Haftada Ne Kadar Yemek Yiyorsunuz?

Peter Menzel ve Faith D’Aluisio hayatımızın en temel hareketi olan ‘’yemek’’ için dünyayı dolaştılar. İkilinin projelerinin adı ‘’Hungry Planet’’. Bu projede farklı bölgelerde bulunan ailelerin haftalık mutfak giderlerinin hesaplanarak, coğrafyaların ve sosyal durumların fiyat ve kalori üzerindeki etkisinin görülmesi amaçlandı. 

Almanya Hamburg’ta yaşayan Sturm ailesinin haftalık yemek gideri €253.29. Ailenin favori yiyecekleri ise salata, karides, tereyağı, şekerli bir takım şeyler ve makarna.

Karides

Bu Norveçli ailenin haftalık yemek giderinin bedeli $379.41. Favori yiyecekleri ise tereyağlı ekmek, yoğurt, domates çorbası, şeker, süt ve pankek.

Pankek

Japonyalı Ukita ailesi çalışmaya alınan bir diğer aile haftalık giderleri $317.25. Sevdikleri ve eksik etmedikleri yiyecekler ise sashimi denilen Japonya’ya özgü bir çeşit balık yemeği, meyve, cips, pasta ve patates.

İtalya, Sicilya’da yaşayan Manzo ailesi mutfak ihtiyaçları için haftalık $260.11 harcıyorlar. En sevdikleri yiyeceklerin başında ise makarna, balık, dondurulmuş balık çeşitleri ve hot dogs geliyor.

Hot Dog

Chad Cumhuriyeti’nde bulunan Breidjing kampındaki bu ailenin haftalık yiyecek gideri .23. Favori yiyecekleri taze koyun etli çorba. Aradaki uçurum şaşırtıcıdan ziyade korkutucu.

Kuveyt’li Al Haggan ailesinin haftalık mutfak gideri $221.45 Favori yiyecekleri Hint pirinciyle yapılmış tavuk büryani.

Kuzey Carolina’da ikamet eden Revis ailesi haftalık yiyecekleri için  $341.98 ödüyor. En sevdikleri şeyler ise tavuk, patates ve spaghetti.

Tavuk

Meksikalı Casales ailesi haftalık yiyecekleri için $189.09 harcıyor. Eksik etmedikleri yiyecekler listesinde pizza, yengeç, makarna ve tavuk bulunuyor.

Çinli Dong ailesi için haftalık yiyecek demek $155.06 demek. En sevdikleri şey ise kızarmış domuz eti ve ekşimsi sos.

Polonyalı Sobczynscy ailesi kendileri ve evcil hayvanları için haftalık $151.27 harcıyor. En sevdikleri yiyeceklerin başında havuçlu domuzlu bir şey, kereviz ve yabani havuç geliyor.

 Mısırlı bu ailenin haftalık gideri ise $68.53. En sevdikleri şeyler ise bamya ve koyun eti.

Bamya

Ekvadorlu Ayme ailesi mutfakları için haftada $31.55 harcıyorlar. Favori yiyecekleri lahanalı patates çorbası.

 California’da yaşayan Caven ailesi haftada $159.18 harcıyor. Favori yiyecekler listlerinde ise et, meyveli yoğurt, deniz tarağı çorbası ve dondurma var.

Dondurma

Favori yiyecekleri etli ekmek-hamur olan Moğolistanlı bu ailenin haftalık mutfak gideri $40.02

Bhutanlı bu ailenin haftalık gideri  sadece $5.03. En sevdikleri yiyecekler mantar, peynir ve domuz eti.

Norveçli bu aile haftalık $731.71’lık harcamasıyla listenin başına geçiyor. En sevdikleri yiyecekler ise lahana, et, lazanya ve çikolata.

Guatemalalı bir ailenin ortalama haftalık gideri $75.70. Aile tarifleri içinde etli yemekler ve Türk usülü yahnimsi bir şey var.

Lüksemburglu, horozu olan bu tatlı ve garip alienin haftalık gideri $465.84. Neyi seviyorlar kısmında ise, pizza, şarapla marine edilmiş tavuk ve kebap var.

Kebap

Bu Hintli aile ise haftalık $39.27 harcıyor ve pirinç ağırlıklı gıdalarla besleniyor.

Malili bu aile ise $26.39 ile haftalık mutfak ihtiyacını karşılıyor. Ailenin geleneksel tarifi ise pirinç ve türevlerinden yapılan yemeklerden oluşuyor.

Kanadalı bu ailenin haftalık mutfak gideri $345. Yemek listelerinde ise pizza, kavun ve deniz gergedanı, kutup ayısı gibi bizi şaşırtan şeyler var.

Pizza

Haftalık $419.95 harcayan bu Fransız aile ise makarna ve Tayland yemeklerini seviyor.

 Grönlandlı bu aile haftalık ortalama $277.12 harcıyor ve sevdikleri yiyeceklerin başında kutup ayısı, deniz gergedanı derisi ve fok yahnisi geliyor.

İstanbul’da yaşayan Çelik ailesi haftalık yiyecekleri için ortalama $80 harcıyor. Favori yemekleri ise annelerinin puf böreği.