Google+

Arama formu

Batna

Cezayir zengin tarihsel değerlerle yıllarca birçok kültüre ev sahipliği...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 DZD = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 22℃
Tem 26℃
Ağu 25℃
Eyl 21℃
Eki 15℃
Kas 10℃
Ara 6℃

Batna (Cezayir) Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Batna (Cezayir) Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Cezayir zengin tarihsel değerlerle yıllarca birçok kültüre ev sahipliği yapmış, Kuzey Afrika ülkesidir. Bölge tarihsel süreçte önce Romalılara, daha sonra Osmanlı İmparatorluğuna ve son olarak Fransız devletinin egemenliği altından kalmış, yerel halkın devrimci hareketleriyle çok sonraları bağımsızlığını kazanmıştır. Cezayir’in sahip olduğu büyüleyici doğal güzelliklerinden en önemlisi Sahra Çölü'dür. Batna ise eşsiz güzellikleri ve tarihi dokusuyla Cezayir’in kuzey doğu noktasında konumlanmış bir ildir. İsim kökeninin tam olarak anlamı bilinmese de çoğu tarihçi isim anlamının arabo-berberian karışımından oluştuğu noktasında hem fikirdir. Dilimize göre anlamı, “bu gece uyduğumuz yer” olarak çevrilebilir. Yaklaşık 290,645 nüfuslu bu şehir Cezayir’in en büyük beşinci şehri olma niteliği taşıyor. Coğrafi konum itibariyle bu il, Kuzey ve güney Atlas dağları arasından konumlanmış küçük bir beldedir. 
 

Cezayir Vizesi

Cezayir seyahati gerçekleştirecek olan TC vatandaşları bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Cezayir vize işlemlerinde bulunmaları gerekmektedir. Cezayir ile Türkiye arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi pasaportlarını kapsarken;

Türkiye yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 günü ihlal etmeme koşulu ile Cezayir vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.