Google+

Arama formu

Orta Doğu’nun yükselen yıldızı Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin...
Devamı oku
Abu Dabi, neredeyse yılın her günü gökyüzüne güneşin hakim olduğu bir...
Devamı oku
Hızla gelişen ve modernleşen Abu Dabi’de istediğiniz yere uygun...
Devamı oku
Arap kültürünün hakim olduğu her yerde olduğu gibi Abu Dabi...
Devamı oku
Abu Dabi İslam kurallarının hüküm sürdüğü bir ülke olduğundan dolayı...
Devamı oku
Abu Dabi festivaller açısından oldukça zengin bir şehir. Yılın her...
Devamı oku
Abu Dabi’de alışveriş seçenekleri oldukça geniştir. Şehirde ultra...
Devamı oku
Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve Abu Dabi Emirliği’nin başkenti olan Abu...
Devamı oku
Birleşik Arap Emirlikleri’nin yükselen yıldızı Abu Dabi, her gün yenisi...
Devamı oku
Birleşik Arap Emirlikleri’nde resmi para birimi olarak Dirhem (AED)...
Devamı oku
Birleşik Arap Emirlikleri’nde resmi dil Arapça’dır. Abu Dabi’de restoran...
Devamı oku
Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Abu Dabi (GMT +4) ile Türkiye (...
Devamı oku
Abu Dabi Büyükelçiliği Adres: Turkish Embassy, Diplomatic Area, (...
Devamı oku
Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi’de havaalanı...
Devamı oku
Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve aynı zamanda Abu Dabi Emirliği’nin...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) İsra ve Miraç Gecesi* Ramazan Bayramı* Kurban...
Devamı oku
Acil yardım: 998 Yangın: 997 Polis: 999
Devamı oku
Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti ve en yoğun nüfusa sahip...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AED = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 18℃
Şub 19℃
Mar 22℃
Nis 26℃
May 31℃
Haz 32℃
Tem 35℃
Ağu 35℃
Eyl 32℃
Eki 28℃
Kas 24℃
Ara 20℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 2,784 Milyon / Dil: Arapça / Para Birimi: Dirhem (AED) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3

Abu Dabi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abu Dabi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti ve en yoğun nüfusa sahip ikinci şehri Abu Dabi aynı zamanda içerisinde bulunduğu Abu Dabi Emirliği’nin de başkenti konumundadır. Abu Dabi geçmişinin elde edilen arkeolojik kalıntılara bakıldığında M.Ö 3.yüzyıla kadar dayandığı görülmektedir. Abu Dabi Arapça’da ‘Ceylan Toprakları’ anlamına gelmektedir. Dilden dile dolaşan efsanelere göre şehrin kuruluşu genç bir ceylanın bir kavme temiz suya giden yolda önderlik etmesi ile başlamıştır. Günümüzde ise dünyanın en hızlı modernleşen şehirlerinden biri haline gelmiş ve gözde turizm noktaları arasına girmiştir.

Abu Dabi, dünyanın en gözde turizm noktaları arasında sayılmasını fazlasıyla hak ediyor. Şehirde mükemmel bir seyahat için aradığınız her şeyi bulma şansınız var. Güneş gökyüzünden hiç eksik olmuyor, deniz sıcaklığı ise senenin büyük çoğunluğunda ideal. Bu koşullar doğa harikası plajlar ve masmavi sular ile birleşince ortaya yaz tatili için vazgeçilmez bir seçenek çıkıyor. Spor ve macera tutkunları içinse golf, su sporları, çöl safarileri, tema parklar birçok seçenek var. Bunların haricinde şehirde sanata ve kültüre doyabileceğiniz birçok müze ve sanat merkezi bulunuyor. Şehrin tarihi yapısı ise görkemli camiileri, sarayları ve kaleleri ile görülmeye değer.

