Slovakya, Komünist Rejimin Düşüşü

Slovakya komünist rejimden çıktıktan sonra kendini bir hayli toparlamış bir ülke. 17 Kasım-29 Aralık 1989'da Çekoslovakya'da meydana gelen olaylar ile kansız bir biçimde Komünist yönetim düşürülmüştür. Kadife Devrimin çıkışı Prag'da barışçıl bir öğrenci ayaklanması. Bu olay polis tarafından bastırılsa da diğer ayaklanmaları tetiklemiş ve 20 Kasım'da 500.000 kişi ayaklanmış. En son olarak ise 27 Kasım’da tüm Çekoslovakya vatandaşlarının katıldığı 2 saatlik bir ayaklanma sonucu Komünist rejim düşürülmüş.

Sonrasında ise 1 Ocak 1993’te Çek Cumhuriyeti ve Slovakya anlaşarak birbirlerinden ayrılıp 2 farklı ülke olmuşlar. Her iki ülkede geniş çaplı ekonomik reformlar yapılmış. Ancak bu ayrılma talebi Slovaklardan değil, Çeklerden gelmiş. Rehberimizin anlattığına göre ise Slovaklar bu ayrılıktan çok hoşnut değiller. Sebebi olarak ise “Biz zaten kendi içimizde mutlu yaşıyorduk. Böyle bir ayrılığa gerek yoktu. Mesela benim eşim Çek Cumhuriyeti vatandaşı, ben Slovak’ım. Neden böyle bir ayrıma gerek duyuldu yorum yapmak istemiyorum” diyor. Ama komünizm’den çıktıkları için çok mutlular. “Dünya ile iletişimsiz bir şekilde dünya üzerinde yaşamak kadar üzücü bir şey yok” diyor. “Her şey aynı model, her şey benzer... Bu nu ancak komünizm rejimi yıkılınca anladık. Daha önceden ise tek bildiğimiz sadece gördüğümüzden ibaretti” diyor.

Ardından Slovakya 29 Mart 2004’te NATO'ya ve 1 Mayıs 2004’te ise Avrupa Birliği'ne üye olmuş. 1 Ocak 2009’da ise Euro’ya geçiyorlar. Ama rehberimiz Euro’ya geçiş ile birlikte alıp gücünün düştüğüne işaret ediyor.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni