En Güzel Karayip Adaları

En Güzel Karayip Adaları

Pembe sahiller, harika koylar ve masmavi sular: Karayipler’de bunların hepsi var. Ancak Karayipler’in mükemmel adalarının en mükemmel olanlarını nasıl seçebiliriz? Her adanın kendine özgü güzellikleri var, fakat bu listedeki 10 tanesi en az bozulmuş ve gezegendeki en güzel sahillere sahip olanlar.

1 – Virgin Gorda

Virgin Gorda

Britanya Virjin Adaları’nın en büyük üçüncü adası olan Virgin Gorda, 21 kilometre karelik alanının tamamını kaplayan doğal güzelliklerle dolu. Ada, misafirlerine birçok sessiz sahil ve koy, çiçeklerle dolu parklar sunuyor. Adanın en popüler yeri ise büyük ihtimalle Baths; çünkü bu deniz kıyısı bölgede devasa granit kaya blokları tuzlu su havuzcukları ile mükemmel bir manzara oluşturuyor. 

2 – Barbados

Barbados

Barbados her türden ziyaretçiyi tatmin etmeyi başarabiliyor; çünkü çok çeşitli güzelliklere sahip. Pembe kumlu sahilleri, egzotik vahşi doğası (maymunlar, deniz kaplumbağaları ve farklı türlerde yarasalar) ve taze bir kokteylle tadına doyamayacağınız günbatımı manzaraları… Eğer biraz daha doğayla iç içe olmak isterseniz adanın doğu sahilinde bulunan Bathsheba köyünde dev dalgalar ve mercan kayalıklarının oluşturduğu ufak havuzlarla tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

3 – Saba

Saba Karayipler’in en büyük ya da en bilinen adası olmayabilir; fakat adanın bozulmamış doğası unutulmaz bir tecrübe sunuyor. St. Martin’in güneyindeki Küçük Antiller zincirinde bulunan Saba, hem deniz seviyesinde hem de daha yükseklerde güzellikler hediye ediyor. Renkli mercan kayalıklarından harika dağ manzaralarına muhteşem bir doğaya sahip olan Saba, aynı zamanda tanışabileceğiniz en sevecen insanların da yaşadığı yer.

4 – Guadeloupe

Guadeloupe’nin turistler için neden favori mekânlardan biri olduğunu anlamak hiç güç değil. Kelebek şeklindeki adada harika şelaleler, bembeyaz kumsallar ve tertemiz okyanus suları misafirlerine harika anılar yaşatıyor. Adaya ulaşımın da gelişmesiyle artık burayı ziyaret etmemek için hiçbir sebep yok.

5 – Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos adaları, 8 tanesinde yerleşim bulunan 40 adadan oluşuyor. Ancak herhangi bir adaya gitseniz pişman olmazsınız; çünkü adaların hepsi birbirinden güzel. Farklı adalarda dünyanın en güzel sahillerinde yüzebilirsiniz. Başkent Cockburn Town’a sahip olan Grand Turk Adası’nda ise nispeten modern havayı yakalayıp sömürge mimarisini gözlemleyebilirsiniz. 

6 – Corn Adaları, Nikaragua

Nikaragua’nın iki Corn Adası’nın büyük olanı Büyük Corn, tertemiz bir doğaya sahip. Pembe ve turkuaz evlerinin yanı sıra bembeyaz kiliseleri ile Büyük Corn tam bir tatil bölgesi. Ancak asıl tropikal cennet Küçük Corn. Çünkü ada el değmemiş sahillere ve inanılmaz dalış bölgelerine sahip. En güzel kısım ise, adanın hiçbir kısmında araba kullanmaya izin yok! 

7 – Montserrat, Leeward Adaları

Leeward Adaları

Montserrat, Soufriere Volkanı’nın patlayıp adanın güney yarısını Pompey gibi küller ile örtmesinden sonra bambaşka bir hal aldı. Patlamanın sonuçlarını Montserrat Volkanı Rasathanesi’nde gözlemleyebilirsiniz; fakat adanın kuzey yarısında da hala el değmemiş yerler bulunuyor. Burada vaktinizi Katy Tepesi rotalarında yürüyüş yaparak ya da Randevu Körfezi’nde kanoyla gezerek değerlendirebilirsiniz. 

8 – Aruba

Aruba

Aruba’nın rüzgaraltı sahillerinde bulunan otellerin neredeyse hepsi tatil için mükemmel, fakat bu adada maceracı olmamak tatili biraz ziyan etmek gibi… Toz gibi kumları ile Kartal Sahili ve siyah çakıl taşları ile Andicuri Sahili, dünyanın en güzel sahillerinden ikisi. Oranjestad’ın kartpostallardan fırlamış ana caddesinde sakin bir yürüyüş de bu adada mutlaka yapılması gereken aktivitelerden.

9 – Antigua

Antigua

Antigua, tropik güzellikleri ile İngiliz tarihini birleştiriyor. Bunu görmek için dar caddelerinin iki yanındaki sömürge mimarisinin simgeleri olan binalara bakmanız yeterli. Buraya insanları çeken asıl şey ise, popüler bir yatçılık durağı olan ve restore edilmiş eski bir donanma istasyonuna sahip İngiliz Limanı. Limanın kıvrımlı, teknelerle dolu kıyı şeridinin manzarası kesinlikle unutulmaz.

10 – Bahamalar

Bahamalar

700 adası ve 2400 adacığı ile Bahamalar hem keşfe hem de rahatlamaya müsait; fakat nereden başlayacağınıza karar vermeniz biraz zor olabilir… Grand Bahama’nın su altı mağaralarında yüzerek mi başlamalısınız? Yoksa Alvernia Dağı’nın manzaralarının tadını çıkararak mı? Belki de Harbour Adası’nın ünlü pembe sahilinde güneşlenerek başlamalısınız.