Abu Dabi’de Gezilecek Yerler

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve aynı zamanda Abu Dabi Emirliği’nin başkenti olan Abu Dabi modernleşirken kültürünü ve doğal güzelliklerini korumayı başarabilmiş bir şehir. Göz alıcı mimariye sahip modern yapılar, görkemli camiler, doğa harikası plajlar ve geçmişin izlerini taşıyan tarihi yapılar şehrin en ilgi çekici atraksiyonlarından. Bunların haricinde farklı konular hakkındaki müzeler ve Abu Dabi’yi sarmalayan adalar da görülmeye değer. Abu Dabi’de herkesin eğlence anlayışına göre etkinlik de bulunuyor. Masmavi plajlarda güneşin tadını çıkarabilir ya da uçsuz bucaksız çöllerde safarilere katılabilirsiniz. Heyecan arayanlar içinse birçok su sporu ve tema park mevcut.

Sheikh Zayed Büyük Camii (Sheikh Zayed Grand Mosque)

Sheikh Zayed Büyük Camii (Sheikh Zayed Grand Mosque)

Dünyanın en büyük camilerinden biri olan Sheikh Zayed şehrin en önemli sembollerinden biri. Havuzlar ve bahçeler ile çevrili camii 82 kubbe, 1000 kolon ve 24 karat altın kaplı avizeleri ile oldukça görkemli bir görüntü sunuyor. Beyaz ve altın renklerle işlenmiş dış yapısı da güneş ışığı altında ve gece ışıklandırılmasında mutlaka görülmesi gereken bir manzara. Camiinin çarpıcı özelliklerden bir diğeri ise aynı anda 40.000 kişiye ibadet imkanı sunuyor olması. Ayrıca camiinin içerisinde dünyanın en büyük el yapımı halısı ve 12 ton ağırlığındaki dünyanın en büyük avizesi yer alıyor.

Şehirdeki diğer camiilerden farklı olarak Sheikh Zayed her gün ziyaretçilere açık ancak Cuma sabahları yalnızca ibadet için açılıyor. Cuma günleri 16.30-22.00 arası ziyaretlere açılıyor. Haftanın diğer günleri ise 09.00-22.00 saatleri arasında camiiyi gezebilirsiniz. Ayrıca camii içerisinde rehberler eşliğinde 1 saatlik turlar da mevcut. Bu turlara Pazar-Perşembe arası 10.00, 11.00, 17.00, Cuma günleri 17.00, 19.00 ve Cumartesi günleri 10.00, 11.00, 14.00, 17.00 ve 19.00 saatlerinde katılabilirsiniz. Şehri ramazan ayında ziyaret ediyorsanız ise Cuma günleri hariç 09.00-02.00 saatleri arasında camiiyi gezebilirsiniz.

Sheikh Zayed, dini öneminin yanında mimari açıdan da görsel bir şölen. Devasa yapı gerek iç tasarımı gerek dış mimarisi ile her yerde sahip olunamayacak bir deneyim sunuyor. Özellikle günbatımında camiinin muhteşem manzarası görülmeye değer. Camii, Sheikh Rashid Bin Saeed Caddesi, 5. Sokak üzerinde bulunuyor.

Abu Da i şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The St. Regis Abu Dhabi, Four Seasons Hotel Abu Dhabi at Al Maryah Island, The Abu Dhabi EDITION. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The St. Regis Saadiyat Island Resort, Abu Dhabi, Ramee Garden Hotel Apartments, Hilton Capital Grand Abu Dhabi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Rainbow Hotel Apartments, Strand Hotel, Ramee Garden Hotel Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Abu Dabi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Al Jahili Kalesi (Al Jahili Fort)

Al Jahili Kalesi (Al Jahili Fort)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli tarihi yapılarından biri olan Al Jahili Kalesi, aynı zamanda Al Ain’in en büyük kalelerinden biridir. 1891 yılında 1. Sheikh Zayed egemenliği altında inşa edilmeye başlanan kale 1898 yılında tamamlanmıştır. Abu Dabi şehrini savunma amaçlı inşa edilmiştir. Bir dönem dağ geçitlerini koruyan ve bölgeler arası barışı sağlayan Umman Trudur İzcileri’nin karargahı olarak kullanılan kale, tarih içerisinde yerel valiye konutu olarak da kullanılmıştır. Kalenin askeri öneminin yanında bölgenin en önemli ailelerinden Al Nahyan ailesinin konutu olarak kullanılmış olması kaleye farklı bir anlam kazandırmıştır.

