Dünyanın En Etkileyici Kütüphaneleri

Yüzyıllar boyunca krallar, rahipler, başkanlar ve önde gelen kişiler kütüphaneler inşa ettiler. Kimi krala, kimi belediyeye, kimi manastıra, kimiyse kişiye özel olan kütüphaneler yüzyıllardır varlığını sürdürüyor ve bllgi ışığını yaymaya devam ediyor. Kütüphaneler her zaman bilginin, gücün ve zenginliğin sembolü oldular. Yazımızda dünyaca ünlü kütüphaneleri etkileyici mimarileri ve bünyesindeki zengin koleksiyonlarıyla ele alıyoruz.

1.Trinity Üniversitesi Kütüphanesi, İrlanda

Bu kütüphane tamamen muhteşem olması ve ağaçtan yapılmış kemerli dizaynının yanında İrlanda’nın en büyük kütüphanesi olma özelliğine de sahip. Kütüphane, yaklaşık 800 yıllık bir tarihe sahip olan ve Celtic rahipleri tarafından yazılmış olan ‘’Book of Kells’’in el yazmasına da ev sahipliği yapıyor. Kayıtlar kütüphaneyi her yıl 500.000 kişinin ziyaret ettiğini gösteriyor. 

2. Admont Manastırı Kütüphanesi, Avusturya

Alplerin eteklerinde kurulu olan ve dünyanın en uzun manastır kütüphanesi ünvanına sahip Admont Kütüphanesi rococo tarzı ile dizayn edilmiş. Rafları, tavanı ve zemini ile bir renk uyumu içinde görünen kütüphanenin mimarı Josef Hueber aydınlanmak ve ilimden ilham almış. Hueber ‘’Zihin gibi, odada ışıkla dolmalı.’’ sözüyle tarzını açıkça belli etmiştir. Kütüphanede hiç masa olmamasının nedeni ise buranın çalışma amacıyla dizayn edilmemesinden kaynaklanıyor. Manastırın keşişleri kitapları alıp odalarına götürmek adetine sahiplermiş. 

3. New York Halk Kütüphanesi, ABD

ABD’nin en büyük üçüncü kütüphanesi ve mermerden yapılan en büyük binası olduğu düşünülürse, New York Halk Kütüphanesi’nin oldukça etkileyici olduğu anlaşılacaktır. Kütüphanenin ana bölümlerine isteyenler gelip oturabilir ve kitaplarını okuyabilirler, Wi-fi’ın ücretsiz olduğunu da söylemekte fayda var. 

4. Clementinum, Çekya

İncelikle işlenmiş freskleri ve ağaçtan sütunlarıyla Clementinum’un her köşesi bir güzellik sergiliyor. Prag’ın en ünlü yerlerinden biri olan kütüphane ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. 

5. Bibliotheque Sainte-Genevieve, Fransa

1850’lerde tamamlanan bu güzel kütüphane adeta çeliklerle örülmüş. Fakat ağaçtan masalar ve yeşil lambalar bütün bu sertliği alıp götürmüş. 

6.The George Peabody Kütüphanesi, ABD

George Peabody Kütüphanesi, Peabody Enstitüsü Kütüphanesi olarak da bilinir. Baltimore’da konumlanan kütüphane halkın kullanımına uygun durumda. George Peabody’nin amacı herkesin rahatça kullanabileceği ve danışabileceği bir kütüphane kurmaktı. 

7. The Escorial Kütüphanesi, İspanya

Escorial dünyanın en büyük kütüphanelerinden biridir. İçerisinde pek çok el yazması eser olan kütüphanede kitapların yıpranmaması adına, ciltli kısım rafın içerisine  doğru koyularak yerleştirilmiştir. 

8. Aberdeen, İngiltere

Kare bir mimariye sahipmiş gibi görünse de kütüphanenin içi oldukça modern ve alışılmışın dışında bir dizayna sahip. Bina 1.200 öğrenciye çalışma alanı sunacak kapasitede.

9. Musashino Üniversite Kütüphanesi, Japonya

Bu kütüphanenin pek çok odası ve oldukça boş rafı var. Fakat boş raflar bir yetersizlik alameti değil burada dijital ortamda bilgi paylaşımı oldukça popüler. 

10. Stuttgard Şehir Kütüphanesi, Almanya

Kütüphanenin son 5 katında kitapları bulabileceğiniz binada beyaz renk hakim. Bu beyaz yüzey sayesinde doğal ışık daha verimli kullanılırken çalışanlar için de ferah bir ortam yaratılması amaçlanmış. 

11. Alexandria, Mısır

Burası aslında hepimizin mutlaka adını duyduğu efsanevi İskenderiye Kütüphanesi. Bir zamanların en büyük kütüphanesi olan İskenderiye Kütüphanesi, tarihe geçmek isteyen bir akıl hastası tarafından yakılmıştı. Çok eski bir geçmişe sahip olan kütüphane antik zamanların bilgi merkeziydi. Zamanında yıkılan ve günümüzde tekrar yapılan kütüphane 2002’de tamamlandı. 

12. Jose Vasconcelos Kütüphanesi, Meksika

Cam ve metalle dizayn edilmiş olan bu kütüphane Meksika’nın en güzel kütüphanesi olarak da biliniyor. Ayrıca kütüphane 1.5 milyon kitabı alacak alana sahip. Fotoğraf: www.architecturaldigest.com

13. Sankt Florian, Avusturya

Barok tarzın en önemli eserlerinden olan kütüphane incelikle işlenmiş ahşap kitap raflarıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca freksleri oldukça etkileyici olan kütüphanenin her köşesinde bir ustalık eseri görebilirsiniz. 

14. Beinecke Nadir Kitaplar Kütüphanesi, ABD

Yale Üniversitesi Başlangıçta pek ilginç görünmese de bu kütüphane mermer duvarları ve tasarımıyla oldukça ilginç. Hiç pencerenin bulunmadığı kütüphanede pek çok el yazması ve nadir kitap bulabilirsiniz. 

15. Seattle Halk Kütüphanesi, ABD

Oldukça modern çizgilere sahip olan kütüphane, işleyişi ile de bu yolda ilerliyor. Burada pek çok kitabı ve içeriği bilgisayarda bulabilirsiniz.