düzenlemektedir. Palermo’ya aktarmalı uçuşlarla veya önce Katanya’ya uçak yolculuğu sonra oradan da karayolu ile şehre geçilebilmektedir.

Falcone-Borsellino olarak da bilinen Palermo Havalimanı, şehrin 32 kilometre batısında yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine yarım saatte bir kalkan servisler bulunmaktadır.

Tarihi bir limana sahip olan Palermo'ya Napoli, Tunus, Livorno ya da Cenova'dan deniz seferleri düzenlenmektedir.
 

Palermo şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Palermo'da Nerede Kalınır?

Sicilya’nın başkenti Palermo, iyi korunmuş tarihî bölgeleri, mafya hikâyeleri ve yüzyıllara dayanan geçmişi ile turistlerin ilgisini çeken bir şehir. Her bölgede başka bir medeniyetin izlerini görmenin mümkün olduğu bu şehirde her nerede konaklarsanız konaklayın, Sicilya’yı anlamak için diğer mahalleleri de mutlaka gezmelisiniz.


Palermo'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Paris otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Palermo pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Palermo Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Palermo Otelleri
En Uygun Fiyatlı Palermo Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Palermo Otelleri
Palermo Ev Kiralama

Palermo Otelleri

Palermo, çizmeye benzettiğimiz İtalya’nın vurduğu, top şeklindeki ada olarak gördüğümüz Sicilya’nın başkentidir. Elbette İtalya’dan büyük oranda etkilenmiş, özellikle Güney İtalya şehirlerine benzerlik gösteren Palermo’nun tarihi oldukça eskiye uzanıyor. Yunanlıların, Romalıların ve hatta bir zamanlar Arapların hâkimiyeti altında kalan şehirde farklı mimarî özellikleri görmek de mümkün.


Palermo Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Palermo otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Palermo İçi Ulaşım


 

Palermo'da şehir içi ulaşımda  toplu taşıma araçları ve taksiler kullanılmaktadır. Şehir merkezinde konaklayanlar için ise zaten önemli tarihi yerlerin hepsi yürüme mesafesindedir. Bu sebeple pek çok kişi, yürümek dışında bisiklet kiralamayı da tercih etmektedir.

Ayrıca şehirde taksi fiyatları da uygundur. Otobüs yolculuğu yapmak isteyenler için sabah saat 06.00'dan gece yarısına kadar otobüs bulmak mümkündür. Ayrıca turistler için kısa mesafeli üç adet hat da vardır. (Rossa, Gialla, Verde). Bu otobüslerin biletlerini büfelerden, bazı barlardan ya da makinelerden almak mümkündür.

Palermo Havalimanı (Aeroporte Falcone Borsellino) şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıktadır. Buradan şehir merkezine otobüsle veya trenle gidilebilmektedir. Havaalanından 30 dakikada bir kalkan, sabah 06.30’ten akşam 00.00’a kadar hizmet veren ve yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaşan otobüsler bulunmaktadır. Havaalanı şehir merkezi arasında karşılıklı seferler yapan trenlerle de ulaşım mümkündür. Sabah 05.54’ten başlayarak akşam 22.05’e kadar hizmet veren trenler 50 dakikada şehir merkezine gitmektedir.
 

Palermo Mutfağı


 

Palermo kaliteli ve şık restoranlarla dolu olan bir şehirdir. Burada İtalya’ya ait birçok yemeği bulmak mümkündür.  Bu mekanların yerleri ise genellikle Garibaldi MeydanıDella Liberta ve Roma Caddesi üzeri ve çevresindedir.

Birçok deniz mahsülü, pizza, makarna ve lazanya gibi İtalya’nın enfes tatlarını Palermo’da denemek mümkünken mutfağın vazgeçilmezi patlıcan ve domatestir. Şehirde Sicilya şarabı da oldukça meşhur ve uygundur. Ayrıca Sicilya kılıç balığıyla ünlü bir şehir.

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağının pek çok özelliğini Palermo'da da görmek mümkündür. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arası malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezleridir. Kahve, özellikle de espresso, İtalyan mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir deniz ülkesi olan İtalyan mutfağında deniz ürünleri, özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Sayısız kesim yöntemiyle pek çok isim alan makarnalar ayrıca aromalı ve renkli olarak da üretilmektedir. Ev yapımı makarnaları çok lezettlidir. İtalyan ev yemekleri ile restoran yemekleri farklılıklar gösterir. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır.

“Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür.

Popüler restoranlar
Mounir - Pizzeria & Kebab, Antica Focacceria S. Francesco, Al Chioschetto, Pizza Gaetano, Il Proverbio

Bahşiş
Palermo’da da diğer İtalya şehirleri gibi restoranlarda ve kafelerde genellikle ücretin % 5´i kadar bir servis bedeli olarak hesaba dahil edilir. Ama yine de garsonlar bahşiş de beklemektedir. 
 

Palermo Gece Hayatı


 

Palermo’da özellikle hafta sonları oldukça eğlenceli bir gece hayatı vardır. Bunda şehirdeki genç nüfus fazlalığının etkisi büyüktür. Gençlerin buluşma mekanı ise yılın her ayı dolu olan Garibaldi Meydanı’dır.

Bunun dışında Vucciria pazarı çevresi, Castelnuovo ve Verdi Meydanları ile Via Principe di Belmonte'de pek çok keyifli mekan yer almaktadır.
Liman yakınındaki Kursaal Kalhesa popüler mekanlardan biridir. Burası gündüzleri kafe ve kitapçı olarak da hizmet veren enteresan bir mekandır. Tarihi Palazzo Sammartino-Ramondetta'da bulunan Cambio Cavalli ise şehrin en eski pub'larından biri. Mutlaka uğranmalı.

Hareketli gece hayatını sevenler içinse Country Disco Club en popüler gece kulübü. 

Canlı müzik sevenler ise Cantavespri Vini e Vinili ya da Jazz and Chocolate'ı tercih edebilir.
 

Palermo'da Alışveriş

Modanın kalbi şeklinde adlandırılan İtalya’daki son moda ürünleri Palermo’da da bulmak mümkündür. Şehirdeki en önemli alışveriş mekanı ise Liberta Caddesi’dir. Ayrıca Monta Pelegrina San Rozenyo Kilisesi önünde kurulan tezgahlardan kırmızı çatı kiremidi üzerine yapılmış duvar resimleri Palermo’dan hatıra olarak alınabilecek ürünler arasındadır.

Eğer kukla meraklısıysanız Corso Vittorio Emanuele'de pek çok atölye bulabilirsiniz. Tasarım ürün sevenler içinse Via Libertà çevresinde düzinelerde butik görebilirsiniz.

Pazar alışverişine ilgisi olanların adresi ise Via Roma ve Corso Vittorio Emanuele arasında yer alan Vucciria Market olmalı.
Şehirdeki mağazalar sabah 09.30-13.30 ve öğleden sonra 16.00-20.00 arasında açıktır.

 

Palermo Festivaller

 • Kals’art Kültür Festivali (Temmuz-Eylül)
 • Palermo Tango Festivali (Temmuz)
 • Festa di St. Rosalia (Temmuz)
 • Palermo Spor Filmleri Festivali (Aralık)
 • EcoVision (Haziran)

Palermo Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani
 • Paskalya (Mart/Nisan)
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Assumption
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım)
 • Immacolata Concezione / Temiz Toplum Bayramı (8 Aralık)
 • Noel (25 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Palermo İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112