Abu Dabi Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından 2007 yılında tarihi dokusuna hasar verilmeden yenilenen kale şu anda ziyaretçilere açık. Kalenin yenilenmesinde arkeolojik araştırmalardan ve farklı tarihi belgelerden yararlanılmıştır. Şuan kalenin içerisinde kalıcı sergilerin yanında sürekli değişen sergiler de yer alıyor. Yapının kuzey kanadında gezgin Wilfred Thesiger’e ait ‘Bin London and Freedom of the Desert’ isimli kalıcı bir sergi yer alıyor. Sergide fotoğrafçının seyahatleri sırasında çektiği siyah beyaz fotoğraflar sergilenmektedir. Batı kanadında ise geçici sergi alanları bulunmaktadır.

Yemyeşil ve düzenli bahçelerin arasında yer alan yapı şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Kaleyi, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Cuma günleri ise yalnızca 15.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kale Al Mutawaa bölgesinde, Al Ain’in güneydoğusunda Al Jahili Park’ın hemen yanında bulunuyor.

Abu Dabi Gelenek Köyü (Heritage Village)

Abu Dabi Gelenek Köyü (Heritage Village)

Abu Dabi Gelenek Köyü, Arap kültürünü yakından tanımak ve çöl hayatını deneyimlemek isteyenler için mutlaka görülmesi gerek bir yer. Emirates Heritage Club tarafından işletilen mekanda geleneksel bir vaha köyü yaratılmıştır. Şu anda bir açık hava müzesi olarak şehre gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisi olmuştur.

Abu Dabi Gelenek Köyü’nde çöl hayatının kendine özgü yaşam koşulları en ince ayrıntısına kadar yansıtılmış. Gelenek Köyü içerisinde falaj sulama sisteminden denizden gelecek tehditler için inşa edilmiş bir koruya, keçi ticaret pazarlarından bir camiiye kısacası bir Arap köyünü yansıtan tüm yapı ve birimleri bulunduruyor.

Köyün belli kısımlarında geleneksel becerilerin sergilendiği ve ziyaretçilerin de katılabildiği atölyeler gerçekleştiriliyor. Erkek zanaatkarlar metal işleri ve seramik gibi alanlar üzerine atölye verirken kadınlar ise genellikle dokuma ve eğirme atölyeleri düzenliyor. Böylece Arap kültürünü yalnızca gözlemlemek ile kalmayıp yerli halkla konuşma fırsatı da bulmuş olacaksınız. Köyün içerisinde kamp ateşi başlarında bulunan kahve noktaları da zaman geçirmek için ideal. Bir şeyler satın almak isteyenler içinse kültüre özgü el işi eşyaların satıldığı mağaza ve bir de Arap mutfağının en belirgin özelliği olan baharatların satıldığı bir baharat dükkanı bulunuyor. Yüzlerce baharat çeşidinin yanında el yapımı sabunlar da oldukça ilgi çekici.

Gelenek Köyü, Marina Alışveriş Merkezi’nin yanında Breakwater bölgesinde bulunuyor. Cumartesi-Perşembe arası 09.00-16.00, Cuma günleri ise 15.30-21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Abu Dabi Nerededir?

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve Abu Dabi Emirliği’nin başkenti olan Abu Dabi, Arap Yarımadası’nda, Basra Körfezi’nin kuzeydoğusunda bir ada üzerinde yer alır. Bu ada anakaraya 250 metreden daha az bir mesafede bulunmaktadır.

