Google+

Cezayir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

254024 Oca 2016Lokasyon Detay

Cezayir şehri, Cezayir’in başkenti ve en büyük şehridir.

Cezayir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
cruisingexcursions.com

Cezayir şehriCezayir’in başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda ülkenin siyasi, kültürel ve ticari merkezidir. Cezayir’in en büyük limanı burada yer alır. Şehirde Avrupalı nüfus oldukça fazladır. Ikosim adıyla Fenikeliler tarafından kurulan Cezayir şehri daha sonra Romalıların eline geçmiştir. 1516 yılında Osmanlı Devleti’ne bağlanmış ve Cezayir devletinin başkenti olmuştur. Şehrin yönetimi Barbaros Hayrettin Paşa’ya verilmiştir.

Bu dönemde büyük ölçüde zenginleşen Cezayir şehri saraylar, camiler ve ticarethanelerle donatılmıştır. 4 Temmuz 1930’da Bourmont komutasındaki Fransızlar kenti ele geçirmiş ve 1830’dan sonra eski yapılar yok edilmeye başlanmıştır. Yerlerine Avrupa tarzında askeri ve yönetsel yapılar kurulmuştur. 1880’den sonra hızlı bir gelişim sürecine giren Cezayir, büyük bir şarap pazarı, mali bir merkez ve öenmli bir liman haline gelmiştir.

Kent, Cezayir Bağımsızlık Savaşı’nda (Kasım 1954 – Temmuz 1962) Cezayir'i Fransa'dan kurtarmak amacıyla kurulan Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (FLN) başlıca merkezi olmuştur. 8 yıl süren savaş sonucunda, 1962 Temmuzunda Cezayir kenti, Cezayir’in başkenti olmuştur.

Tanıtıcı Video:
 

 

Cezayir Şehri ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-