Afrika Kıtası'nın 13 Güzelliği

Dünya üzerindeki Asya Kıtası’ndan sonraki en büyük kıta olma ünvanına sahip Afrika Kıtası aynı zamanda en çok dil konuşulan kıta olma özelliğine de sahiptir. Bu bilgilerin yanı sıra kıta bünyesindeki güzelliklerle de oldukça gözde bir yer.

Bugünkü içeriğimizde sizler için Afrika Kıtası’nda mutlaka görülmesi gereken güzellikleri derledik. Keyifli okumalar.

Afrika Kıtası

Karnak Tapınağı

Mısır Heybetli kapıları, avlu ve salonları, oymaları, heykelleri ile Karnak Tapınağı; Antik Mısır’daki en büyük tapınak kompleksi olarak bilinmektedir. Karnak Tapınağı aynı zamanda bir açıkhava müzesi olmakla birlikte en büyük antik dini mekân olma özelliğini de taşımaktadır.

Büyük Piramit

Mısır 137 metre yüksekliği ve yaklaşık 7 milyon ton ağırlığı ile Büyük Piramit her biri 2,75 ton çeken 2,25 milyondan fazla kireçtaşı bloğundan yapılmıştır. Büyük Piramit’in en çarpıcı yönü; taş blokların makineler kullanılmadan zorla çalıştırılan işçi ve köle orduları tarafından kaba kuvvet kullanılarak taşınmış olmasıdır.

Nil Nehri

Mısır Dünyanın en uzun nehri olan Nil; 6,695 km uzunluğundadır ve Afrika’nın büyük göllerinden doğar. Güneyden kuzeye doğru akan nehrin üç ana kolu bulunmakta; Beyaz Nil, Mavi Nil, Atbarah.

 

Afrika

Kartaca

Tunus Kartaca ismi, Fenike dilindeki "yeni şehir" kelimelerinden türetilmiştir. Şehir hakkında çok az sayıda yazılı kaynak olduğu için şehrin kuruluş tarihi dahi net olarak bilinememektedir.

Büyük Sahra

Kuzey Afrika Sahra Çölü, Afrika’nın kuzey bölgelerine kadar yayılır. Çölün büyük bölümü denizden uzaktadır ve fazla esen rüzgarlar bütün nemi içerilere ulaşmadan kurutur. Sahra’nın çeşitli kısımlarında kumlar, her yıl 11 metrelik hızla ileriye doğru yuvarlanmaktadır.

Nakuru Gölü

Kenya İsmini içinde bulunduğu parktan almaktadır. Birbirinden farklı türler burada bir arada yaşamaktadır ve bu durum sayısız kuşu bu göle çekmektedir. Bunlardan en önemlileri flamingolardır.

 

Afrika Kıtası'nın Güzellikleri

Kilimanjaro Dağı

Tanzanya 5899 metre yüksekliği ile Afrika’nın en yüksek dağı unvanına sahiptir. Yarı çöl olarak nitelendirilebilecek arazide bulunan volkanın doruğu karlarla kaplıdır ve bu da oldukça etkileyici bir görüntü oluşturmaktadır. Dağın yamaçlarında tropikal yağmur ormanları yer almaktadır.

Zaire Nehri

Kongo Zambiya’da doğduğu yerde Chambishi ismiyle anılmaktadır. Nehir, deniz seviyesinden 1524 metreye kadar yükselir. Nehrin, Atlantik’e saniyede 42.450 metreküp su boşalttığı bilinmektedir.

Madagaskar

Hint Okyanusu 1.609 km uzunluğunda olan Madagaskar önemli derecede bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Adanın batısında Tsingini Doğa Koruma Alanı yer almaktadır.

Afrika

Victoria Şelalesi

Zambiya Zambezi Nehri üzerinde yer alan şelale, saniyede 7.560 metreküplük debiye ulaşır. Döküldüğünde çıkan köpükler 40 km mesafeden dahi görülebilmektedir. Genişlik ve yükseklik bakımından Niagara’dan iki kat daha büyüktür.

Okavango Deltası

Botswana 15.993 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Yağışlar sonrası ise kapsadığı alan 22.015 kilometrekareye kadar yükselebilmektedir. Bu delta Afrika’nın en geniş doğal yaşam alanıdır.

Masa Dağı

Güney Afrika Cape Town’ın yukarısında bulunan Masa Dağı genellikle beyaz bulutlarla örtülüdür. Uçurumları denizden 1.067 metre yükseklikte bulunur.