Abu Dabi anakaraya ve çevresindeki diğer adalara farklı köprüler ile bağlıdır. Şehrin büyük çoğunluğu ada üzerinde yer alsa da anakarada üzerinde de bazı semtleri bulunur.

Abu Dabi’ye Ne Zaman Gidilir?

Abu Dabi, neredeyse yılın her günü gökyüzüne güneşin hakim olduğu bir şehir. Kış dönemlerinde bile sıcaklık ortalaması 18 derecenin altına düşmemektedir. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalaması 33 derecenin üzerindedir. Yağışlara oldukça nadir rastlanır.

Ağustos ortalama 36 derecelik sıcaklık ve 33 derecelik deniz sıcaklığı ile yılın en sıcak ayıdır. Haziran ise 13 saat ile güneş ışığından en çok yararlanılan aydır. Yaz dönemlerinde sıcaklıklar 40 derecelerin üzerine kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle şehri yazın ziyaret etmek bunaltıcı sıcaklıklardan dolayı zorlayıcı olabilir.

Ocak ayı 18 derecelik sıcaklık ortalaması ise yılın en soğuk ayıdır. En fazla yağış ise Şubat ayında düşmektedir. Sıcaklık ortalamaları çok düşmediği gibi güneş ışığından yararlanma süresi de çok düşmez. Ocak ayında 9 saat, Şubat ayında ise 11 saat güneşi gökyüzünde görebilirsiniz.

Abu Dabi’ye Nasıl Gidilir?

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi’de havaalanı bulunmaktadır. İstanbul’dan Abu Dabi Uluslararası Havalimanına aktarmasız uçuşlar ile 4 saat 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Abu Dabi şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Abu Dabi’de Nerede Kalınır?

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yükselen yıldızı Abu Dabi, her gün yenisi başlayan inşaatları, sıcak iklimi ve lüks yaşantısıyla ünlü bir şehirdir. Abu Dabi Emirliği’nin aynı ismi taşıyan başkenti olan bu şehir hala kendini tamamlanmış görmüyor, bu sebeple her seyahatinizde yeni bir yapı ile karşılaşabilirsiniz. Çok büyük olmaması ile kolayca keşfedilebilen şehir, Dubai’ye bir rakip olarak yaratıldı ve turistlerin bir kısmını kendisine çekmeyi başardı. Orta Doğu’nun modern yüzlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Abu Dabi’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Abu Dabi otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Abu Dabi Otelleri

Orta Doğu’nun yükselen yıldızı Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti ve en görkemli şehirdir. Yüzölçümü olarak da Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük şehri olmasına rağmen nüfusu yaklaşık 1.5 milyon olduğu için kalabalık hissettirmez. Çöl topraklarında tamamen sıfırdan inşa edilmiş bir şehir olan Abu Dabi, hem bölgenin hem de dünyanın en modern şehirleri arasındadır. 


Abu Dabi Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Abu Dabi otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Abu Dabi İçi Ulaşım

Abu Dabi İçi Ulaşım

Hızla gelişen ve modernleşen Abu Dabi’de istediğiniz yere uygun fiyatlarla ve rahatça ulaşabilirsiniz. Şehirde en önemli toplu taşıma ağını otobüsler oluşturuyor. Otobüsler dışında taksi, deniz taksi kullanabilir veya araç ya da bisiklet kiralayabilirsiniz.

Otobüslere bilet almanıza gerek yok ancak bindiğiniz zaman şoförün yanında bulunan kutuya para atmalısınız. Şehirde ulaşımınızı bu sistemli işleyen ve ayrıca klima bulunan otobüsler ile halledebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine de otobüs ile ulaşım mümkün. Terminal 1 ve 2 üzerinden A1, 490, 211, 240 ve X81 kodlu otobüsler şehir merkezine gitmektedir. Otobüs ücretleri 4 AED’dir. Otobüsler, 24 saat çalışmakta ve 40 dakikada bir sefer yapmaktadır.

