Google+

Arama formu

TANRILARIN KUTSAL DAĞI OLİMPOS

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Uluslararası Oryantiring Yarışları için Antalya'ya geldiğimizde Kemer'de konaklıyoruz. Yarışma amacıyla çıktığımız yolculuklarımızda, gezilerimize değişik rotalar da ekliyoruz. Yeni yerler, yeni keşifler için... Kemer'e yakın görülmesi gereken yerlerin önceden listesini yapmıştım. Kısaca gelmeden önce gezi planı hazırdı, iş sadece uygulamaya kalıyordu. Bizim sporun güzel tarafı yarışma saatinin önceden belli olması... Parkurda kalış süreni de iyi kullandın mı, geriye kalan koskoca gün bizim. Yarışma öğleden sonra, bayağı geç bir saatte olunca ekibi sabahın erken saatinde toplayarak Olimpos'a doğru yol alıyoruz. Kemer'de çok tatil yapmama rağmen ilk defa bu bölgeye geliyorum. Otelle mesafesi, yol durumu her şeyi ayarlayarak yola çıkıyoruz. Nasıl da heyecanlığım anlatamam... Tanrıların Kutsal Dağı Olimpos'a gidiyorum. Oley!!!

Çıralı

Yaklaşık 15 dakika anayolda süren yolculuğumuz bir yol ayrımıyla kıvrıla kıvrıla aşağıya doğru çekiyor. İniş biraz daha uzun süremizi alıyor. İnince yazın coşkun kalabalığından uzakta, ıssızlığa terk edilmiş, sağlı sollu ahşap iki katlı pansiyonlar ve etrafta dolaşan birkaç insan karşılıyor. Bahçelerinde mis kokulu portakal ağaçlarının görselliğinde ilerlerken, mekânından ayrılmamış bir kaç işletmeci de meraklı bakışlarla bizi süzüyor. Bir çay, bir kahve bilemedin bir gecelik tadımlık konaklama için müşteri bekleyen edayla… Burada uyumak, rüyaya dalmak... Ah, nasıl güzel olurdu!!! Ama vakit sınırlı öncelik yarışma olunca zamanımızı keşfe ayırıyoruz. Arkamda benim gibi meraklı minik sporcularla...

Çıralı-1

Olimpos, Beydağları Milli Parkı sınırları içinde... 3 kilometrelik kumsalın oluşturduğu sahil şeridinde koruma altındaki deniz kaplumbağalarının (caretta caretta) aynı zamanda  üreme alanı... Bu nedenle sahilde belli bölgeler kaplumbağaların üreme alanı olması nedeniyle şezlong, şemsiye sokmak yasak!!! Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle her iki ucundan kayalıklarla sınırlı olarak  yükseliyor. Genel olarak ince kum yapısına sahip kumsal, kuzeyinden sadece kış aylarında akan, güney ucunda ise antik Olimpos kentinin içinden geçerek denize ulaşan bir dere yatağına sahip... Evet, biz de kış mevsimi aylardan Şubat olunca güney ucunda yer alan antik kenti taçlandıran suyun güzelliğine, şırıl şırıl akan sesine tanıklık ediyoruz.

Çıralı şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Rüya Villen Park Hotel, Kimera Hotel Çıralı, Nerissa Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Valentina Doğa Evleri, Marina Loft, Leontopolis Apart Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Hemera Butik Otel, Rüya Villen Park Hotel, Dolunay Apart Hotel tesislerini incelebilirsiniz.

Çıralı otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Çıralı otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Çıralı-2

Likya Yolu; Olimpos, Yanartaş'la birlikte, sedir ormanları, yaylaları ile 1. ve 2. dereceden doğal ve tarihi sit alanı koruma statüsü sayesinde yakınlardaki  alanlarda oluşan zincirleme birbirine benzeyen turizm yapılaşmalarından uzak kalarak, korunmuş bir bölge...

Çıralı-3

2000 yılında kurulan Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi sayesinde  yörede ekolojik tarımı ve buna bağlı turizm faaliyetlerini geliştirirken aynı zamanda buradaki doğa koruma çalışmalarını yürütüyor. Yöre halkı geçimini genelde pansiyonculuk ve küçük çaplı tarımsal işletmelerden sağlıyor.  Bahar aylarında başlayan turist akını sonbaharda azalıyor. Kışında bizim gibi meraklılar günü birlik ziyaret ediyor.

Çıralı-4

Görsel güzellik, mis gibi yazdan kalma hava yarışmaya, Phaselis antik kentine doğru yol alıyoruz. Haydi yolcu kalmasın...

OLİMPOS'A NASIL GİDİLİR?
Antalya'dan Kemer'e ulaştıktan sonra, Kumluca istikametine devam etmelisiniz. Kumluca'dan yaklaşık 70 kilometre sonra ulaşacağınız Ulupınar'ı geçer geçmez solda Çıralı Yanar Taş kavşağını görünce sapıp aşağıya doğru kıvrılan 7 kilometrelik yolun sonunda sahile ulaşabilirsiniz.

OLİMPOS'TA NEREDE KALINIR?
Antik kentin girişinde sağlı sollu ahşaptan nefis portakal ağaçlarının şenlendirdiği pansiyon ve kamp alanlarında kalabilirsiniz... Betonlaşmış yapılardan uzakta doğal ortam müthiş keyif verecektir. 

Çıralı-5

Çıralı-6

OLİMPOS'TA NELER YAPILIR?
Yoğun iş temposundan uzak kalmak isteyenler, doğanın ritmine kapılıp saatlerce aylaklık edebilir. İsteyen biraz yürüyerek güzel kumsalın ve denizin tadını çıkarabilir. İsteyen trekking gruplarına katılarak çevre keşif yolculuğuna çıkabilir ya da günü kendine ayırıp sadece dingin ve huzuru yakalamaya çalışabilirsiniz. Her şey size bağlı, zamanı değerlendirmek sizin elinizde.

Halil İbrahim YILDIZ kullanıcısının resmi
Halil İbrahim YILDIZ
Pzt, 02/09/2015 - 13:41
Sevgili Serap, Olympos'a bi grup arkadaşımla çadır kurmak için düşünüyoruz. Çadır alanına para vermeden orada kalabilir miyiz ? Veya güvenlimidir ? Bana yardımcı olur musun ?

serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...