Sakin, Düzenli ve Temiz Münih'te Gezilecek Yerler

Münih benim 8 sene yaşadığım bir şehir. Gidip görmeniz gereken sakin, düzenli, temiz ve hiçbir şekilde güvenlik anlamında sorun yaşamayacağınız bir şehirdir.

Seyahatinizin tarihini haziran- ağustos aralığında yaparsanız hava olarak oldukça memnun kalırsınız. Kasım-mart tarih aralığı oldukça soğuk, diğer aylarda da yağmurlu geçmektedir.

Münih

Münih'e nasıl gidilir?

Münih’e birçok havayolu şirketleri tarafından seferler vardır. Münih’e İstanbul’dan yaklaşık 2,5 saat süren uçuştan sonra varabilirsiniz. İki havaalanı (eski ve yeni) yan yana bulunmaktadır. Havaalanına geldiğinizde hangi tarafta olduğunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü dönüşünüzde size gerekebilir.

Şehre ulaşım, havaalanının hemen altındaki metro ile, trenle ya da otobüsle yapabilirsiniz. Bilet makinelerinden havaalanına gidiş ve gelişlerde kullanılan biletlerden almanız sizin için ekonomik olacaktır. Englischer GartenBilet makinelerinde Türkçe menü bulunmaktadır ve kredi kartı da geçerlidir. Bindiğiniz her ulaşım aracında bilet basma makineleri var. Biletinizi o makineye bastıktan sonra geçerli duruma geçecek ve eğer araca bindiğinizde (otobüs, tren, tramvay veya metro fark etmez) biletinizi okutmazsanız ve kontrolöre denk gelirseniz büyük ceza yiyebilirsiniz.

olimpia park

Münih'te Görmeniz Gerekenler

Münih'te görmeniz gereken yerler ise; Marienplatz, Altstadt, Englischer Garden, Munich Residenz, Deutsches Museum, Allianz Arena ve botanik bahçesidir.botanik bahcesiMarienplatz, Münih’in merkezidir. Küçük bir meydan ancak meydanı kesen bütün sokakları gezmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü bu sokaklarda alışverişinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Münih’de memleketimize oranla daha uygun olan ürünler; banyo ve makyaj ürünleridir. Ayrıca mutfak gereçlerini de kaliteyi uyguna alma anlamında satın almanızı tavsiye edebilirim.

münihKaufenstresse alışveriş yapabileceğiniz en büyük sokaktır. Ancak diğer sokaklarda da beğenebileceğiniz farklı dükkanlar bulabilirsiniz.

münih

Şehir merkezi Karlsplatz’dan itibaren alışveriş caddeleri ile donanmış. Lüks alışveriş için Maximilianstrasse zincir mağazalar için Kaufingerstrasse ilk adresler. Ardından Marienplatz, Teatinerplatz, Fraunenstrasse ve tüm bu caddeleri kesen sokakları gezmelisiniz. Çok katlı mağazalar kategorisinde Galeria Kaufhof ve Ludwig Beck var. münihGalleria Kaufhof gurme katından çikolata, kahve, hardal, çay bulabilirsiniz. Ludwig Beck’in müzik katında klasik müzik ve caz dinleyebilirsiniz. Pasaj-AVM kategorisinde Fünf Höfe var. Çok katlı mağaza kategorisinde oldukça lüks ve tasarım markaları ile Oberpollinger‘de uğrayabilirsiniz.

Altstadt tarihi şehir merkezidir. Yeme içme alternatifinin, mağazanın çok olduğu, önemli tarihi bina ve kilisenin yanı sıra belediye binasının meşhur pazar yeri Viktualienmarkt’ın bulunduğu merkez, tüm bunlara ilaveten oldukça kalabalık bir turist nüfusunu da barındırıyor. O yüzden bu civarda dolaşırken yoğun kalabalıklara ve yeme-içmeye daha turistik rakamlar ödemeniz gerekebilir.

Apfel Strudel

Englischer Garten, şehrin merkezinde ucsuz bucaksız bir parktır. Yönünüzü iyi hesaplamazsanız ve dikkat etmezseniz parktan çıkışınız biraz zor olabilir. Parkın içinde yapay gölün hemen kenarında iki adet yan yana restoran var. Biri kafe-restoran diğeri ise bira bahçesidir. Bira BahcesiRestoranda, Almanların meşhur tatlısı olan Apfelstrudel`i yemenizi tavsiye ederim. Yanında yazın dondurma, kışın vanilyalı sosu ile beraber ve tabi ki kahve eşliğinde. Diğer restoran ise klasik bira bahçesi ve orada da simit eşliğinde limonlu bira ( Radler Beer) içmenizi tavsiye ederim. Tabi başka meze türü şeylerde var onları da deneyebilirsiniz. Leopoldstrasse Rönesans mimarisi gece ışıklandırması ile daha zarif görünen geniş caddede, Walking Man dışında yemek için tercih edilebilecek birçok et restoranı ve bar var. Gece yarısı atıştırması için şehrin en iyi hamburgeri Ruff’s da yakınlardadır.

Münih'e yakın ziyaret edilebilecek yerler

Münih’in biraz dışında , Nymphenburg Sarayı var ve standart ulaşım ağını kullanarak ulaşılabilen sarayın porseleni meşhurdur. Saraya gitmek zor gelirse Odeonplatz’daki mağazasından porselen satın alabilirsiniz. Bahçesi de çok güzeldir.

İkinci uzak Füssen şehrindeki Neuschwanstein şatosu; hani şu Disney logosuna ilham veren masalsı yer. Münih’ten Bayern bileti alınıp Füssen’e gidilebilir. Trenden inilen noktadan kalkan 73 ve 78 numaralı Swangau otobüslerine aynı biletle binilerek az sonra köy meydanına ulaşılır. Buradan şato için giriş bileti temin edildikten sonra, otobüs, abli araba veya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Üçüncü uzak yer, Salzburg´dur. Mozart`ın yasadığı şehre araba kiralayarak gidebilirsiniz. Görmenizi tavsiye ederim.

Dördüncü uzak ise Münih’in muhteşem kasabası Bad Tölz´dür. 

Bad Tölz

Bad Tölz

Bahsetmem gereken bir de Münih merkezine yakın bulunan October Fest var. Yani Bira Bayramı. Ekim ayında 3 hafta süren, dünyanın dört bir tarafından gelen milyonlarca insanın hınca hınç doldurduğu devasa çadırların icinde içilen biralar ve Bayern müzigi oldukça değisik bir atmosfer olusturuyor. Eger Ekim ayında yolunuz Münih'e düşerse mutlaka gidip görmelisiniz. Ama o dönemlerde Münih´de otel bulmak oldukça zor olabiliyor. 

İyi gezmeler.