Abu Dabi Mutfağı

Abu Dabi Mutfağı

Arap kültürünün hakim olduğu her yerde olduğu gibi Abu Dabi Mutfağında da yemek kültüründe en önemli nokta paylaşmak ve cömertliktir. Geçmişten gelen Bedevi çadırlarına ait geleneğin izleri Abu Dabi sofralarında hala görülür.

Şehrin önemli bir ticari merkez olmasından dolayı Abu Dabi’de taze ürünlere rastlanmaktadır. Bafra Körfezi’nden çıkarılan taptaze deniz ürünlerinin haricinde şehirde rengarenk taze sebze ve meyveler de tüketilmektedir. Yöresel yemeklerin en ayırt edici özelliği yerel baharatların yoğun kullanımıdır. Özellikle tarçın, safran, zerdeçal, fıstık ve kurutulmuş meyvelere her yemekte rastlamak mümkündür. Arap mutfağının kendine özgü pişirme taktikleri ise kırmızı ve beyaz ete farklı bir tat katmaktadır. Kil fırında veya tencerede yavaş yavaş pişirilerek hazırlanan et ve buğday yemeği Al Harees şehrin en popüler lezzetlerinden biri. Al Majboos ise haşlanmış etin farklı baharatlar ve limon ile tatlandırılması ile ortaya çıkan bir yemektir. Balık severler içinse tuzlanmış balık ve kalın bir sos ile hazırlanan Al Madrooba iyi bir seçenek olacaktır.

Abu Dabi’de Gece Hayatı

Abu Dabi’de Gece Hayatı

Abu Dabi İslam kurallarının hüküm sürdüğü bir ülke olduğundan dolayı alkol tüketimi konusunda belirli kısıtlamalar vardır. Ancak bu kısıtlamalar gece hayatının oldukça renkli olduğu gerçeğini değiştirmez. Sokakta ya da halka açık mekanlarda alkol tüketmezseniz Abu Dabi’de alkol ile ilgili bir sıkıntı yaşamayacaksınızdır. Gece kulüplerinde, barlarda ve restoranlarda istediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz. Orta Doğu’nun parti destinasyonu olarak bilinen Abu Dabi, renkli gece kulüplerinden konsept barlara, canlı müzik sahnelerine kadar birçok eğlence seçeneği sunuyor.

Şehrin en meşhur barlarından McGettingan’s Abu Dhabi hem yerellerin hem de turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. İrlanda kökenli barda farklı tarz kokteyler ve konsept gecelere ve canlı müzik aktivitelerine rastlamak mümkün. Bar, Al Raha Beach Hotel & Resort içerisinde bulunuyor.

Caviar Bar, Emirates Sarayı içerisinde bulunuyor. Sunduğu kaliteli şampanya menüsü ve şık atmosferi ile Abu Dabi’nin büyüleyici mekanlarından biri.

Abu Dabi Festivaller

Abu Dabi Festivaller

Abu Dabi festivaller açısından oldukça zengin bir şehir. Yılın her dönemi farklı alanlarda festivaller düzenleniyor. Festival dönemleri her daim renkli ve canlı bir şehir olan Abu Dabi’nin atmosferini daha da eğlenceli bir hale getirerek unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

2007 yılından itibaren gerçekleştirilen ve öncesinde Orta Doğu Film Festivali olarak bilinen Abu Dabi Film Festivali şehrin en önemli festivallerinden biridir. Kasım ayında gerçekleşen festivalde şehrin birçok salonunda yüzlerce farklı film gösterimi gerçekleşir. Bu filmler arasında uluslararası filmler ve bölgesel filmler de yer alır.

