Kumanova Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kumanova Makedonya’da bulunan şehirlerden biridir. Ülkenin Üsküp ve Manastır ile beraber 3 büyük şehri arasında anılan Kumanova, Sırbistan sınırına da oldukça yakındır. Kumanova adının Türklerle bir ilgisi bulunuyor. Bu ismin nereden geldiğini soracak olursanız 11. ve 12. yüzyıllarda bu bölgede yaşamış bir Türk kavmi olan Kumanlardan geldiğini söyleyebiliriz. Kosova’ya da yakın mesafede bulunan Kumanova ayrıca Bulgaristan sınır yolundaki ilk Makedonya şehri olarak bilinir.

Sıcak havası ile yılın büyük bölümünde ziyaret edebileceğiniz Kumanova’nın cazip gezi duraklarından olmasının sebeplerinden biri de Üsküp’teki havaalanına yakın olmasıdır. Eyliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “Kumanova yerleşimi Üsküp Sancağı’nın sınırları içinde yer alır ve bir idari alanı belirtir. Şehir birçok dere ve kiremit çatılı 600 evle süslenmiştir. Şehir merkezinde bulunan cami çok güzeldir. Burada tekke, medrese, hamam, çok sayıda dükkân, değirmenler bulunur. İklimi keyif verici ve hoştur. Muhtelif sayıda üzüm bağı ve bahçeler de vardır.” sözleriyle anlattığı Kumanova gidebileceğiniz en güzel Makedonya şehirleri arasında bulunur. Tarih boyunca Osmanlı, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı egemenliğine giren şehir Makedonya’nın bağımsızlığından sonra bugünkü idari konumuna ulaşmıştır. Bölgede çoğunlukla Makedonlar olmak üzere Arnavut, Sırp, Roman ve Türkler yaşar.

Kurmanova Gezilecek Yerler

Makedonya’nın 3 büyüklerinden biri olarak bilinen Kumanova’da gezilecek çok sayıda yer bulunuyor. Gezilecek yerlerden bazıları hakkında detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Josip Broz Tito Anıtı: Marksist - Leninist görüşe sahip olan ve Yugoslavya tarihinin önemli siyaset adamlarından biri olarak bilinen Josip Broz Tito’nun anısına dikilen bu anıt döneminin Yugoslavya federasyonu başkanıdır. Yugoslavya’yı bir arada tutan lider olarak anılan Josip Broz Tito 1980 senesinde vefat edince ülke de dağılmıştır. Farklı etnik kültürlere saygı ile bakan değerli bir siyaset adamı olan Tito’nun anısına dikilen bu büyük anıt görülmeye değerdir. Aynı zamanda coğrafyanın tarihi hakkında da bilgi edinmenizi sağlayacak bu anıtın önünde fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Kokino Alanı: Sırbistan sınırına yakın bir mesafede bulunan Kokino arkeolojik alanı 2001 yılında keşfedilmiş bir yer olarak ilgi çekiyor. Hikâyesi günümüzden 4.000 yıl öncesine dayanan Kokino’nun Ay ve Güneş hareketlerini incelemek üzerine oluşturulmuş bir gözlem alanı olarak biliniyor. 24 saat boyunca ziyarete açık olan Kokino’ya gidecek olursanız çevreyi iyice incelemeli ve kayıtlar almalısınız.

Ayrıca Chetiri Bandere Anıtı, Aziz Nicholas Kilisesi ve Aziz GeorgiosKilisesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kumanova Etkinlikler

Renkli bir sosyal hayatı olan Kumanova çeşitli aktivitelere de yıl boyunca ev sahipliği yapıyor. 4 mevsim ayrı güzel olan şehirde turist nüfusunu artıran faktörlerin başında 4.000 yıllık antik şehir ve Folklor Festivali yer alıyor. Ayrıca Komedi Günleri Festivali de ziyaretçilerine eğlenceli zamanlar vadediyor. Kültürel bakımdan oldukça zengin olan Kumanova’da caz festivaline de denk gelebilirsiniz.

Kumanova’da Ne Yenir

Lezzetli yemekleri ile gidenleri kendine hayran bırakan ve ilk fırsatta tekrar gitme özlemi uyandıran Makedon mutfağını Kumanova’da bulabilirsiniz. Şehrin büyüklüğü sebebiyle aradığınız her şeyi bulabileceğiniz yerde et yemekleri mutlaka tadılması gereken lezzetlerin başında geliyor. Osmanlı’nın da egemenlik sürdüğü şehirde tatlar Türklerin damak tadına oldukça uygun. Bol yeşillikli şehirde meyve ve sebzenin organik halini bulunca yemelere doyamayabilirsiniz. Ayrıca etli ve sebzeli çorbaları da denemekte fayda var. Ülke de yeşillikler ülkesi olunca sofraların olmazsa olmazları arasına salata da ekleniyor. Erik rakısı ise yöresel bir alkol olarak masanıza gelirse ona eşlik eden zengin ara sıcakları da tatmadan geçmemenizi öneririz. Şimdiden afiyetler olsun!

Kumanova Ulaşım

Kumanova’ya özel aracınızla gitmek isterseniz Kosova ve Sırbistan’a olukça yakın olduğunu hatırlatmakta fayda var. II. Dünya Savaşı’ndan sonra hızla gelişerek bugünkü görünümünü alan Kumanova’nın, Yunanistan sınırındaki Gevgeli’den başlayan uluslararası M1 otoyolunun kavşaklarından biri olduğunu söyleyelim. Bu yolu takip edecek olursanız Sırbistan’a kadar gidebilirsiniz. Dilerseniz Sırbistan ve Üsküp’ten demir yolu hattıyla da şehre ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Makedonya’ya uçak seferleri ile gidebilirsiniz. Bu şehre Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmasa da uçak ile Üsküp’e gittikten sonra otobüs ya da trenle Kumanova’ya varabilirsiniz.