Bir Sonraki Hedefiniz – Makedonya

Makedonya Balkan yarımadasının kalbinde yer alan doğal güzellikleriyle ünlü küçük bir ülkedir, 25,713 kilometre kare alana yayılan ülkenin nüfusu 2 milyondur. Ülkede tabiat bakımından zengin 38 dağ bulunmaktadır, bu dağlar yüksekliği 2000 metreyi geçen 20 adet zirveye ev sahipliği yapmaktadır. Makedonya’da 3 doğal park ve 43 göl bulunmaktadır, bu göllerin en büyükleri Ohri, Prespa ve Doyran gölleridir.
 

Ohri gölü Dünya mirası olarak UNESCO’nun koruması altındadır, göl yaklaşık olarak 4 milyon yaşında, 200’ü aşkın endemik türe ev sahipliği yapmaktadır, bunların en tanınmışları Ohri Alabalığı’dır. Gölün kenarında kurulmuş Ohri ve Struga şehirleri bulunmaktadır. Ohri’ye Balkan’ların Kudüs’ü yakıştırması yapılmaktadır, bu yakıştırmanın sebebi şehirde bazılarının tarihi 9 yüzyıla ulaşan 365 adet kilisenin bulunmasıdır.


Makedonya bir gurmeler ve #gastronomi ülkesidir. Sağlıklı ve doğal yemeklerin tadını deneyip, tarihi yüzyıllarca eskiye dayanan, üretim aşamasında tanınmış gelenekleri olan ve Balkan’ların en iyisi olarak adlandırılan şarapların tadlarına bakabilirsiniz.

Makedonya farklı kültürlerin ve toplulukların kesişim noktasıdır, tarih içerisinde Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı bu topraklarda hüküm sürmüştür. Bu dönemlerden kalma kiliselere, manastırlara, camiilere ve 4000’i aşkın tanınmış arkeolojik sit alanlarına ev sahipliği yapmaktadır, bu alanların en tanınmışlarından biri eski Ohri şehrinde bulunan ve X’cu yüzyılda Avrupa’nın ilk üniversitesinin açıldığı Plaoşnik bölgesi sayılabilir.
 
Ülkenin başkenti Üsküp’tür, şehir 2000 yılı aşkın tarihi ve kültürel mirası barındıran modern bir metropolü temsil etmektedir, şehir eski ve yeni mimari akımlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezinden Vardar nehri geçmektedir, etrafı dağlarla sarılıdır, şehre en yakın zirvenin adı Vodno’dur, bu zirveye teleferik yardımıyla çıkılabilir. Şehrin yakınında Mavrovo ve Popova Şapka kayak merkezleri bulunmaktadır.


Üsküp Kutsal Rahibe Teresa’nın doğduğu şehir olarak ün yapmıştır, şehrin merkezinde 2009 yılında onun hayatına ve çalışmasına adanmış bir anıt ev yapılmıştır.
 
Kumanovo şehrinin yakınında tarihi MÖ. 1800 yılına dayanan megalitik gözlemevi Kokino bulunmaktadır, Roma döneminden günümüze ulaşmış Stobi arkeolojik sit alanı Demir Kapija şehrinin etrafında yer almaktadır.
 
Makedonya’da yaklaşık olarak 1600 köy bulunmaktadır, bu köylerin güzelliği kırsal ve eko turizmin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Göllerin, nehirlerin ve dağların yamaçlarına kurulmuş köylerin doğal güzelliklerinin ve temiz havasının keyfini çıkarırken sundukları doğal ve sağlıklı yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Bu köylere örnek olarak Ohri gölünün kenarında bulunan Trpejca köyü sayılabilir.
 
Makedonya çeşitli spor ve eğlence aktiviteleri için ideal koşullar sunar, bu aktivitelere örnek olarak; dağcılık, dağ bisikleti, yamaç paraşütü, yürüyüş, kayak, avcılık, balıkçılık, kış sporları sayılabilir. Makedonya, ekstrem ve macera sporları sevenler için ideal bir seçimdir. #macera. 
 
Makedonya’nın gökyüzü yamaç paraşütü sevenler için gerçek bir cennettir. Üsküp, Pirlepe, Mavrovo ve Kuruşevo şehirlerinde yamaç paraşütü kulüpleri bulunmaktadır, aynı zamanda burada her Mayıs ayında Dünya yamaç paraşütü kupası düzenlenmektedir.


 

Su kayağı Makedonya’da çok popüler bir spor dalıdır, özellikle Ohri ve Prespa göllerinde ve Üsküp'ün yanı başında bulunan Matka kanyonunda yapılmaktadı. Ülkede vahşi ve durgun sularda faliyet gösteren uluslararası standartlara sahip birçok kano ve kayak kulübü bulunmaktadır.


 

Makedonya’da yeraltı nehirleri, gölleri, mağara süsleri, sarkıtları ve dikitleri bulunan 346 mağara bulunmaktadır. Tahminen Avrupa’nın en derin yeraltı mağara sistemi Matka kanyonunda bulunan Vrelo’dur, bu sistem birbiri üzerinde bulunan iki farklı mağaradan meydana gelmiş 6 km uzunluğunda bir mağara sistemidir, burası gerçek bir turist cazibe merkezidir.


 

Daha fazla link için www.macedonia-timeless.com'u ziyaret edebilirsiniz.