Abu Dabi Festivali, Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde en önemli sanat ve kültür festivallerinden biridir. 2004 yılından beri her sene kutlanan festival Mart-Nisan döneminde gerçekleşiyor. Festival kapsamında opera performanslarından dans gösterilerine, tiyatrolardan edebiyat konferanslarına, konserlerden atölyelere kadar her türlü aktivite düzenleniyor. Modern sanatların yanında geleneksel sanat faaliyetlerine de yer veriliyor. Dünyanın farklı yerlerinden birçok katılımcının katılımı ile gerçekleşen festival şehrin en önemli yapılarında gerçekleşiyor.

Abu Dabi’de Alışveriş

Abu Dabi’de Alışveriş

Abu Dabi’de alışveriş seçenekleri oldukça geniştir. Şehirde ultra lüks alışveriş merkezlerinden küçük çarşı tarzı mağazalara ve pazarlara alışveriş için her bütçeye uygun seçenek bulunur.

Abu Dabi seyahatinizden yanınıza bir anı kalsın istiyorsanız geleneksel el işlerini, baharatları, yollukları veya parfümleri düşünebilirsiniz. Özellikle antikalar ve tekstil ürünleri de hem uygun bütçeli olmaları hem de şehrin atmosferini yansıtmalarından dolayı iyi birer seçenek olacaktır. Eğer daha modern ve marka ürünler için bütçe ayırdıysanız tasarım harikası saatleri, son moda kıyafetleri veya teknolojik aletleri gözden geçirebilirsiniz. Bu tarz mağazalarda pazarlık geçerli bir şey olmasa da özellikle çarşı tarzı yerlerde ve yerel mağazalarda şansınızı deneyin. İyi bir pazarlık sonucu halı, tekstil ürünü ve altın eşya gibi birçok şeyi çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Şehirde mağazalar hafta içleri 10.00-22.00 saatlerin arasında açıktır. Hafta sonları ise daha geç saatlere kadar açık kalmaktadır. Ancak daha küçük lokal dükkanlar gibi yerlerde ve Ramazan aylarında mağazaların açılış kapanış saatleri değişmektedir.

Abu Dabi Saat Farkı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Abu Dabi (GMT +4) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Abu Dabi, Tükiye’ye göre 1 saat ileridedir.

Abu Dabi Para Birimi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde resmi para birimi olarak Dirhem (AED) kullanılmaktadır. 1 Dirhem yaklaşık olarak 0.99 Türk Lirası’na denk gelir.

Abu Dabi Resmi Dili

Birleşik Arap Emirlikleri’nde resmi dil Arapça’dır. Abu Dabi’de restoran, kafe, otel gibi mekanlarda ve turistik bölgelerde İngilizce konuşma oranı yüksektir.

Abu Dabi Türkiye Dış Temsilcilikleri

Abu Dabi Büyükelçiliği

Adres: Turkish Embassy, Diplomatic Area, (Sector:W59/02 Sector:1) P.O. Box:3204 Abu Dhabi-UAE

Telefon: +971 2 410 99 99 / +971 2 441 76 66, Büyükelçi Sekreteri : +971 2 410 99 38

Faks Büyükelçilik: +971 2 410 99 05, Konsolosluk Şubesi: +971 2 441 71 68

e-Posta: embassy.abudhabi@mfa.gov.tr

Web: http://abudhabi.be.mfa.gov.tr

Abu Dabi Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

İsra ve Miraç Gecesi*

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Hac Sezonu*

Hicri Yılbaşı*

Şehitler Günü (30 Kasım)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü*

BAE Ulusal Günü (2-3 Aralık)

(*) ile belirtilen tatillerin günleri her yıl farklılık göstermektedir.

Abu Dabi İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 998

Yangın: 997

Polis: 999

Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi

Dubai vize başvurusu sırasında hazırlanması gereken evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Dubai’ye vize almak isteyen kişiler için Dubai’de kalış sürelerine göre vize türleri bulunmaktadır. 

Dubai Emirliği - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Dubai vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır.

Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Dubai (BAE) vize işlemlerinden muaftır.